logo-www.gastromenu.sk

Tvoj portál do sveta gastronómie, relaxu, ubytovania a zábavy

Prihlásenie - klient

 

Nový na Gastromenu.sk
My sme team Deliviet, prvá vietnamská reštaurácia v Trnave na Trstínskej ceste 3, v obchodnom centre City park. ◾ Už 2 roky zabezpečujeme kvalitné a pravideln...

Ponuka podniku

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Pri kalvárii 17; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 11:00 - 22:00
Reštauračná piváreň Sessler je tým, čo hľadáš pre svoj oddych. Zaujímavou ponukou našich jedál a hlavne ponukou pív, ktoré dlhodobou skúsenosťou pre teba produkujeme, zamestná tvoju myseľ, a ty sa rozhodujúc v spleti viacerých ponúk, vyberieš si práve nás. Našou značkou Sessler si získavame aj tvoje gurmánske srdce, kde len tvojou návštevou môžeš potvrdiť náš zámer. Kuchárska dovednosť a hlavne majstrovstvo nášho hlavného pivného majstra je originalitou, ktorú musíš u nás zažiť. Značka je značka, a my s maximálnou pokorou sa tešíme na tvoju gurmánsku návštevu, kde nás ohodnotíš tvojou recenziou.

Samoobslužná jedáleň - na Gastromenu.sk
Trojičné nám. č. 9, OD Jednota, 3.poschodie; 91701 Trnava
Dnes zatvorené
Jedáleň sa nachádza v OD Jednota na 3. poschodí. Príďte ochutnať jedlo varené s láskou. Denné menu, výber z piatych jedál + nápoj v cene jedla. Zabezpečujeme kompletný catering.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Bučany 120; 919 28 Bučany
Dnes otvorené: 14:00 - 21:00
Naša reštaurácia je tou, kde stráviš tie chvíle, ktoré v gastronómii vyhľadávaš. Či už pri návšteve obedu alebo večere, ale aj pri poriadaní tvojej alebo firemnej oslavy. Sme moderne zariadená reštaurácia s profesionálnym prístupom všetkých, ktorí u nás pracujú. Tak neváhaj a navštív nás :-)

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Pekárska 39; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 10:00 - 22:00
Klimatizovaný podnik sa nachádza v centre mesta. Interiér je v drevennom sedliackom štýle s poschodím.

Cukrárska výroba - na Gastromenu.sk
Komenského 53; 919 04 Smolenice
S pečením som začala, lebo ho milujem. Je pre mňa ako príjemná udalosť, na ktorú sa teším, či už idem podľa overeného receptu, alebo v kuchyni experimentujem. ◾ Volám sa Jana Púchla a firma Dear Chocolate je výsledok môjho dlhodobému vzťahu a lásky k pečeniu. Všetky recepty testujem na manželovi, dcére a synovi, a pečenie sa tak stalo súčasťou nášho rodinného života. Pečiem pre tých, ktorí milujú jedlo. ◾ Všetky recepty sú moje vlastné, suroviny poctivé lokálne, džemy z vlastnej špajze a polevy z najkvalitnejšej čokolády. Moje torty sú zdobené unikátnou, tzv. zrkadlovou technikou, vďaka čomu sú okrem skvelej bohatej chute zážitkom aj pre oči. Moje chute sa častokrát spájajú s ročným obdobím, sezónnymi surovinami a vôňami, a aj preto mám motiváciu vymýšľať stále nové a nové recepty. ◾ Však vyskúšaj sám a objednaj si z mojej ponuky. Teším sa na tvoju objednávku :-) ◾ Balenie produktov je v cene. Neplatí pre svadobné výslužky. ◾ Krabičky naceňujeme individuálne.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Pribinova 1; 955 01 Topoľčany
Dnes otvorené: 11:00 - 24:00
Našu reštauráciu nájdete v centre Topoľčian. Pri posedení sa Vám naskytne pekný výhľad na námestie M. R. Štefánika.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Tamaškovičova 10; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 10:00 - 21:00
Sme ázijská reštaurácia s dlhodobou skúsenosťou v reštauračných službách. Kvalitnou gastronómiou sa v Trnave prezentujeme už bezmála 20 rokov. Úplnou a aktuálnou novinkou je už možnosť objednať si naše jedlo aj v on-line donáškovej službe na Gastromenu.sk. Takže prajeme ti príjemné vyberanie a samozrejme dobrú chuť :-) Tvoj team Asia Restaurant.

Rýchle občerstvenie - na Gastromenu.sk
Trstínska 3; 917 01 Trnava
Dnes zatvorené
Po dlhoročných skúsenostiach vo varení doma aj v zahraničí som sa rozhodol otvoriť svoj vlastný podnik. Moju ponuku som zameral hlavne na cestoviny, rizotá a šaláty. Vydal som sa talianskym smerom, kde zhodnocujem svoje doterajšie nadobudnuté skúsenosti. V mojej ponuke nájdeš aj dva burgre, ale to už všetko v mojej ponuke jedálneho lístku. Volám sa Rado Kimlička a teším sa na tvoju návštevu môjho street food-ového stánku v obchodnom centre City Park Trnava.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Trstínska 3; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 09:00 - 21:00
My sme team Deliviet, prvá vietnamská reštaurácia v Trnave na Trstínskej ceste 3, v obchodnom centre City park. ◾ Už 2 roky zabezpečujeme kvalitné a pravidelné obedy pre zamestnancov rôznych trnavských firiem. ◾ Každý deň si môžeš vybrať zo širokej ponuky jedál napr. Chrumkavé kura, Kungpao alebo Thajské kari, z polievok Ostrokyslá, Kurací alebo Hovädzí vývar. Varíme chutne a dávame dostatočné porcie k Vašej spokojnosti. ◾ Máme stabilných klientov už 2 roky, ktorí to potvrdzujú svojimi kladnými referenciami. Patria medzi nich väčšinou firmy, kde sa na zamestnancov kladú veľké fyzické nároky a tomu vieme prispôsobiť aj zloženie jedálneho lístka. ◾ Obedy Vám prinesie priamo do sídla Vášho podniku. Vždy teplé jedlo nosíme v kvalitných obedároch s termoreguláciou. Máme nadštandardné výhodné ceny menu. Radi pripravíme na vyžiadanie cenovú ponuku, ktorá Vás presvedčí. ◾ Myslíme ekologicky a nepoužívame žiadne jednorázové obaly. ◾ Máte zákazky a Vaši zamestnanci pracujú aj cez víkend? Rozumieme tomu a preto radi obedy zabezpečíme aj v týchto, a aj vo sviatočných dňoch. Ak vlastníte firmu a rozmýšľate nad zabezpečením chutného, teplého a pravidelného obeda pre svojich zamestnancov, radi Vám pomôžeme. Pokojne nás kontaktujte. ◾ Pomôžeme Vám vypracovať riešenie ušité na mieru Vašej spoločnosti. Team Deliviet

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Bratislavská 15; 917 02 Trnava
Dnes zatvorené
Naša reštaurácia vás zaujme nie len interiérom, v ktorej poriadame spoločenské akcie ako sú rôzne rodinné oslavy, promócie, atď., ale hlavne výborným jedlom, ktoré pripravujú s láskou naši kuchári. Varíme trendy a zdravo. Veľkou výhodou je naše parkovanie pred reštauráciou. Rozvážame aj denné - obedové menu do firiem. Podmienky treba dohodnúť na tel. č.: 0907 556 100, 0904 646 675

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Jána Bottu 29; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 15:00 - 24:00
Naša reštaurácia je tým spestrením, ktoré hľadáš. Moderný design a hlavne kvalita trendových jedál je vizitkou našich referencií. Koncept aj bezlepkových dezertov strieda ponuka výnimočných káv, ktoré ulahodia a správne naladia tvojho pôžitkárskeho ducha. Našimi raňajkami (brunch-om) sa otvorí tvoj produktívny deň, kde sa v pauze posilníš našim obedom a večer drinkom u nás, osláviš svoj úspech.

Hotel - na Gastromenu.sk
Štefánikova 11; 91701 Trnava
Dnes otvorené: 09:00 - 22:00
Reštaurácia sa nachádza priamo v historickom centre mesta. Trnava (maď. Nagyszombat, nem. Tyrnau, lat. Tyrnavia) je jedno z najvýznamnejších miest Slovenska. Leží v centre Trnavskej pahorkatiny v nadmorskej výške 146 m n. m., vo vzdialenosti 45 km severovýchodne od Bratislavy. Kedže Trnava je na Slovensku jedným z najdôležitejších centier rímsko-katolíckej cirkvi a stojí tu množstvo jej kostolov, dostala prezývku „Malý Rím“. Luxusná reštaurácia Hotela Barbakan**** Vás spolu so svojim príjemným a vysoko kvalifikovaným personálom rada privíta vo svojich priestoroch historickej budovy v centre mesta, ktoré si bezpochyby zamilujete. Či už holdujete chutným obedom v spoločnosti biznis partnerov, po-obednej káve s priateľmi, alebo len tak si radi vychutnávate večerný pokoj pri pohári kvalitného vína alebo koňaku, naša reštaurácia je tým pravým miestom pre Vás.

Samoobslužná jedáleň - na Gastromenu.sk
SNP 115; 919 04 Smolenice
Dnes zatvorené
Náš bufet sa nachádza v centre Smoleníc na hlavnom ťahu do Bratislavy.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Štúrova 3; 919 04 Smolenice
Dnes otvorené: 09:00 - 21:00
Reštaurácia sa nachádza v centre Smoleníc, vedľa kultúrneho domu v zrekonštruovaných priestoroch s možnosťou využívania veľkého parkoviska. Reštaurácia zabezpečuje aj rozvoz obedov pre okolité firmy. Prevádzka dokáže zabezpečiť aj stravovanie vo Vašich príbytkoch s komplet servisom. Všetko je na objednávku. V podniku môžete využiť aj malú herňu s výhernými automatmi. V letných mesiacoch sa otváracie hodiny upravujú vedúcim prevádzky. V sobotu v čase od 18:00 - 21:00 h pečieme pizzu, na ktorej si pochutí každý náš hosť. Dobrú chuť!

Penzión - na Gastromenu.sk
Ružindol 129; 919 61 Ružindol
Dnes otvorené: 09:00 - 23:00
Skúsenosti, ktoré som dlhé roky zbierala prácou v zahraničí, teraz využívam v prevádzkovaní môjho penziónu. ◾ Volám sa Klaudia Poláčková a pod mojou taktovkou pracuje team profesionálov, či už v kuchyni alebo v servise, ktorý sa neustále zdokonaľuje a preto každý deň prináša do reštaurácie nové trendy z gastronómie. Tým vytvárajú penziónu Rosenthal známku kvalitnej prémiovej reštaurácie, ktorá je vyhľadávaná ako širokou verejnosťou, tak aj ľuďmi, ktorí majú radi zážitkovú gastronómiu. ◾ Raňajky formou bohatých švédskych stolov pre ubytovaných. Obedné menu, víkendové menu, sezónne ponuky, tématické kuchyne, svadby a samozrejme catering šitý na mieru, to je len časť služieb, ktoré ponúkame pre každého hosťa, ktorý chce zažiť kvalitu a neopakovateľný zážitok v tejto výnimočnej reštaurácii penziónu Rosenthal.

Pizzéria - na Gastromenu.sk
Kalinčiakova 1; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 16:00 - 22:00
Piváreň s pizzériou sa nachádza v širšom centre mesta Trnavy v lokalite známej ako Špíglsál. V letnom období máme k dispozícii aj letnú terasu.

Penzión - na Gastromenu.sk
Mlynárska 14; 919 35 Hrnčiarovce nad Parnou
Dnes otvorené: 11:00 - 22:00
Sídlime za Trnavou, v malebnom prostredí, uprostred polí a zelene. Reštaurácia je situovaná v historickej budove mlyna, o ktorom prvé zmienky siahajú už od roku 1550. Pre hostí je k dispozícii hlavná reštaurácia s kapacitou do 50 miest, priľahlý salónik s krbom do 16 miest, ku ktorému patrí aj fajčiarska miestnosť. Ďalej miestnosť s kapacitou do 30 miest s východom do záhrady s detským ihriskom, trampolínou a našimi mini ovečkami. Počas letnej sezóny si môžete vychutnať pokojnú vidiecku atmosféru na dvoch terasách, ktorá jedna z nich je krytá. K dispozícii je aj školiaca miestnosť na poschodí, vhodná taktiež na rodinné a iné akcie s kapacitou do 30 miest. ◾ Prvé zmienky o mlyne na riečke Parná sa datujú okolo roku 1550. Majiteľom mlyna bolo slobodné kráľovské mesto Trnava, ktoré mlyn prenajímalo. Krátko po prvej svetovej vojne mlyn od mesta odkúpila rodina Karola Pullmanna. Po niekoľkých vlastníckych zmenách sa mlyn vrátil späť do vlastníctva potomkov pôvodných vlastníkov. ◾ Neďaleko mlyna sa vo štvrtok 26. decembra 1704 odohrala jedna z najvýznamnejších bitiek kuruckej vojny - Rákociho povstanie. Miesto, kde bojovala povstalecká armáda proti cisárskym vojskám spolu v počte asi 40 tis. vojakov dnes pripomína kríž, ktorý na pamiatku tejto bitky dala postaviť v r. 1806 Judita Lieskovská. ◾ V roku 2004 sa začala rekonštrukcia pôvodnej mlynárskej usadlosti s cieľom zachovať a obnoviť historické budovy mlyna, vrátane mlynskej technológie a dobudovať objekty slúžiace pre reštauráciu, ubytovanie a relax.

Samoobslužná jedáleň - na Gastromenu.sk
Vajanského 22; 917 01 Trnava
Dnes zatvorené
Radi Vás privítame v našom podniku Restaurant and Caffe San Lorenzo s novým majiteľom a novým personálom, ktorí Vás rád obslúži.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Trojičné námestie 11; 917 01 Trnava
Dnes zatvorené
Nachádzame sa priamo v centre mesta na hlavnom Trojičnom námestí v "Zelenom dome" v Trnave. Reštaurácia, pizzéria je situoavaná v historických pivničných priestoroch, kde bar a kaviareň je na prízemí s veľkými terasami z obidvoch strán, ako z hlavnej ulice tak aj priamo z Trojičného námestia. Cez víkendy poriadame diskotéky, ktoré sú známe skoro každému trnavskému obyvateľovi.

Americká reštaurácia - na Gastromenu.sk
Nová 6A; 917 01 Trnava
Dnes otvorené: 11:00 - 21:00
Zaži americký sen už aj v Trnave :-)! Burgre, sandwich-e, tortilly, šaláty ale aj také americké palacinky sú vychytávky, ktoré môžeš u nás ochutnať. Americkú reštauráciu Elephant Diner nájdeš v obchodnom centre The Mall Trnava, hneď vedľa Rebuy Stars Casino. Tak čo, prídeš to roztočiť po americky? Tešíme sa na teba a čakáme ťa :-)

Rýchle občerstvenie - na Gastromenu.sk
F. Urbánka 11; 91708 Trnava
Dnes otvorené: 09:00 - 21:00
Rýchle občerstvenie Mňamky od mamky sa teší na vás v obchodnom centre Max na Prednádraží v Trnave. Máme pre vás rýchle a kvalitné jedlá a tak isto každodenné obedové menu.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Sokolská 51; 919 43 Cífer
Dnes otvorené: 10:00 - 22:00
Našu reštauráciu nájdeš v obci Cífer len 10 km od mesta Trnava. Navštív nás a my sa ti odmeníme vynikajúcou domácou kuchyňou a pizzou, známou svojou jedinečnosťou. Pizza, kde ručne spracované cesto po upečení je tak lahodné, že tvojim gurmánskym zážitkom sa budeš môcť pochváliť pred svojimi kamarátmi. V našom športovom areále sú ti k dispozícii 3 tenisové antukové kurty aj s umelým osvetlením, ktoré môžeš využiť do 23:00 hod (4,- € na 1 hod.) Nezabudli sme ani na našich najmenších. Na detskom ihrisku so šmykľavkou sa naše ratolesti do sýtosti zabavia. Sme stvorení aj na organizovanie tvojich rodinných osláv, kde podmienky si môžeš dohodnúť priamo v reštaurácii alebo na našich uverejnených kontaktoch.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Horné Bašty 4; 917 01 Trnava
Dnes zatvorené
Naša reštaurácia sa nachádza v centre mesta. V obchodnej uličke, ktorá patrila medzi najdôležitejšie v celej histórii Trnavy. V našej reštaurácii si vždy vychutnáš domáce dobroty. Treba jesť, aby sa žilo a nie žiť, aby sa jedlo.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
SNP 87; 919 04 Smolenice
Dnes otvorené: 10:00 - 22:00
Uniknite ruchu mesta a nechajte sa zlákať príjemne živým kľudom. Náš bar s reštauráciou sa nachádza v centre Smoleníc, neďaleko Trnavy v prostredí Malých Karpát. Jedlá v našom jedálnom lístku sú chutné a dobijú vás tou správnou energiou. Čerstvosť, kvalita, ale aj originálne podanie v kombinácií s vašim obľúbeným nápojom sú našou ponukou pre vás. Sortiment jedál á la carte dopĺňame aktuálnou sezónnou ponukou. V pracovných dňoch pre vás pripravujeme denné menu, ku ktorému od nás dostanete chutný dezert grátis. Reštaurácia Treeclub Smolenice je podnik, v ktorom máte na výber. Sviežosť, otvorenosť, energiu tú dotvára kombinácia skla, lomených slnečných lúčov a zelene v našej vrchnej časti reštaurácie. Jej kapacita je 50 osôb. Útulnosť a súkromie… to sú prednosti našej spodnej časti reštaurácie. Nachádzajú sa tu dve miestnosti s vlastným barom. Prvá miestnosť má kapacitu 40 osôb a druhá je pre 35 osôb. Výborné miesto, pre súkromné oslavy, stretnutia, ochutnávky, ale aj tematické párty. Naša reštaurácia vám aj vašim hosťom ponúka komfortné parkovanie priamo pred budovou.

Tapas & Sweets - na Gastromenu.sk
Františkánska 21; 917 01 Trnava
Dnes zatvorené
Za všetkým hľadaj mamu :-) Hnacím motorom, šéfkuchárom či skôr šéfkuchárkou a šefpekárkou v Mama`s Minis je Andrea Nováková. Vždy pozitívne naladená mama dvoch malých detí, ktorá zobrala odvahu a rozhodla sa svoj sen zmeniť na skutočnosť. Prinášať kulinársky zážitok svetovej chuti aj pre nás. Prostredníctvom výnimočne lahodných minichuťoviek s medzinárodnou dušou a slovenským srdcom. O mne: Všetko sa to začalo v Madride, kde som strávila nádherný predĺžený víkend s milovanou osobou. Vstúpila som do prekrásnej industriálnej tržnice, ktorá ma ihneď očarila svojou atmosférou, vôňou čerstvého ovocia, zeleniny, sušenej šunky Serrano, choriza, morských plodov, ale najmä všadeprítomných tapas, ktoré sú každodennou súčasťou španielskej národnej kuchyne. Sú to bohato obložené jednohubky pestrých chutí. Podávajú sa ako hlavné jedlo, predjedlo, či len tak ako snack alebo niečo na zahryznutie k pivu, či vínu. Do výroby sladkostí som sa zaľúbila v Taliansku, počas letných brigád v štýlovej cukrárni na juhu Talianska. Učarovala mi najmä rodinná atmosféra a radosť, s ktorou ich pripravovali. Mnohé recepty som si osvojila už vtedy, mnohé obmieňam, kombinujem, dotváram, aby výsledok stál za to. Prečo Mama´s Minis? Dôvod je jednoduchý. Som mamičkou dvoch krásnych detí, pre ktoré žijem, tvorím a pracujem. Záleží mi na tom, čo vložia do úst, preto čo smieme a vieme si vyrábame sami. Takto mám všetko pod kontrolou a ručím za každý kúsok, ktorý z našej dielničky odchádza priamo k vám. Každý sa dovtípi, prečo Minis. Pretože: Čo je malé, to je pekné, v našom prípade aj chutné. Vďaka ich veľkosti si ich môžete dopriať niekoľkokrát za sebou a bez výčitiek. U nás si vyberie každý. Myslíme aj na potravinovo-intolerantných, ktorých je stále viac. Ak si nič nenájdete, spravíme kompromis a vieme to ušiť priamo na vás. Andrea Podmienky objednávky: Pri objednávke našich chuťoviek získavate garanciu kvalitnej chuti a vyrobenia do termínu podľa dohody. Minimálny odber pre vyhotovenie objednávky predstavuje minimálne 10 ks z jedného druhu tapas alebo sweets z našej ponuky. Uvedené ceny sú za 1 ks. Doba dodania: V prípade objednávky do celkového počtu 100 ks je nás potrebné kontaktovať a dohodnúť sa vopred, najneskôr 5 dní pred odberom. Ak sa rozhodnete objednať naše jednohubky na väčšiu slávnosť – napríklad svadbu, ples, raut, … , kontaktuje nás najneskôr 2 týždne pred vašou udalosťou. Radi vám prichystáme to NAJ, ale potrebujeme to vedieť včas. Čo potrebujem k objednávke: Je to jednoduché. Na začiatok si stačí vybrať z našej ponuky a napísať nám presný názov minichuťovky a počet. Objednávku môžete urobiť telefonicky alebo cez e-mail. Nezabudnite uviesť vaše meno, priezvisko a telefónne číslo, aby sme vám objednávku mohli, čo najskôr potvrdiť. V správe ideálne uveďte aj termín vyhotovenia a želaný čas vyzdvihnutia. Na záver: Objednávku si môžete vyskladať na mieru, prísť za nami osobne alebo nás osloviť a nechať nám voľnú ruku. Do vášho rozpočtu pre občerstvenie na svadbu, rodinnú oslavu alebo firemnú párty, prichystáme tie najobľúbenejšie minichuťovky. Pozrite si náš aktuálny cenník a rozhodnite sa. Vaša udalosť, váš výber.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Krátka 13; 919 34 Biely Kostol
Dnes otvorené: 11:00 - 22:00
Reštaurácia Pizzéria Na Výslní je tým pravým výberom, ktorý si zvolíš, keď chceš navštíviť kvalitný podnik. Kde si príjemne posedíš s rodinou alebo s kamarátmi a pritom ochutnáš jedlá, ktoré sú pripravované s láskou. Kde pizza je tak chrumkavá a skvelá, že nie a nie na ňu zabudnúť :-) Kde našou kvalitnou kávou si splníš svoj kávový rituál. Zorganizuj si u nás svoj event a s určitosťou ti vieme zaručiť naše profesionálne služby s ktorými budeš nadmierou spokojný. S ktorými budú spokojní hlavne tvoji a tým pádom aj naši hostia tvojho súkromného alebo firemného eventu. Sme mladý ale za to už skúsený tím, kde svoju odbornosť a dovednosti čerpáme aj zo zahraničných angažmán v rôznych gastronomických zariadení. Tešíme sa na tvoju návštevu a sme radi, že si si nás vybral. Ďakujeme :-)

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Bratislavská 19; 917 02 Trnava
Dnes zatvorené
Lovecká koliba u Michala ťa rada privíta a svojou bohatou obednou ponukou určite aj uspokojí. Tešíme sa na návštevu a tvoje objednávky. Objednávky na donášku denného menu prijímame do 10:00, alebo deň vopred. Informácie v kontaktoch našej prezentácie.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Kollárova 20; 917 01  Trnava
Dnes otvorené: 11:00 - 22:00
Vítame Ťa vo svete Sushi. Sortiment jedál sushi, teplé jedlá, dezerty, čínska, thajská či japonská kuchyňa čaká na teba. Špecialitou našej reštaurácie je tzv. bežiace sushi ako jediné na Slovensku - jedlo, ktoré ja na točiacom páse popri boxoch na sedenie, a Ty si ktorékoľvek z jedál môžeš jednoducho zobrať. Reštaurácia je podľa spôsobu podávania jedál rozdelená na dve časti. Na prízemí si sushi a teplé jedlo vyberáš z bežiaceho pásu podľa vlastnej chuti a môžeš jesť koľko sa do teba zmestí v čase Po - Pia 10:30 - 15:00 za 9,90 € / osoba, 15:00 - 22:00 za 11,90 € / osoba, dieťa od 5 rokov do 130 cm za 5,90 €. So, Ne a sviatok 11:00 - 22:00 za 11,90 € / osoba. Počas dňa od 10:30 do 21:00 h si môžeš vyberať sushi, teplé jedlá a dezerty z ponuky denného menu, ktoré Ti aj zabalíme so sebou.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Družstevná 716; 919 21 Zeleneč
Dnes otvorené: 10:00 - 22:00
Radi Vás privítame v našej reštaurácii na Družstevnej ulici v Zelenči. Očakávajte množstvo gurmánskych zážitkov? Pečieme pizzu v murovanej peci na dreve. Neváhajte a objednajte si výbornú pizzu, alebo nás príďte navštíviť do reštaurácie. Tešíme sa na Vás! V našej reštaurácii si môžete oddýchnuť v našom relaxačnom parku s jazierkom a fontánou. Zažiť dobrodružstvo návštevou našej mini farmy, kde sú väčšinou samé prežúvavce ako lamy, ťavy, kengury, osle, kozy, vietnamské prasiatka. Rôzne vtáky, pštrosy, vlasaté sliepky, veverice a mnoho ešte ďalšieho. V letných mesiacoch poriadame vonku na terase rôzne grilovačky, ktoré sú spestrené živou hudbou. Pre deti máme k dispozícii ihrisko aj s kolotočom.

Reštaurácia - na Gastromenu.sk
Kultúrny dom - SNP 87; 919 04 Smolenice
Dnes otvorené: 11:00 - 23:00
Prezentujeme sa kvalitnou gastronómiou, kde skúsenosti na poli piva a tiež vína, je len tým malým začiatkom, ktorým ťa chceme šokovať. Náš kuchár, ktorý (a zober v potaz, že je to vlastne tým ľudí) odvádza v našich štýlovo zariadených priestoroch, profesionálnu a hlavne zážitkovú gastronómiu. Kde jedlo je tým potešením, ktoré vyhľadávaš, že drinky sú tým, ktoré ťa prinútia sa na chvíľu zastaviť nad dennými problémami. Tvojou návštevou, to je vlastne jednoduché vyslobodenie od každodenných problémov, vlastne riešiš svoj stres. Nie sme lekári, sme Pub-Pizza-Restaurant Havran! Volaj svojich kámošov :-)

Vychutnaj si Ameriku v Elephant Diner

Po hlavne talianskych reštauráciách, ktoré sa u nás rozmohli v 90. rokov je momentálny fenomén dnešnej doby všade prítomná ponuka burgrov. Môj blog začína trochu pesimisticky. Chcem ...
05.02.2019 12:07:19
» čítaj ďalej

Saigon

Študentská 29; 917 01 Trnava
Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk Saigon na www.gastromenu.sk
Zaujal nás svet streetfood-u. Hlavnou ponukou sú burgre, sendwich-e a hotdog-y. Neskôr budeme pridávať rôzne špec...
» čekuj

Šaláty, burgre a hlavne cestoviny, ktoré sa až pýtajú zjesť :-)

Znovu som zažíval ten pocit spokojnosti, keď navštíviš prevádzku a v nej funguje všetko ako má. V tomto prípade je možno táto prevádzka trochu atypická, ale o to funkčnejšia. Ba priam ...
24.01.2019 08:43:07
» čítaj ďalej

On-line donáška už čoskoro uzrie svetlo sveta na Gastromenu.sk

Titulok je taký biblický, ale prečo nie :-). Po, a musím povedať, dlhej ceste, sa konečne bude na Gastromenu.sk donáška objednávať on-line! Čo to znamená? Jednoducho si jednotlivé j...
19.01.2019 17:54:01
» čítaj ďalej

A máme to tu! Nové trendy už aj v Maduniciach

Musím sa priznať, že pri spracovaní tohoto podniku na Gastromenu.sk som išiel na fotenie s tým, že idem fotiť len priestory reštaurácie. Po dorazení na miesto som pozoroval, že v reštaur...
13.01.2019 20:49:12
» čítaj ďalej

Carbonara, či Bolognese?

Tak túto otázku som si v živote položil veľa krát. Tým, že som v talianskych reštauráciách profesionálne varil ale aj tým, že som talianskej kuchyne veľký fanúšik a samozrejme aj jej...
03.01.2019 18:50:48
» čítaj ďalej


Recepty
Raňajky

Recept-Plnene-zemlicky
- Prerežeme žemličky (bochníky), trocha ich vydlabeme, zatlačíme a naplníme podľa fantázie ( šunka, syr, slaninka, vajíčko... Pečieme cca 10 -12 minút, ak tam dáme vajíčko tak pečieme trochu dlhšie.

Predjedlá

Recept-Caprese
- Paradajky a mozzarelu nakrájame na tenké plátky a striedavo ich poukladáme na tanier. Posypeme nasekanou bazalkou, pokvapkáme olivovým olejom a obložíme parmskou šunkou. Kto chce, môže jedlo osoliť. Podávame s bielym pečivom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Cicerova-pomazanka-porkova
- Maslo vymiešame spolu s bryndzou a smotanou, pridáme cícerovú múku, dôkladne premiešame a na drobno nakrájaný pór. Dochutíme soľou a dekorujeme pažítkou a pórkom.

Recept-Cicerova-pomazanka-s-tuniakom
- Maslo vymiešame spolu s bryndzou a konzervovaným tuniakom, pridáme cícerovú múku a dôkladne premiešame. Podľa potreby dochutíme soľou. Cícerovú nátierku natrieme na chlieb Knuspi a dozdobíme tenkým plátkom čerstvého tuniaka a pažítky.

Recept-Cicerova-pomazanka-so-syrom
- Maslo vymiešame spolu s bryndzou a modrým syrom, pridáme cícerovú múku a dôkladne premiešame. Dochutíme soľou a dekorujeme červenou cibuľkou a hroznom.

Recept-Hydinova-pasteta-v-syrovej-kruste-dekorovana-s-cesnakom-v-provensalskom--v-spanielskom-a-chilli-naleve
- Plátkami syra vystelieme formu do ktorej pridáme hydinovú paštétu dekorovanú kláskami kukurice. Necháme odležat v chladničke asi 3 hodiny. Hotovú paštétu vyberieme, nakrájame a servírujeme kombináciou Appetit cesnaku.

Recept-Pena-z-udeneho-tuniaka-v-syrovo-korenistej-kruste
- Syr nakrájame na tenké plátky, ktoré poukladáme na fóliu a vytvoríme väčší plát. Maslo vymiešame a rozdelíme. Z jednej polovice pripravíme lososovú penu, z druhej penu z údeného tuniaka. Striedavo ich nanášame na syrový plát spolu s plátkami morských rias a rezancami čerstvej farebnej papriky. Všetko stočíme do rolády, potrieme ju maslom a posypeme korením. Dáme do chladničky a podávame ako studené predjedlo.

Recept-Syrova-quesadilla-s-kuracim-masom
- Na prípravu použijeme múčnu tortillu, ktorú naplníme kuracím soté a syrovou omáčkou. Hotový pokrm dodekorujeme hroznom a čerstvým pórom.

Recept-Zapeceny-kozi-syr-s-parmskou-sunkou--zelerom-Sedano-a-tekvicovym
- Kozí syr rozrežeme a naplníme plátkami parmskej šunky. Sprudka opečieme na rozpálenom grile z oboch strán. Podávame ako teplé predjedlo s čerstvým stopkovým zelerom a niekoľkými kvapkami tekvicového oleja.

Polievky

Recept-Appetit-cesnacka-s-pecenym-toastom-a-syrom-Chedar
- Cibuľu nakrájame na drobno a orestujeme na rozpálenom tuku. Pridáme drvený cesnak, divé korenie a dôkladne zarestujeme. Potom pridáme víno, vývar a všetko spolu povaríme. Podávame so zapekaným toastom a syrom Chedar.

Recept-Brokolicova-polievka-kremova
- Do hrnca vložíme maslo, pridáme olivový olej, orestujeme brokolicu a podlejeme vodou. Rozvaríme a vymixujeme na krém. Krátko povaríme a zjemníme smotanou. Dochutíme muškátovým orechom, podľa chuti dosolíme. Podávame so sézamovou tyčinkou a olivovým olejom.

- Na horúcej masti do sklovita opečieme jemne nakrájanú cibuľu a polovicu pretlačeného alebo roztlčeného cesnaku, pridáme všetky koreniny a bylinky, zalejeme bielym vínom, podlejeme mäsovým vývarom a varíme približne 30 minút. Potom zahustíme kyslou smotanou a múkou, aby sme dostali hustú polievku. Až na koniec pridáme zvyšný cesnak. Cesnakovú polievku podávame s veľkým množstvom čerstvých byliniek a opečenými kockami bieleho chleba.

- Očistenú, umytú cibuľu nakrájame na malé kocky. Cibuľu speníme na oleji, pridáme rozotretý cesnak so soľou. Podlejeme horúcou vodou. Pridáme slepačí bujón. Osolíme a okoreníme. Varíme 30 min. Na koniec pridáme smotanu a vydlabané vnútra bosniakov. Rozhabarkujeme. Hotovú krémovú polievku zjemníme čerstvým maslom. Podávame v bosniaku. Polievku posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

- Vo vode uvaríme na kocky nakrájané zemiaky, vidličkou ich rozdrtíme na menšie kúsky a pridáme k nim rozotretý cesnak so soľou a majoránom. Polievku nalievame na chleba nakrájaného v tanieri. Polievku môžeme zjemniť žĺtkom rozmiešaným v troche mlieka.

Recept-Cesnakova-polievka-s-krutonkami--natur-cesnakom-a-cerstvou-pazitkou
- Pripravíme si cibuľový základ, orestujeme v ňom kocky cesnaku a zalejeme slepačím vývarom. Hotovú polievku podávame s kockami Appetit natur cesnakom, krutónmi a čerstvou pažitkou.

- Na tuku podusíme cibuľu nakrájanú na pásiky, pridáme múku a spoločne osmažíme. Pridáme asi 1/2 litra vody, soľ a varíme asi 1/4 hodiny. Zvlášť si uvaríme v slanej vode na kocky nakrájané zemiaky, ktoré pridáme do polievky aj s vodou v ktorej sa zemiaky varili. Nakoniec polievku okyselíme, osladíme a pridáme petržlenovú alebo cibulovú vňať. Polievku môžeme zjemniť smotanou alebo mliekom zmiešaným so žĺtkom.

- Umytý cícer varíme do mäkka. Pred dovarením pridáme pokrájanú koreňovú zeleninu a spolu dovaríme. Z múky a masti pripravíme zápražku, pridáme cesnak nakrájaný na kúsky a papriku. Zápražkou zahustíme polievku a dobre prevaríme. Až na záver osolíme. Môžeme pridať uvarené údené mäso alebo klobásu. Vhodnou prílohou sú domáce slíže (rezance).

- Držky uvaríme v osolenej vode do mäkka. Na tuku speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme múku a urobíme bledohnedú zásmažku. Zalejeme vývarom, dobre vymiešame a povaríme minimálne 1/4 hodinu. Potom pridáme uvarené držky, korenie, cesnak rozotretý so soľou a povaríme. Nakoniec pridáme papriku rozmiešanú v troške tuku a zelerovej vňate. Polievku podávame so slanými rožkami.

- Uvarenú fazuľu dáme do závarky z cesnaku, necháme zovrieť, okoreníme a posypeme petržlenom. Pridáme halušky.

- Fazuľu preberieme, umyjeme a cez noc necháme namočenú v studenej vode. Na druhý deň ju v tej istej vode uvaríme. Medzi varením pridáme 2 na kocky rozsekané cibule a na jemno nakrájaný cesnak. Údené mäso uvaríme zvlášť. V panvici na oleji orestujeme na kolieska pokrájanú mrkvu a petržlen, pridáme tretiu na kocky nakrájanú cibuľu a na malé kocky nakrájane zemiaky. Zeleninu opatrne miešame aby zostala celá, nakoniec zaprášime sladkou paprikou. K mäkkej fazuli pridáme pokrájané údené mäso aj s vývarom a dovaríme zeleninu so zemiakmi. Podľa chuti pridáme pálivé papričky.

- Prebratú a umytú fazuľu zalejeme prevarenou, vychladnutou vodou a necháme do druhého dňa stáť. Potom ju varíme v tej vode, v ktorej bola namočená. K polovarenej pridáme na menšie kúsky pokrájanú zeleninu a uvaríme do mäkka. Polievku osolíme, zahustíme zápražkou, ktorú pripravíme zo slaniny, masti, hladkej múky, cibule, cesnaku a sladkej papriky. Pred odstavením zo sporáka pridáme zelenú petržlenovú vnať. Podávame so širokými rezancami (tzv. slížami)

- Deň namočenú fazuľu uvaríme v tej istej vode, do krorej sme na začiatku pred varením postupne pridali všetko korenie a soľ. Do polomäkkej fazule pridáme hnedú zásmašku a varíme až kým fazuľa nebude mäkká. Pridáme široké rezance. Na koniec pridáme opečené na kocky pokrájané párky alebo kabanos, hríby (sušené alebo mrazené) a roztlačený cesnak. Úplne na záver podľa potreby dosolíme a pridáme majorán. Zásmažka: Na oleji orestujeme cibuľu, pridáme hladkú múku. Počas stáleho miešania pridáme sladkú červenú papriku. Pred pridaním do polievky zásmažku zalejeme studenou vodou a dobre ju rozmiešame. Doporučenie: Namiesto párkov alebo kabanosu dajte do polievky údené mäso.

Recept-Francuzka-cibulacka
- Na prípravu použijeme kvalitný hydinový vývar, ktorý oblejeme do orestovanej cibule, dochutíme pochutinami a prevaríme. Servírujeme v zapekacej miske v toaste zapečeným syrom.

- Na tuku speníme nadrobno pokrájanú cibuľu. Pridáme umyté nadrobno pokrájané mäso, osmažíme. Keď sa šťava vydusí pridáme múku a opražíme. Pridáme korenie, premiešame a podlejeme vývarom. Dusíme skoro do mäkka. Pridáme drobne pokrájané zemiaky, vývar a dovaríme. Nakoniec pridáme papriku rozmiešanú v troche masti.

Recept-Kapustova-polievka-s-haluskami-z-drozdia
- Na masti speníme nadrobno nakrájanú cibuľku, pridáme malé kocky údeného mäsa, pridáme mletú papriku a zalejeme vodou. Vložíme nakrájanú kapustu, pridáme kocku vývaru (bujón) a varíme. Medzitým si pripravíme halušky: na masti opražíme nadrobno nakrájanú cibuľku a cesnak. Pridáme droždie a všetko rozvaríme za stáleho miešania na kašu, ktorá po chvíli zhustne a začne príjemne voňať. Hmotu spojíme vajcom, pridáme múku, soľ a mleté čierne korenie. Lyžičkou tvoríme podlhovasté halušky, ktoré dáme zavariť do polievky. Polievku dochutíme soľou a pažitkou. Nakoniec pridáme lyžicu kyslej smotany.

- Údené koleno uvaríme vo vode. Vyberieme a necháme vychladnúť. Cibuľu nakrájame na kocky. Na bravčovej masti opražíme spolu s nakrájanou oravskou slaninou a nakrájaným cesnakom. Zaprášime mletou červenou sladkou paprikou a podlejeme vývarom s uvareného kolena. Do hrnca vložíme nakrájanú kyselú kapustu. Pridáme jeden hovädzí a jeden zeleninový bujón. Okoreníme (celé čierne korenie, ml. čierne korenie, bobkový list). Pridáme vegetu a pod pokrievkou varíme. Vychladnuté koleno nakrájame na kocky. Po pol hodine varenia nakrájané koleno pridáme do polievky. Polievku zahustíme zemiakovým škrobom, ale len tak, aby sa nám polievka trochu previazala. Nakoniec dochutíme polievkovým korením, majoránom a čerstvou petržlenovou vňaťou.

- Na masle speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme nadrobno pokrájanú kapustu, namočené na kúsky nakrájané hríby, papriku, pretlak a zalejeme vývarom alebo vodou. Keď začne polievka vrieť, pridáme polámané makaróny, ktoré varíme až kým nebudú mäkké. K polievke podávame na dezertnom tanieriku strúhaný syr.

Recept-Karfiolova-kremova-polievka
- Do nádoby vložíme maslo na ktorom orestujeme karfiol a podlejeme vodou. Rozvaríme a vymixujeme na krém. Takto pripravenú zmes zalejeme instantným základom, krátko povaríme a zjemníme smotanou. Dochutíme dochucovadlom Frapé a troškou citrónovej šťavy. Podávame s viedenskou cibuľkou a olivovým olejom.

- Nadrobno nakrájanú cibuľu speníme na oleji, pridáme nadrobno nasekaný kel a zalejeme vývarom alebo vodou. Osolíme a pridáme všetky koreniny. Pridáme na kocky nakrájané zemiaky. Na panvici orestujeme na kocky nakrájanú klobásu, pridáme červenú papriku, premiešame a celé pridáme do polievky. Pred koncom pridáme pretlačený cesnak, podľa chuti dosolíme. Zahustíme zemiakovým škrobom. Na koniec pridáme majorán a čerstvú nadrobno nasekanú zelerovú vňať.

Recept-Krkonosske-kyselo
- Do litra vlažnej vody namočíme chlieb a droždie. Necháme vísť kvások. Umyté zemiaky v šupke dáme variť. Sušené hríby namočíme do trošky vody. Do hrnca dáme masť a upražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, vlejeme vajce, zalejeme kváskom s chlebom, pridáme nomočené hríby alebo plátky čerstvých hríbov, osolíme, ochutíme rascou, octom a všetko povaríme. Uvarené zemiaky ošúpeme, dáme na tanier a nalejeme kyselo. Môžeme pridať aj lyžicu kyslej smotany.

- Sušené huby pred použitím umyjeme a zmäknuté ich nadrobno nakrájame. Zemiaky nakrájame na malé kocky a varíme v osolenej vode s hubami do mäkka. K mäkkým zemiakom pridáme podľa chuti a potreby vodu zo sušených húb. Zahustíme smotanovou zátrepkou a dovaríme. Nakoniec pridáme do polievky rozšľahané vajce a kôpor.

Recept-Kvasnicova-polievka-s-porom
- Na masle speníme cibuľu, pridáme kvasnice, opražíme dozlatova a zalejeme bujónom. Zahustíme svetlou zápraškou z masla a múky a povaríme asi 15 minút. Pór nakrájame a pridáme do vriacej polievky. Dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Podávame s opraženou bagetkou.

- Opražíme kocky slaniny, potom pridáme na kocky pokrájanú debrecínsku klobásu, papriku a paradajkový pretlak, opražíme a podlejeme hovädzím vývarom. Po uvarení vložíme rozhabarkované vajcia a dochutíme cesnakom.

- Na masle alebo oleji opražíme vločky, pridáme hladkú múku a zalejeme vodou. Podľa chuti osolíme a necháme zovrieť. Potom pridáme pokrájané huby, očistenú, umytú a nakrájanú zeleninu a uvaríme domäkka. Nakoniec polievku dochutíme prelisovaným cesnakom, majoránom a pred servírovaním ozdobíme nadrobno posekanou petržlenovou vňaťou.

- Maslo alebo margarín zahrejeme na plochej panvici, pridáme posekanú cibuľu, cesnak a doružova opražíme, posypeme múkou a podlejeme polievkou. Pridáme umyté a podusené paradajky, korenie, a na slabom ohni pomaly varíme 1/4 hodiny. Potom všetko dobre prepasírujeme, posypeme pikantne dochuteným strúhaným syrom a necháme zapiecť dohneda v rúre (vyhriatej na 220°C) pri zapnutom hornom ohreve.

- Chutnú polievku pripravíme z nadrobno nakrájaného havädzieho a slepačieho mäsa, koreňovej zeleniny a domácich rezancov, ktorú na záver posypeme pažítkou.

Recept-Polievka-Hokkaido
- Umyjeme tekvicu, prekrojíme ju a vyberieme jadierka. Nakrájame ju aj so šupou na kúsky. Do rozpáleného oleja dáme usmažiť cibuľku. Nakrájanú tekvicu pridáme k cibuľke a Trochu opečieme. Podlejeme vodou a dusíme asi 15 - 20 minút. Ochutíme soľou a muškátovým orieškom. Medzitým si opečiame na cesnaku krutóny a na suchej panvičke opečieme tekvicové jadierka. Uvarenú tekvicu preložíme do nádoby a rozmixujeme ponorným mixérom. Prelejeme do hrnca a pridáme sladkú smotanu. Zmes necháme prevrieť a ak je hustá pridáme vodu. Servírujeme tak, že do taniera naberieme hustú polievku, posypeme opečenými semienkami tekvice a krutónmi a poklapkáme tekvicovým olejom.

- Na masti orestujeme nadrobno pokrájanú zeleninu, pridáme nadrobno pokrájané zemiaky a spoločne podusíme a zalejeme vodou. Pridáme pokrájanú žemlu alebo chlieb, okoreníme, osolíme a varíme až kým zemiaky nebudú mäkké. Nakoniec do polievky pridáme nadrobno pokrájanú klobásu a do odstavenej polievky pridáme petržlenovú vňať. Polievku môžeme pred pridaním klobásy rozmixovať na takzvaný zeleninový krém, ktorý zjemníme 1/2 hrnčekom mliekom s rozmiešaným žĺtkom.

- Mäso uvaríme v osolenej vode so zeleninou do mäkka. Mäso vyberieme, oberieme a nadrobno nakrájame. Vývar okoreníme, zahustíme smotanou zmiešanou so žĺtkami a múkou a krátko povaríme. Nakoniec pridáme do polievky mäso. K polievke podávame mesiačiky citrónu a rožky alebo pred zahustením do nej zavaríme halušky.

Recept-Porkova-polievka-kremova---zeleninova
- Do nádoby vložíme maslo na ktorom orestujeme pór, pridáme jarnú zeleninu a krátko podusíme. Takto pripravenú zmes zalejeme instantným základom, krátko povaríme a zjemníme smotanou. Dochutíme muškátovým orechom a dochucovadlom Frapé.

- Z múky a masti pripravíme zápražku, pridáme rascu a papriku. Zalejeme vodou, dobre prevaríme a do vriacej polievky zamiešame surové vajíčka. Dochutíme soľou a petržlenovou vnaťou.

Recept-Rychla-kapustova-polievka-s-parkom
- Očistenú nakrájanú cibuľu orestujeme na bravčovej masti. Pridáme drvenú rascu, mletú červenú papriku a zalejeme vývarom alebo vodou. Do polievky vložíme bravčové kosti, pridáme korenie, soľ a varíme asi 1/2 hodiny. Potom pridáme pokrájanú kyslú kapustu, ktorú varíme až do zmäknutia. Do polievky pridáme pretlačený cesnak, na kolieska nakrájané párky, zahustíme solamylom a podľa potreby dosolíme. Do odstavenej polievky na koniec pridáme majorán.

- Do studenej vody vložíme sliepku a privedieme do varu. Pridáme soľ, koreniny a varíme 1 hod. Pridáme koreňovú zeleninu, cibuľu v šupe, ktorá dá vývaru žltú farbu. Varíme spolu, asi 1 až 1/2 hod. Hotový vývar precedíme, dochutíme soľou a pridáme nadrobno posekanú petrtžlenovú vnať alebo pažítku. Podávame s rezancami (tzv. slížami)

Recept-Sparglovy-krem-s-bylinkovymi-krutonmi-a-balzamikovym-octom
- Špargľu nakrájame na menšie kúsky, krátko orestujeme na masle, podlejeme zeleninovým vývarom a varíme do mäkka. Dôkladne zmixujeme, prihustíme škrobom a pridáme smotanu. Krátko povaríme, dochutíme soľou, korením a troškou cukru. Podávame s balzamikovým octom a bylinkovými krutónmi.

Recept-Spenatova-polievka
- Na rozpálenom oleji orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu, cesnak, postrúhaný zemiak a restujeme dozlatova. Pridáme špenát, opäť restujeme, zalejeme mliekom a 5 minút povaríme. Potom rozmixujeme ponorným mixérom, dochutíme soľou a podáváme s pochúťkovou smotanou alebo strúhaným parmezánom. Podľa chuti okoreníme. Polieku môžeme servírovať s klíčkami mungo fazoliek, reďkoviek alebo nasucho opraženými sezamovými semienkami. Fotografie sú z kuchárky Fit rodinka, foto Alena Hrbková, styling jedla Milena Volfová. zdroj: ceskatelevize.cz/klucivakci

- Všetku zeleninu okrem kelu a karfiolu varíme v osolenej vode 1/2 hodinu. Do precedeného vývaru dáme variť karfiol rozobratý na ružičky a nasekaný kel. Súčasne polievku zahustíme svetlou zápražkou. Do odstavenej polievky pridáme petržlenovú vňať.

- Očistené a na kocky nakrájané zemiaky dáme variť. Pridáme štipku soli a bobkový list. Z múky a masti pripravíme zápražku a zahustíme uvarené zemiaky. Dochutíme octom a pridáme kôpor. Môžeme vylepšiť pridaním smotany.

Jedlá z rýb

Recept-Gratine-z-norskeho-lososa--listovym-spenatom-a-bylinkovym-glace
- Recept je veľmi jednoduchý na prípravu. Zo surovín si prapravíme zmäs, ktorou vytvoríme na steaku z lososa krustu. Lososa upečieme. Zvlášť si pripravíme bylinkové glacé a listový špenát na ozdobu. Nakoniec na tanieri všetko dodekorujeme do krásneho výsledného efektu. Ako prílohu použijeme pečené zemiaky v šupke. Dobrú chuť!

- Lososa nafiletujeme, okoreníme, osolíme, pokvapkáme citrónom a opečieme na panvičke alebo grile z oboch strán asi tak 3-4 min. Nie však dlhšie, aby nebol vysušený. Zvlášť na panvičke si orestujeme zeleninu, osolíme, okoreníme a na konci pridáme na zjemnenie maslo. Omáčku pripravíme jednoducho: smotanu necháme pomaly zredukovať, pridáme šťavu z 2 limetiek, pridáme trstinový cukor, štipku soli a zjemníme na záver maslom. Ako dekorácie použijeme fritovaný petržlen a mrkvu, dodekorujeme čerstvými bylinkami a grilovaný citrónom. Dobrú chuť ! (recept šéfkuchára Pala Erazmusa)

Recept-Grilovany-norsky-losos-na-safranovej-ryze-s-restovanymi-krevetami-a-citronovou-omackou
- Lososa vložíme do bylinkovej marinády, ktorú sme si pripravili z čerstvých bylín, papriky, citrónu a olivového oleja. Lososa opečieme z oboch strán a vyberieme na tanier. Do výpeku z lososa pridáme krevety, cesnak, šafránovú ryžu a všetko spolu prehrejeme. Do ďalšej panvice si dáme maslo, cukor a citrónovú kôru, privedieme do varu, podlejeme šumivým vínom a odstavíme. Lososa podávame preliateho citrónovou omáčkou na šafránovej ryže.

Recept-Grilovany-tuniak-s-citronovou-omackou-zo-sektu
- Na prípravu použijeme sviečkovú z tuniaka, ktorú ugrilujeme s prísadou jemných korenín na ryby. Hotový steak podávame s citrónovou omáčkou, do ktorej sme dali citrónovú kôru, trstinový cukor, maslo a sekt.

- Očisteného kapra nakrájame na porcie, osolíme a opaprikujeme. Do maslom vymasteného pekáča pridáme jemno pokrájanú cibuľu, na ktorú tesne vedľa seba poukladáme nakrájaného kapra. Pečieme asi 1/4 hodiny. Polejeme smotanou zmiešanú s múkou a ešte 10 minút pečieme.

Recept-Losos-na-pomarancoch-„a-la-casa-robles“
- Do rozpálenej panvice s trochou olivového oleja vložíme lososové steaky kožou dole, pokiaľ sú vysoké, opečieme ich z obidvoch strán. Pridáme pomarančový džem, zalejeme pomarančovou šťavou, vložíme krevety a spoločně varíme, šťavu zredukujeme a trochu osolíme. Použitá ozdoba je z kože lososa, ktorú najprv opečieme nasucho na panvici, potom usušíme v rúre – tak ju dokonale dehydrujeme. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Z filé nakrájame úzke prúžky a na 1/2 hodiny ich vložíme do marinády. Necháme ich odkvapkať, osušíme papierovými servítkami, obalíme v hladkej múke a v horúcom oleji dočervena vysmažíme.

- Z morskej ryby stiahneme kožu. Mäso namočíme na chvíľu do octovej vody. Rybu osušíme, osolíme a vložíme do pekáča. Okolo poukladáme na kolečká nakrájané zemiaky, kolečká cibule a paradajky. Osolíme, okoreníme a za stáleho polievania výpekom upečieme.

- Maslo roztopíme na panvici, pridáme med, biele víno, citrónovú šťavu a zredukujeme. Do hotovej redukcie pridáme strukovinovú melanž a krátko povaríme, prípadne zjemníme ešte maslom. Hotovú melanž servírujeme s opečenými mušlami Sv. Jakuba. (z relácie Tajomstvo mojej kuchyne)

Recept-Slavky-na-vine
- V hrnci rozpálime olivový olej, vhodíme šalotku nakrájanú na väčšie kusy, cesnak na plátky, zarestujeme, zalejeme vínom, vhodíme slávky, petržlenovú vňať, osolíme, okoreníme, zľahka premiešame a prikryté varíme 5–6 minút. Slávky, ktoré sa behom varenia neotvorili, vyhodíme. Podávame s bagetou. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Jedlá z hydinového mäsa

- Kuracie prsia nakrájame na menšie kocky. Cibuľu nakrájame na drobno a zázvor na rezančeky. Dobre umytý citrón olúpeme a kôru nakrájame bez bielej spodnej nahorklej časti tiež na rezančeky. Na rozpálenom oleji orestujeme krátko cibuľu, zázvor a kôru. Potom pridáme osušené mäso, dobre opečieme do zlata, podlejeme citrónovou šťavou a vývarom, zastrekneme saké, dochutíme sójovou omáčkou, medom, poprípade soľou, odkryté podusíme až sa tekutina odparí. Do hotovej zmäsi zamiešame lístky koriandru. Podáváme s ryžou. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Grilovane-kacacie-prsia-s-cervenou-repou-a-jablkom
- Cibuľu podusíme na oleji a masle do zlatista, podlejeme červeným vínom, pridáme 1-2 lyžice medu, soľ a nakoniec červenú repu, varíme až do zhustnutia. Upečenú kačicu jemne okoreníme a opečieme na grile, pred koncom opečieme aj 3 mesiačiky jablka. Hotové jedlo ozdobíme bylinkami. Toto jedlo môžete ochutnať v Reštaurácii Axa v Topoľčanoch.

Recept-Grilovany-kuraci-steak-s-grilovanou-zeleninou
- Na prípravu použijeme grilovanú zeleninu, ku ktorej podávame šťavnatý kurací steak ochutený jemným grilovacím korením. Ako prílohu môžeme použiť varený zemiak v šupke.

Recept-Havajske-kuracie-ananasove-maso
- Kuracie prsia ugrilujeme s prísadou jemných korenín, ktoré servírujeme s ugrilovaným ananásom marinovaným v mede.

- Kurča umyjeme a osolíme. Vložíme do pekáča. Celý citrón vložíme do vnútra kurčaťa. Na vrch kurčaťa poukladáme na hrubšie nakrájanú oravskú a slovenskú slaninu. Po bokoch pekáča poukladáme na mesiačiky nakrájané zemiaky v šupke. Mierne osolíme a okoreníme. Pridáme na plátky pokrájaný cesnak.Podlejeme vývarom, suchým vínom a pečieme. Po 45 minutách pridáme na kolieska nakrájaný pór a dopečieme. Hotovú porciu, prekryjeme plátkom slaniny, rezom čerstvého citróna a posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou. Jedlo porcujeme na drevenú slovenskú oválnu misu. Podávame so suchým bielym vínom.

Recept-Kacaci-filet-v-citronovo-pomarancovej-kruste-plneny-marinovanou-slivkou--preliaty-hubovym-glace--drveny-zemiak-s-platkom-husacej-pecene
- Prsia naplníme slivkami marinovanými v portskom víne, osolíme, okoreníme a necháme odležať v chladničke. Citrónovú a pomarančovú kôru nakrájame na malé kocky, pridáme strúhanku, vajcia a soľ a vypracujeme. Zmesou obalíme mäso a pečieme v rozpálenej rúre. Na tuku orestujeme nakrájanú cibuľu, z ktorej polovicu odoberieme. K jednej polovici pridáme hubovú zmes, trošku vody, demi glace a krátko povaríme. Do druhej polovice cibule dáme rozdrvené zemiaky a zľahka premiešame. Zemiaky podávame s filetami z kačacích pŕs, ktoré prelejeme hubovým glacé.

Recept-Kohut-na-vine-po-burgundsky
- Na panvici rozpustíme maslo, pridáme nakrájanú slaninu, šalotkovú cibuľu, mrkvu a všetko z ľahka podusíme dozlatova. Potom pridáme porcie kuraťa, ktoré zo všetkých strán opečieme a oflambujeme (t.j. pridáme vínovicu a zapálime). Až sa plameň udusí, podlejeme vínom, pridáme šampiňóny, cesnak a bouquet garni a všetko dusíme asi 45–60 minút. Nakoniec ešte zjemníme maslom a podávame s novými varenými zemiakmi posypanými čerstvou petržlenovou vňaťou, alebo cesnakovými hriankami. Podľa chuti pridáme tiež nakladané cibuľky v octe. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Kura-dusene-v-zaklade-korenovej-zeleniny-a-zjemnene-smotanou
- Kura dobre umyjeme a naporcujeme na menšie kúsky. To čo Vám ostalo z kuraťa môžete vyvariť vo vode a neskôr použiť na podlievanie. Očistíme si koreňovú zeleninu a cibuľu. Na tuku opečieme všetky kúsky kuraťa. Vložíme cibuľu nakrájanú na menšie kocky a opražíme. V polovici praženia pridáme na drobno nakrájanú koreňovú zeleninu a spolu upražíme do zlatova. Pridáme mletú červenú sladkú papriku a zalejeme kuracím alebo zeleninovým vývarom. Osolíme a okoreníme. Do základu vložíme opečené kura a udusíme do mäkka. Kura vytiahneme a ponorným mixérom dobre rozmixujeme. Na koniec zjemníme smotanou a maslom. Pri servírovaní ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Recept-Kura-s-jablkami-a-hrozienkami
- Kura naporcujeme na menšie kúsky a osolíme. Zohrejeme olej v hrnci, v ktorom kura opečieme zo všetkých strán. Pridáme cibuľu a restujeme pokiaľ nezmekne. Pridáme jablká, hrozienka, biele víno a osolíme. Prikryjeme a pomaly dusíme asi 45 minút. V prípade potreby počas varenia podlejeme trochou vody. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Kuraci-filet-prekladany-so-spenatom--gratinovany-udenym-syrom-a-smotanovou-omackou
- Kuracie prsia okoreníme grilovacím korením a na grile opečieme asi 3 minúty z každej strany. Na kuracie prsia poukladáme na kolečka pokrájané paradajky, na vrch položíme syr a zapečieme. Špenát: maslo, cibuľa, listy špenátu, pridáme soľ, cesnak a podusíme. Omáčka: maslo, smotana,soľ, varíme do jemného zhustnutia. Toto jedlo môžete ochutnať v Reštaurácii Axa v Topoľčanoch.

Recept-Kuraci-saslik
- Na prípravu použijeme kvalitný kus kuracieho mäsa, ktorý pečieme na grile s pridaním grilovacieho korenia.

Recept-Kuracia-rolada-s-drvenymi-zemiakmi
- Vykostené kura osolíme, okoreníme a potrieme horčicou, poukladáme plátky anglickej slaniny, zeleninu a nakrájané vejce varené natvrdo. Roládu zabalíme, zviažeme špagátom a potrieme olejom zmiešaným s grilovacím korením. Vložíme do pekáča, podlejeme vodou a pečieme v rúre pri 160°C asi hodinu. Očistené zemiaky uvaríme v slanej vode. Pri vylievaní necháme trochu vody v hrnci, pridáme rozpustené maslo a čerstvú, na malé kocky nakrájanú cibuľu. Dobre premiešame. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Kuracie prsia nakrájame na kocky. Kocky vložíme do hrnca s rozpáleným olejom a maslom, prudko opečieme, okoreníme, ochutíme vegetou, pridáme kukuricu a dusíme vo vlastnej štave (ak je treba, podlejeme vývarom, alebo vodou), kým mäso nezmäkne. Potom pridáme smotany, ktoré sme vopred spolu zmiešali a nasekaný čerstvý kôpor (asi tak 2 lyžice), može byť aj sušený. Povaríme 2 minuty. Podľa potreby dochutíme vegetou, dohustíme kukuričným škrobom. Podávame s hráškovou ryžou ochutenou kari korením a s hranolkami. Zapijeme pohárikom dobrého červeného vínka, alebo vychladeným čiernym pivom.

Recept-Kuracie-kridielka-v-medovej-marinade-s-brusnicovo-pivnou-omackou
- Vychladnuté, nie stuhnuté maslo zmiešame so strúhaným zázvorom, medom, tymiánom, pivom a soľou. Do marinády vložíme krídielká, dobre premiešame a necháme 2 hodiny odležať. Potom všetko spoločně vložíme do rúry a pečieme pri 180 °C asi 30 minút. Mrkvu a cibuľu nakrájame na malé kocky a na oleji společne orestujeme, pridáme korenie, horčicu, olúpaný a na kolieska nakrájaný citrón. Zalejeme pivom a varíme pod pokrievkou asi 20 minút. Po 20 minutách vyberieme korenie, omáčku rozmixujeme a pridáme brusnice. Krátko povaríme a dochutíme soľou. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Očistenú a nadrobno nakrájanú cibuľu orestujeme do zlata na rozpálenom oleji, pridáme na kúsky pokrájané kuracie prsia, osolíme a okoreníme. Zaprášime hladkou múkou, pridáme sladkú papriku a podlejeme vývarom alebo vodou z rozmrazených hríbov. Pridáme hríby a chvíľu povaríme. Pokiaľ použijeme mrazené hríby, tak mäso podlejeme trochou vývaru a vodou, ktorá nám ostane po rozmrazení hríbov. Dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Nakoniec pridáme nasekanú čerstvú petržlenovú vňať.

Recept-Kuracie-kusky-so-zeleninou-v-paradajkovom-pretlaku
- Kuracie mäso nakrájame na kúsky ochutíme, pridáme olej, premiešame a necháme odležať. Na malinké kocky nakrájame mrkvu, petržlen, zeler. Kocky osolíme a podľa fantázie ochutíme a tiež necháme odležať. Je na nás koľko času. ( aspoň hodinu ) Na panvici osmažíme veľkú cibuľu. Pridáme mäso a necháme ho zatiahnuť z vonku ( do biela ). Pridáme kocky zeleniny a premiešame a prehrejeme. Do zmesi pridáme paradajkový pretlak a dolejeme vodou tak, aby bola zmes na pohľad riedka, lebo ju budeme na panvici pod pokrievkou "dusiť" 45 minút. Samozrejme zasa dochutíme podľa fantázie.

Recept-Kuracie-prsia-v-anglickom-zupane
- Na prípravu použijeme šťavnaté kuracie prsia, ktoré nakrájame, osolíme a zabalíme do plátkov oravskej slaniny. Takto pripravené mäso ugrilujeme a podávame s pečenými zemiakmi a porciou čerstvej zeleniny.

Recept-Kuracie-prsia-v-kukuricnej-struhanke
- Kuracie prsia narežeme, osolíme, naplníme so zmesou petržlenovej vňate, masla a cesnaku. Takto naplnené prsia obalíme v hladkej múke, vajciach rozrobených mliekom a kukuričnej strúhanke. Vyprážame na 160 C° v rozpálenom oleji.

Recept-Kuracie-rezanceky-s-jablkami-v-medovej-omacke
- Očistenú a umytú cibuľu nakrájanú na tenké kolieska speníme na oleji, pridáme na kocky nakrájané ošúpané jablko, krátko zarestujeme a pridáme na rezance nakrájané kuracie prsia. Osolíme a chvíľu restujeme. Pridáme citrónovú kôru. Podlievame vývarom. Pred dokončením pridáme včelí med a v prípade potreby dohustíme zemiakovým škrobom. Podávame so zemiakmi nakrájanými na plátky, upečenými so šupkou a plátkami jablka. DOPORUČENIE: V letných mesiacoch namiesto cibule použite pór, jedlo tým bude ďaleko chutnejšie a na pohľad aj krajšie.

- Kurča rozdelíme na štvrtky, osolíme, poprášime múkou a na oleji po obidvoch stranách opečieme. Podlejeme vývarom, dusíme asi 10 minút a pridáme biele víno. Sparené olúpané paradajky rozkrojíme na štvrtky a pridáme ku kurčati s petržlenovou vňaťou. Podľa potreby osolíme a dusíme domäkka.

- Kurča rozdelíme na porcie, osolíme a opečieme po obidvoch stranách na masle. Kurča vyberieme a na tom istom masle orestujeme do zlata nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme olúpané paradajky a dusíme. Pred koncom pridáme červené víno a dodusíme.

Recept-Mandlove-kuracie-prsia
- Očistené a naklepané kuracie prsia obalíme v cestíčku s mandľami a na horúcom oleji do zlatova vypražíme.

Recept-Obalovane-kuracie-prsia-v-cicerovom-cesticku--varene-zemiaky
- Kuracie prsia nakrájame na tenké filety, osolíme a necháme odležať. Zo zmesi vajec a mlieka pripravíme cestíčko, v ktorom obalíme nakrájané filety. Takto pripravené filety vyprážame v rozpálenom oleji pri teplote 160 C°.

- Osolený steak z kuracích pŕs posypaným mletým čiernym korením, prudko opečieme na horúcom oleji. Prebytočný olej vylejeme. Podlejeme vývarom a vínom, pridáme dva na hrubo nakrájané rezy citrónu, citrónovú šťavu. Chvíľu podusíme a zahustíme solamylom. Podľa potreby dochutíme soľou. Mäso vyberieme a uložíme na tanier. Na mäso poukladáme rezy citrónu a prelejeme omáčkou. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a 1/2 citrónu. Podávame s hranolčekmi, ryžou alebo špagetami s maslom.

- Kuracie prsia natenko vyklepeme, cibuľu jemne opražíme na horúcom oleji, pridáme šampiňóny a na jemno pokrájaný petržlen, okoreníme a pridáme sneh z bielka. Necháme vychladnúť. Túto masu rozdelíme na kuracie prsia, zavinieme, prepichneme ihlicou, opečieme na horúcom oleji a vložíme približne na 15 minút do vopred vyhriatej rúry (200 C°). Prílohy: brokolicový závin, zelenina s bylinkami, hliva ustricová.

- Morčacie prsia umyjeme, naklepeme, osolíme a okoreníme. Na horúcom oleji opečieme mäso z oboch strán. Popri mäsa opekáme z oboch strán aj dva plátky ananásu. Po opečení položíme ananás na dva opečené plátky mäsa, prekryjeme šunkou a syrom a zapečieme. Hotové vyberieme a položíme na tanier. Mäso zatiaľ zakryjeme. Do výpeku pridáme čerstvé maslo a opečieme nadrobno pokrájaný ananás. Podlejeme vývarom, osolíme, okoreníme, pridáme broskyňovú vodku, citrónovú šťavu a petržlenovú nať. Nakoniec pridáme smotanu, poprípade ešte dochutíme a miešame do zhustnutia. Zapekané morčacie prsia prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvým ananásom, rezom citróna a listom petržlenovej vňate. Podávame s ryžou, hranolkami alebo kroketami, zvlášť na dezertnom tanieri.

Jedlá z bravčového mäsa

- Mäso očistíme, odblaníme a umyjeme. Potom naklepeme, nakrojíme po stranách, osolíme a okoreníme. Z cesnaku, horčice, oleja a grilovacieho korenia si pripravíme pác, v ktorom mäso necháme chvíľu odležať. Na rozohriatej panvici opražíme na kolečká nakrájanú cibuľu, ktorú hotovú vyberieme a odložíme. V tej istej panvici opečieme mäso po obidvoch stranách a zakryté dusíme až do mäkka. Mäso vyberieme, zaprášime hladkou múkou a podlejeme vývarom alebo vodou. Chvíľu povaríme a podľa potreby dochutíme. Pri podávaní kladieme opraženú cibuľu na opečenú bravčovú krkovičku. Ako prílohu použijeme zemiaky uvarené v šupke, ktoré nakrájané na hranolčeky zapečieme so smotanou a vajcom. Hotové jedlo podávame s kyslou smotanou. Na ozdobu môžme použiť lístky čerstvej petržlenovej vňaťe.

Recept-Bravcova-panenka-na-roste-s-dubakovou-omackou-a-s-pecenou-cibulkou
- Bravčovú panenku nakrájame na 3 kúsky, okoreníme grilovacím korením, z obidvoch strán opečieme na grile, potom potrieme maslom a dopečieme. Cibuľu nakrájanú na tenké plátky obalíme v polohrubej múke a vyfritujeme. Sušené dubáky namočíme do vody a podusíme. Na pekáč dáme maslo, cibuľku, pridáme podusené a precedené dubáky, smotanu, soľ a ešte jemne podusíme. Ozdobíme čerstvými bylinkami a zeleninovým chipsom.

Recept-Bravcova-panenka-plnena-susenymi-slivkami-s-bylinkovymi-zemiakmi
- Do panenky urobíme nožom kapsu. Slivky nakrájame na tenké pásiky, zmiešame ich so slivkovým lekvárom, olivovým olejom, korením a orieškami a touto zmäsou naplníme panenku. Z vrchu mäso potrieme olejom a necháme chvíľu odležať. Ricottu zmiešame so zmesou byliniek, soľou a uložíme do chladničky. Očistené zemiaky orestujeme na panvici s trochou olivového oleja a osolíme. Fotografie sú z kuchárky Fit rodinka, foto Alena Hrbková, styling jedla Milena Volfová. zdroj: ceskatelevize.cz/klucivakci

Recept-Bravcova-panenka-s-lahkym-zemiakovym-salatom
- Očistenú mrkvu krátko sparíme, ihneď schladíme a nakrájame na kolečká. Zemiaky a avokádo očistíme a nakrájame na plátky. Jablko bez jadrovníka nakrájame na plátky aj so šupkou. Všetky ingredience zmiešame v miske s čerstvým špenátom, citrónovou šťavou, olejom, kyslou smotanou. Osolíme a okoreníme. Necháme odležať. Panenku nakrájame na 200 g kusy, okoreníme a pokvapkáme olejom. Pečíeme na grilovacej panvici zo všetkých strán najprv prudko a potom na miernom ohni dopekáme, aby mäso zostalo vo vnútri ružové, nakoniec osolíme. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Bravcova-panenka-v-bylinkovo-kukuricnej-struhanke
- Kuchynsky upravenú bravčovú panenku osolíme okoreníme a necháme odležať. Čerstvé bylinky nasekáme na drobno a primiešame do kukuričnej strúhanky. Odležanú panenku obalíme v múke, vajciach rozrobených s mliekom a v kukuričnej strúhanke s čerstvými bylinkami. Vyprážame pri 160 C° v rozpálenom oleji.

- Krkovičku nakrájame na rovnaké kusy, posolíme, pridáme rascu a potrieme lisovaným cesnakom. Do pekáča dáme cibuľu, trochu vody a mäso. Pečieme prikryté asi pol hodinu. Na záver upečené mäso vyberieme, do výpeku pridáme ve vode rozmiešanú práškovú mäsovú šťavu, prevaríme a necháme krátko dopiecť aj s mäsom v otvorenom pekáči. Bielu a červenú kapustu prepláchneme, precedíme pokrájame. Posolíme, podlejeme horúcou vodou, k červenej kapuste pridáme červené víno a dusíme asi 20 minút. Bielu kapustu zahustíme nastrúhaným surovým zemiakom, červenú inštantným zemiakovým škrobom. Dochutíme soľou, cukrom, prípadne octom a na záver ozdobíme cibuľkou, opraženou na bravčovej masti. Nastrúhané varené zemiaky premiešame s vajcom, soľou, krupicou a múkou, prípadne pridáme inštantný zemiakový škrob. Zo vzniknutého cesta vytvoríme knedlíky, ktoré na povrchu pomúčíme a varíme vo vriacej osolenej vode 15-20 minút. Varené knedlíky lahko pomastíme, aby neosychaly.

Recept-Bravcova-rolka-v-sezamovej-kruste-s-grilovanym-zemiakom--plnene-restovanou-slaninkou-a-sampinonmi-na-smotanovo-syrovej-omacke
- Bravčovú panenku odblaníme a rozrežieme na plát, ktorý osolíme a okoreníme grilovacím korením. Naplníme plnkou zo slaninky, šampiňónov a vajec. Stočíme do rolky, potrieme rozšľahaným vajíčkom a obalíme v sezame. Pečieme v rúre asi 20 minút pri 180 C°. Do panvice si pridáme smotanu, tavený syr, privedieme do varu a krátko povaríme. Hotovú omáčku prihustíme škrobom a dochutíme soľou. Podáveme s vareným zemiakom.

Recept-Bravcove-filety-na-lesnych-hubach-s-karamelizovanou-cibulkou
- Bravčovú panenku odblaníme a necháme v celku, osolíme a okoreníme hrubozrným korením. Opekáme na rozpálenej panvici zo vštkých strán asi 13 minút pri teplote 160 C°. Hotovú panenku vyberieme, do výpeku pridáme maslo, speníme cibuľku a vložíme pripravené huby. Všetko podusíme a prípadne zahustíme škrobom. Hotové jedlo dodekorujeme cibuľkou a ako prílohu použijeme pečené zemiaky.

Recept-Bravcove-medajlonky-s-restovanymi-hribami-marinovanymi-v-Appetit-cesnaku-natur
- Šampiňóny zprudka opečieme na masle, pridáme Appetit cesnak natur aj s nálevom, veľmi krátko orestujeme a dložíme do druhého dňa. Bravčové medajlónky okoreníme a opečieme z oboch strán. Z cibule si pripravíme tmavší základ, do ktorého vlažíme opečené hríby a spolu s cesnakom orestujeme. Pridáme demi glacé a krátko prehrejeme. Medajlónky servírujeme s fritovanou cibuľkou.

- Na masle speníme pokrájanú cibuľu a na nej opečieme naklepané a osolené rebierka. Zeleninu očistíme a nakrájame na kolieska, kel alebo kapustu na rezance. Do vymastenej ohňuvzdornej misky dáme vrstvu zeleniny, pridáme mleté čierne korenie. Na zeleninu položíme opečené rebierka, ktoré prikryjeme druhou vrstvou zeleniny. Pokapkáme maslom a zalejeme trochou vývaru. Prikryté udusíme domäkka.

- Očistené, umyté bravčové mäso nakrájame na 0,25 kg kocky. Hovädzie mäso nakrájame na kúsky o polovicu menšie ako bravčové mäso. Na bravčovej masti opečieme do zlata na kocky nakrájanú cibulu, rascu, bravčové, hovädzie mäso a opečieme. Osolíme, okoreníme, pridáme na kúsky nakrájanú červenú papriku, rajčinový pretlak, mletú červenú papriku. Podlejeme vývarom alebo vodou, pridáme celé korenie, nové korenie a dusíme do mäkka. Zahustíme zátrepkou, dochutíme soľou a korením, pridáme roztlačený cesnak. Na koniec pridáme majorán a čerstvú petržlenovú vňať.

- Na masti speníme drobne nakrájanú cibuľu, pridáme na kocky pokrájané mäso a dusíme bez podlievania až do vysmaženia. Potom pridáme papriku, podlejeme vývarom a dusíme skoro domäkka. Keď je mäso polomäkké, pridáme pokrájanú kapustu. Medzitým urobíme z masti a múky svetlú zápražku, ktorú primiešame do guláša. Varíme až kým mäso nebude úplne mäkké. Nakoniec pridáme smotanu a krátko povaríme.

- Na masti speníme nadrono pokrájanú cibuľu, pridáme na kocky pokrájané mäso, chvíľu podusíme a pridáme kyslú kapustu. Dusíme asi 1/4 hodinu a pridáme sparené olúpané paradajky. Guláš dodusíme domäkka. Nakoniec zaprášime šťavu hladkou múkou a krátko povaríme.

- Na masti speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme na malé kocky (asi 1 cm) pokrájané mäso, ktoré opečieme, osolíme a mierne podliate dusíme do polomäkka. Potom pridáme na prúžky nakrájanú papriku, olúpané paradajky, prisypeme strúhanie, osolíme a dusíme až strúhanie zmäkne. Hotové jedlo posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou. Na miesto strúhania môžeme do gulášu použiť dobre vypranú sparenú ryžu.

- Mäso umyjeme a usušíme. Rezeň vyklepeme v strúhanke do obdlžníkového tvaru. Osolíme a vypražíme. Vylejeme prebytočný olej a podlejeme postupne vývarom, vínom, smotanou a paradajkovým pyré. Omáčka musí mať ružovú až mierne červenú farbu. Osolíme a okoreníme. Na rezeň položíme dusenú šunku a plátky syru. Mierne podusíme a zahustíme. Nakoniec pokapeme citrónovou šťavou. Mäso vytiahneme a položíme na tanier. Prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou, posypaním na okraje taniera. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a polkou citrónu. Podávame s hranolčekmi, alebo špagetami s maslom zvlášť na dezertnom tanieri.

- Mäso umyjeme a usušíme. Rezeň vyklepeme v strúhanke do obdlžníkového tvaru. Osolíme a vypražíme. Pridáme šampiňóny a orestujeme. Na rezeň položíme orestované šampiňóny a plátky syru. Vylejeme prebytočný olej a podlejeme postupne vývarom, vínom, smotanou a paradajkovým pyré. Omáčka musí mať ružovú až mierne červenú farbu. Osolíme a okoreníme. Mierne podusíme a zahustíme. Nakoniec pokapeme citrónovou šťavou. Mäso vytiahneme a položíme na tanier. Prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou, posypaním na okraje taniera. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a polkou citrónu. Podávame s hranolčekmi, alebo špagetami s maslom zvlášť na dezertnom tanieri.

Recept-Filetto-di-mialle-gratino
- Na prípravu použijeme stred bravčovej panenskej sviečkovej, ktorú odblaníme. Mäso osolíme a vcelku o váhe 200 gr. obalíme v trojobale (v bylinkovej strúhanke). Vyprážame v horúcom oleji. Podávame nakrájané na filety.

Recept-Grilovana-bravcova-panenka-s-oprazenou-cibulou
- Na prípravu použijeme stred bravčovej panenky, ktorý si nakrájame na medailónky s váhou 50g/kus. Takto pripravené medailónky ugrilujeme a podávame s opraženou viedenskou cibuľou.

Recept-Grilovana-bravcova-panenka-s-pecenymi-paradajkami-a-bazalkovym-karamelom
- Panenku očistíme a naložíme ju na hodinu do marinády z oleja, najemno nasekanej feferónky, mletého čierneho korenia a soli. Potom mäso na panvici zo všetkých strán opečieme, prikryjeme a veľmi pozvolna pečieme do požadovaného stupňa prepečenia. Po dopečení nakrájame. V panvici rozpustíme cukor na karamel, zalejeme vodou, pridáme šťavu z jednej limetky a zvaríme na medovú konzistenciu. Pridáme nasekanú bazalku a necháme vychladnúť. Tesne pred dokončením prípravy mäsa opečieme krátko na rozpálenom oleji sherry paradajky na stopke z obidvoch strán, prikryjeme a ešte asi 2–3 minuty dopekáme. Na záver osolíme a okoreníme. Porciu mäsa podávame s vetvičkou sherry paradajok, ktoré pokvapkáme bazalkovým karamelom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Kapustnica
- Údené a bravčové mäso vložíme do horúcej vody a uvaríme takmer domäkka. Kým varíme mäso namočíme sušené huby do vlažnej vody, pokrájame kapustu a nadrobno cibuľu. Keď je mäso takmer uvarené pridáme kapustu, cibuľu, feferónku, odkvapkané huby, sušené slivky, bobkový list, čierne a nové korenie a spolu varíme, kým je mäso dovarené. Medzitým si v studenej vode (cca. 2dl) rozmiešame asi 1 polievkovú lyžicu lahôdkovej a podľa chuti pikantnej gulášovej pasty, nakrájame na kocky slaninu a na kolieska klobásu. Keď je mäso dovarené, vyberieme ho, pokrájame na kocky a vrátime späť do kapusty. Vyškvaríme slaninu, pridáme klobásu, krátko osmažíme. Dáme dolu zo šporáka a zasypeme sladkou červenou paprikou, premiešame, zalejeme gulášovou pastou, a znova na miernom ohni za stáleho miešania necháme prevrieť a zmes pridáme do kapusty. Ak je treba všetko dosolíme vegetou, resp. soľou a pred dovarením pridáme majorán. Ak varíme kapustu na okamžitú konzumáciu, nakoniec prilejeme smotanu zatrepanú troškou hrubej múky a ešte krátko povaríme. Ak budeme kapustu konzumovať viac dní, smotanu pridáme až priamo do taniera.

Recept-Moravsky-vrabec-s-chlpatymi-knedlikmi-a-kyslou-kapustou
- Bravčový bôčik a plece nakrájame na kocky, vložíme do pekáča, osolíme, pridáme rascu a premiešame. Pridáme na plátky nakrájanú cibuľu a cesnak, podlejeme pivom a vývarom. Pečieme pri 180 °C asi hodinu domäkka a do zlatohneda. Počas pečenia podlievame pivom a vývarom. Tradične sa zahusťuje múkou, ale my odľahčujeme, takže nezahustíme. Obidva druhy zemiakov nastrúhame na jemnom strúhadle, zmiešame s ostatnými ingredienciami a pomocou lyžice, ktorú namáčame v studenej vode, ich zavaríme v osolenej vode. Keď vyplávajú na vrch, sú uvarené. Na rozpálenej masti dozlatova opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme kapustu, pridáme rascu a osolíme. Použité z programu Kluci v akci Českej televízie.

Recept-Osadnicky-spiz
- Mäso nakrájame na kocky, alebo menšie plátky. V oleji dobre vymiešame červenú papriku, rozmarín, mleté čierne korenie, roztlačený cesnak a soľ. Do tejto marinády vložíme mäso a necháme ho cez noc odležať. Potom napichujeme na špízy striedavo kúsky zeleniny, mäsa a lístky bobkového listu. Grilujeme, až je mäso mäkké. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Porcie mäsa posolíme, okoreníme, posypeme rascou a necháme 20 minút odležať. Na dno pekáča naukladáme plátky slaniny, nakrájaný cesnek a cibuľu, bobkový list, nové celé korenie, pokvapkáme olejom a navrch naukladáme pripravené plátky mäsa. Mäso posypeme vegetou, mletou červenou paprikou, sušenou bazalkou a polejeme kečupom. Nakoniec mäso podlejeme vývarom, prikryjeme alobalom a pečieme pol hodinu pri 200 st. C. Druhú pol hodinu mäso otočíme a dopečieme odokryté. Podávame s varenými novými zemiakmi na petržlenovej vňati a zeleninovou oblohou.

- Karé nakrájame na tri medajlóniky, naklepeme a prudko ich opečieme na horúcom oleji. Prebytočný olej vylejeme. Podlejeme vývarom a vínom. Pridáme soľ, mleté čierne korenie, muškátový mletý kvet, tri na hrubo nakrájané rezy citrónu, citrónovú šťavu. Zahustíme solamylom. Mäso vyberieme a uložíme na tanier. Na mäso poukladáme rezy citrónu a prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou, posypaním na okraje taniera. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a polku citrónu. Podávame s hranolčekmi, alebo špagetami s maslom, zvlášť na dezertnom tanieri.

- Karé nakrájame na tri medajlóniky, naklepeme a prudko ich opečieme na horúcom oleji. Mäso osolíme, okoreníme, mletým čiernym korením a mletým muškátovým kvetom. Na každý medailónik mäsa položíme čerstvú vetvičku rozmarínu. Popri tom opečieme aj tri plátky šunky. Šunku poukladáme na medailóniky. Prebytočný olej vylejeme. Zalejeme vývarom. Nakoniec zahustíme solamylom. Medailóniky uložíme na tanier a prelejeme omáčkou. Tanier ozdobíme sušeným rozmarínom, oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a vetvičkou z čerstvého rozmarínu. Podávame s hranolčekmi, zvlášť na dezertnom tanieri.

- Karé nakrájame na tri medajlóniky, naklepeme a prudko ich opečieme na horúcom oleji. Mäso osolíme a okoreníme mletým čiernym korením. Pridáme na drobno nakrájané šampiňóny a orestujeme. Zalejeme vývarom, mierne podusíme a zahustíme. Hotové dochutíme. Medailóniky uložíme na tanier a prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou, posypaním na okraje taniera. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a plátkami čerstvého šampiňóna. Podávame s hranolčekmi, zvlášť na dezertnom tanieri.

- Bravčové kotlety posypeme soľou a rascou, opečieme. Do výpeku dáme cibuľu, slaninu, predvarenú mrkvu a zeler nakrájané na kocky, predvarené zemiaky pokrájané na plátky, hrášok, šampiňóny a zelený petržlen. Opečieme a dáme na kotlety.

- Mäso očistíme, umyjeme a nakrájame na kocky. Cibuľu opražíme do zlata. Pridáme drvenú rascu a premiešame. Pridáme mäso, bobkový list, celé čierne korenie, nové korenie, soľ a mleté čierne korenie. Mäso opečieme. Zasypeme sladkou červenou paprikou a podlejeme vývarom. Pridáme nakrájanú kyslú kapustu prepláchnutú studenou vodou. Dosolíme a dusíme pod pokrievkou až do zmäknutia. Zahustíme zemiakovým škrobom a zjemníme smotanou. Dochutíme polievkovým korením. Podávame s malým kopčekom šľahačky v tvare špirály ozdobenou čerstvou petržlenovou naťou.

Jedlá z hovädzieho mäsa

Recept-Chilli-con-carne
- Cibuľu nakrájanú nadrobno prudko zpeníme na oleji spoločne s nadrobno posekaným cesnakom a rascou, pridáme mäso a spoločne prudko orestujeme. Zmäs doplníme paradajkami aj so šťavou, dochutíme cukrom, soľou a chilli, 10 minút podusíme a primiešame umytú a odkvapkanú fazuľu. Prepláchnutú ryžu orestujeme na oleji, zalejeme vodou, osolíme a privedieme do varu. Hrniec s ryžou vložíme do rúry a pečieme pod pokrievkou asi 20 minút pri 180°C. Po vytiahnutí z rúry necháme ryžu "vydýchnuť", pridáme limetkovú šťavu a nasekaný koriander, ľahko premiešame. Porciu mäsovej zmäsi s ryžou ozdobíme avokádom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Sviečkovú umyjeme, osušíme a rozklepeme na centimetrovú hrúbku. Opečieme na grile, ( panvici) osolíme a okoreníme. Mäso vyberieme, zatiaľ odložíme. Na panvici (vo výpeku), alebo na olivovom oleji orestujeme sardely, na kolieska nakrájané baranie rohy, celé čierne olivy a capary. Podlejeme vývarom a suchým bielym vínom. Pridáme paradajkové pyré, dochutíme a pridáme mäso. Na koniec zahustíme. Mäso vytiahneme a položíme na tanier. Prelejeme omáčkou. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vňaťou, posypaním na okraje taniera. Podávame s oblohou, list hlávkového ružičkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky a tromi čiernymi olivami. Podávame s hranolčekmi, alebo špagetami s maslom zvlášť na dezertnom tanieri.

- Na oleji, alebo masti za stáleho miešania prudko pražíme nakrájanú cibuľu, až kým nezačne trošku hnednúť. Potom pridáme na kocky (2 cm) pokrájané mäso a prudko opražíme, aby sa zatiahlo. Pridáme ml. papriku, ml. korenie, pretlak, dobre premiešať a pridať asi 3/4 l vody a za občasného miešania pomaly varíme 1,5 až 2 hod. Kto chce, može mäso pripraviť aj v tlakovom hrnci, potom to stačí variť cca 30-40 min. Ked je mäso skoro mäkké, pridáme bujón, zemiaky, lečo a soľ. Ked sa zemiaky uvaria do mäkka, pridáme fazuľu, cesnak a majoránku. Krátko povaríme, podľa potreby prilejeme vodu, dochutíme soľou a pikatnou paprikovou pastou.

- Očistenú a umytú hovädziu sviečkovú nakrájame na rezance. Na tuku opražíme cibulu, pridáme mäso a pečieme. Pridáme soľ, mleté čierne korenie (pred koncom pridáme suchohríby) a udusíme do mäkka. Podlejeme smotanou, pridáme kečup, pretlačený cesnak a dochutíme. Podávame s dusenou ryžou, alebo opekanými novými (nakrájané na kolieska uvarené v šupke) zemiakmi.

Recept-Hovadzie-maso-na-rajcinovej-omacke
- Mäso v celku prešpikujeme slaninou (1/3 z celkového množstva surovín), môžeme pridať aj zeleninu (tiež 1/3 z množstva surovín), osolíme a okoreníme. Na rozpálenom oleji orestujeme mäso zo všetkých strán a potom ho vyberieme. Do toho istého hrnca s výpekom vložíme na kocky pokrájenú slaninu, ktorú upečieme doružova, pridáme zeleninu a orestujeme do zlatohneda, vložíme korenie, zasypeme cukrom, zarestujeme, pridáme rajčinový pretlak, zarestujeme, zalejeme vývarom, vložíme mäso a kúsok celej škorice (4 klinčeky), zakryjeme pokrievkou a dusíme domekka na šporáku, alebo vo vyhriatej rúre. Keď je mäso mekké, vyberieme ho, nakrájame, omáčku prepasírujeme, zjemníme maslom, dochutíme citrónovou šťavou. Podáváme so žemľovou knedľou. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Hovädzie filety opečieme na panvici z oboch strán 2 minúty, odložíme a udržiavame pri teplote 80°C. Z panvice zlejeme olej, zostatok po opečení zalejeme červeným vínom a vývarom (alebo hovädzou polievkou, vodou) stiahneme plameň a ochutíme. Špenátové ravioli varíme 5 minút v mierne osolenej vode (s pridaním jednej lyžice oleja). Šalotku taktiež pár minút povaríme v zeleninovo - šafránovom vývare. Hovädzí špik ohrejeme v dobre okorenenej hovädzej polievke. Filety (plátky), ravioli (nescedíme, ale dierkovanou lyžicou vyberieme z vody priamo na tanier), šalotku a špik pekne naaranžujeme. Filety polejeme omáčkou z červeného vína.

Recept-Hovadzie-rezance-s-grilovanou-zeleninou-s-kockami-cesnaku
- Hovädziu sviečkovú nakrájame na rezance, potrieme olivovým olejom a necháme odležať. Cibuľu očistíme nakrájame na kocky a vložíme do nádoby s rozpáleným tukom. Krátko orestujeme. Potom pridáme nakrájané hovädzie mäso, cesnak, zeleninu a prudko opečieme. Pred dokončením pridáme ostatné pochutiny a dodekorujeme Appetit natur cesnak kockami.

Recept-Minutkova-svieckova
- Mäso nakrájame na 200g steaky, ľahko rozklepeme päsťou, po obvode obalíme plátkami anglickej slaniny a zviažeme šnúrkou. Okoreníme, pokvapkáme olejom a necháme odležať. Cibuľu a koreňovú zeleninu nakrájame nadrobno. Slaninu nakrájanú na malé kocky orestujeme v kastróle, pridáme maslo, korenie, nakrájanú zeleninu a restujeme dozlatova. Pridáme citrón (bez jadierok), cukor, zarestujeme, pridáme hořčicu a opäť zarestujeme, zalejeme ľahkým bielym vínom a dusíme 15 minút. Potom vyberieme korenie, zalejeme smotanou, privedieme do varu, prípadne necháme zredukovať a dochutíme. Steaky opečieme na rozpálenom oleji z obidvoch strán spolu s vetvičkou tymiánu, po opečení osolíme. Steaky podáváme so zemiakmi, minutkovou sviečkovou omáčkou, vyšľahanou šľahačkou a brusnicami. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Pikantne-mlete-hovadzie-fasirky-s-anglickou-omackou
- Mleté mäso zpracujeme s prísadami: vajcom, koňakom, nadrobno nakrájanou cibuľou, posekanými orechami, jogurtom a korením. Z mäsa tvarujeme ploché oválne fašírky. Na grile ich opekáme z obidvoch strán a podávame s omáčkou, ktorú pripravíme zmiešaním nadrobno nakrájanej cibule a ostatných ingrediencií. Ako príloha je nejlepší dobrý chlieb. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Umyté a očistené hovädzie stehno nakrájame na štyri rezne, vyklepeme, osolíme a okoreníme. Potrieme horčicou, naplníme slaninou, párkou, kyslou uhorkou a vareným vajíčkom. Závitky prudko opečieme na oleji, vyberieme, pridáme cibulu nakrájanu na drobné kocky, pokrájaný strúčik cesnaku. Opečieme do zlata, pridáme rajčinový pretlak a červenú sladkú papriku. Podlejeme vývarom alebo vodou, pridáme koreniny, soľ a dusíme do mäkka. Hotové španielske vtáčiky vyberieme. Pridáme roztlačený strúčik cesnaku a zahustíme. Hotovú omáčku zjemníme maslom.

- Roštenky na okraji nakrojíme, osolíme, okoreníme a poprášime hladkou múkou. Na masti speníme nadrobno pokrájanú cibuľu a roštenky na nej po obidvoch stranách do zlata opečieme. Podlejeme vývarom a na každú roštenku dáme navrch osolené plátky surových zemiakov. Za občastného podlievania a polievania zemiakov šťavou dusíme prikryté domäkka.

Recept-Steak-z-hovadzej-rostenky-so-zemiakmi-plnenymi-spenatom
- Roštenec nakrájame na štyri rovnaké plátky, okoreníme ich, pokvapkáme olejom a necháme odležať, nejlepešie 24 hodín. Slaninu nakrájame na malé kocky, opečieme v panvici (môžeme pridať aj trochu oleja), navrch položíme roštenky. Z jednej strany ich opečieme zprudka, z druhej dopečieme a osolíme. Pri servírovaní na každý plátok mäsa kladieme opečenú slaninu. Zemiaky v šupke uvaríme takmer domäkka a necháme ich vychladnúť. Zemiakom odrežeme špičky a z jednej strany zemiaky vydlabeme. Cibuľu nakrájame na malé kocky, nasekáme cesnak a na rozpálenom masle ich orestujeme, pridáme špenát (pokiaľ je mrazený, tak ho vymačkáme), zarestujeme, dochutíme rozdrobeným balkánskym syrom, muškátovým kvetom, soľou a dobre premiešame. Špenátovou zmäsou plníme vydlabané zemiaky, ktoré gratinujeme (zapekáme zhora) v rozpálenej rúre na 200°C 5–8 minút. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Očistenú a umytú koreňovú zeleninu nakrájame na drobné kocky a spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou orestujeme na restlinnom oleji. Podlejeme vývarom. Pridáme soľ, bobkový list, celé čierne korenie, nové korenie, mleté čierne korenie, na dve polovice rozkrojené dva citróny a kožu údenej slovenskej slaniny. Do vriaceho základu pridáme očistené a umyté hovädzie mäso. Pod pokrievkou dusíme 1 a pol hodiny. Mäkké mäso vytiahneme spolu s citrónmi, kožou a všetkými koreninami. Rozhabarkujeme a zjemníme smotanou. Zahustíme solamylom. Na koniec pridáme opraženú na kocky nakrájanú údenú slovenskú slaninu. Ozdobíme čerstvou petržlenovou vnaťou.

Jedlá z teľacieho mäsa

- Rezne na okrajoch narežeme, naklepeme, osolíme, potrieme jemne nastrúhaným cesnakom a jemne nasekanou petržlenovou vňaťou. Poprášime ich hladkou múkou a na rozohriatom masle opečieme na obidvoch stranách. Opečené rezne podlejeme vývarom a dusíme do mäkka. Vydusenú šťavu necháme zhustnúť, pridáme smotanu a necháme zovrieť. Hotové rezne pokvapkáme citrónom.

- Rezne odblaníme, naklepeme, osolíme prešpikujeme slaninou. Potrieme maslom, poprášime múkou a v hrnci na ostatnom rozohriatom masle upečieme doružova. Pridáme smotanu, trochu vývaru, štipku citrónovej kôry a zázvoru a krátko povaríme. Nakoniec pridáme citrónovú šťavu. Podávame s kúskami citrónu.

Steaky

Recept-Bourbon-steak
- Na prípravu použijeme hovädziu sviečkovicu z býka, ktorú deň vopred napácujeme (hmotnosť 200g.)Na druhý deň vyberieme vopred pripravené steaky, ktoré grilujeme podľa požiadavky (medium, well-done, english, medium rare atď.) Omáčku pripravíme z ľahodnej Bourbon Whiskey a BBQ omáčky.

Recept-Delmonico-na-grile-s-cesnakom-v-provensalskom-naleve
- Hovädziu sviečkovú potrieme olivovým olejom, okoreníme a necháme odležať. Opečieme na dobre rozpálenom grile, osolíme. Dodekorujeme zmesou Appetit cesnaku a bylín all italiana.

Recept-Dijonsky-kuraci-steak
- Na prípravu použijeme očistené kuracie prsia, ktoré naplníme striedavo čiernymi a zelenými olivami. (Olivy namáčame deň vopred do dijonskej horčicovej marinády). Steak osolíme a okoreníme grilovacím korením. Pečieme na rozpálenej panvici z oboch strán. Omáčku pripravíme s dijonskej horčice a šľahačkovej smotany.

Recept-Hovadzi-steak-so-sparglou-a-Buffalo-omackou
- Na prípravu použijeme hovädziu sviečkovú z býka. Steaky nakrájame a necháme 24 hod. odstáť v olivovom oleji. Steaky pečieme na rozpálenej panvici s prísadou grilovacieho korenia. Mrazenú špargľu udusíme na masle. Hotovú porciu posypeme Country korením a dodekorujeme Buffalo omáčkou.

Recept-Metropolitan-hovadzi-steak
- Hovädziu sviečkovú - steak o hmotnosti 200 g. vložíme do nádoby, potrieme olejom a necháme odležať 24 hodín. Steak grilujeme na grile alebo panvici pri teplote 220 C° asi 3 až 4 minúty z každej strany. Hotový steak odložíme, pridáme mix zeleninu, ktorú prudko orestujeme a dochutíme. Podávame s opečeným jablkom, šampiňónmi a bbq. omáčkou.

Recept-Steak-ohnivy-plneny
- Na prípravu použijeme sviečkovú z mladého býka. Steaky si nakrájame na 200 g. kusy a necháme v chladničke odležať. Odležané steaky nakrojíme, naplníme olivami, chilli papričkami a nivou. Takto pripravený steak pečieme na grile podľa požiadavky.

- Mäso (vysokú sviečkovú) umyjeme, očistíme a utrieme do sucha. Zo sviečkovej používame vždy len stred. Mierne roztlačíme dlaňou a na rozpálenom grile po obidvoch stranách upečieme. Z každej strany 2-3 minuty. Hrúbka mäsa musí byť 2,5 až 3 centimetre. Steak solíme až tesne pred dokončením. Na panvicu dáme kompótové čučoriedky a na ohni mierne prehrejeme. Pridáme smotanu a červené víno. Dochutíme štipkou soli, citrónovou šťavou a vanilínovým cukrom. Zahustíme čučoriedkovým džemom. Na koniec zjemníme maslom. Podávame zvlášť na tanieri, len s oblohou (list ružičkového hlávkového šalátu, mesiačik paradajky, kolečko šalátovej uhorky, mesiačik citrónu, a čerstvé alebo kompótové čučoriedky. Ako prílohu použijeme veľký pečený zemiak potretý maslom a posypaný čerstvou petržlenovou vňaťou.

Recept-Steak-s-omackou-z-modreho-syra
- Na prípravu použijeme sviečkovú z mladého býka. Steaky si nakrájame o váhe 200 g. a necháme odležať v chladničke. Potom steaky opekáme na rozpálenom grile podľa požiadavky. Podávame na horúcom tanieri a polejeme omáčkou z modrého syra.

- Steaky ochutíme soľou, rascou, cesnakom a korením a ugrilujeme. Zemiaky uvaríme a pokrájame. Na masti opražíme pokrájanú cibuľu a zemiaky. Pridáme soľ, petržlen, majorán a papriku, trochu prelejeme polievkou a necháme ju odpariť. Paradajky, papriku, uhorku a cibuľu nakrájame na plátky a marinujeme v octovo-olejovom dressingu. Naaranžujeme na hlávkový šalát. Kyslú smotanu, jogurt, soľ, korenie a bylinky dobre zmiešame a naservírujeme na steaky.

Jedlá z Diviny

Recept-Danieli-steak-s-hribovou-omackou-a-pecenymi-gastanmi
- 1. Zverinu očistíme, odblaníme a naporcujeme. 2. Nasekané bylinky zmiešame s horčicou, citrónovou šťavou, olejom, soľou a mletým čiernym korením. Do tejto marinády vložíme steaky z daniela minimálne na 24 hodín, najlepšie na dva dni. 3. Nadrobno nakrájanú šalotkovú cibuľu orestujeme na masle, pridáme hríby a spolu zarestujeme. Zalejeme vínom a kyslou smotanou, krátko povaríme, osolíme, pridáme mleté biele korenie a nasekanú petržlenovú vňať. 4. Každý gaštan narežeme a nasucho v panvici opečieme. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Jelenie-stehno-s-farebnym-korenim--cervenou-cibulkou-a-provensalskym-cesnakom-Appetit
- Z masla a cibuľky si pripravíme tmavý základ do ktorého pridáme koreniny, provensálsky cesnak Appetit a pretlak z papriky a paradajok. Zalejeme vínom a necháme vyredukovať. Do hotovej redukcie pridáme zprudka opečené stehno, ktoré pod pokrívkou pomaly dusíme do mäkka. Počas dusenia podlievame hubovým vývarom.

Recept-Kralicie-stehno-s-Appetit-cesnakovou-penou-a-zeleninovou-redukciou
- Upravené králičie stehná zprudka opečieme na tuku, pridáme červenú cibuľu, červené víno a vyredukujeme. Do takto pripravenej zmesi pridáme králičí vývar a dusíme do mäkka. Hotový pokrm vyberieme a servírujeme s cesnakovou penou Appetit, so smotanou a zeleninovou redukciou. Ako príloha je vhodné zemiakové pyré.

- Umytého a odblaneného zajaca osolíme a prešpikujeme slaninou. Ostatnú slaninu nadrobno nakrájame a na masle spolu so zeleninou a cibuľou orestujeme. Vložíme mäso, ktoré po obidvoch stranách opečieme a mierne podliate upečieme. Počas pečenia mäso obrátime. Šťavu zahustíme múkou zmiešanou s kúskom masla, povaríme, prepasírujeme na rozkrájané porcie a prehrejeme.

Recept-Podblanicky-diviaci-chrbat-s-hruskovym-chutney
- Mäso odblaníme a prešpikujeme polovičkami strúčikou cesnaku a pásikmi slaniny. Mäso osolíme a okoreníme, opečieme z obidvoch strán na rozpustenom masle, podlejeme trochou vody a dusíme pod pokrievkou. Asi v polovci varenia pridáme ocot, mäso tak pekne zkrehne. Keď je mäso takmer mekké tak ho podlejeme smotanou a pri 170 °C ho vložíme do odkrytej rúry, kde ho zapekáme asi 30 minút, až sa od seba odpoja tuky. Podávame s varenými alebo drvenými zemiakmi a hruškovým chutney. Hruškové chutney: Očistené hrušky bez jadrovníkov, ale so šupkou nakájame na mesiačiky, cibuľu nakrájame nadrobno, cesnak roztlačíme a nadrobno nakrájame zázvor. Cukor rozpustíme na karamel, pridáme všetky nakrájené ingredience a hrozienka, zarestujeme, okoreníme, podlejeme vínom a podusíme domekka do hustejšej konzistence, podlľa chuti trochu osolíme. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Srncie-medajlonky-s-drvenym-zemiakom-prekladane-grilovanou-husacou-pecenou-glazurovanymi-kuriatkami-a-brusnicovym-glace
- Srnčie karé odblaníme a nakrájame na medajlónky. Okoreníme korením na divinu potrieme olejom a necháme odležať prikryté v chladničke asi 4 hod. Husaciu pečeň opečieme prudko z oboch strán na jednej panvici a na druhej panvici opečieme srnčie medajlónky, ktoré solíme počas tepelnej úpravy. Do výpeku z husacej pečene vložíme na drobno nakrájanú cibuľku a maslo, ktorú prudko opražíme do zlatista, potom vložíme kuriatka a všetko krátko orestujeme. Do druhej panvice pridáme plátok masla, trochu vývaru a sušených brusníc. Krátko spolu podusíme a pridáme demmi glacé. Uvarené zemiaky rozdrvíme, vložíme do nádoby s orestovaným pórom a podávame spolu s pripraveným mäskom.

- Odblanené mäso prešpikujeme slaninou a osolíme. Ostatnú nadrobno nakrájanú slaninu orestujeme na masle so zeleninou a cibuľou. Na jemno orestovanú zeleninu položíme osolené mäso slaninou dole, opečieme, podlejeme a za stáleho podlievania pečieme domäkka. Vyberieme mäso. Šťavu vydusíme na tuk, zahustíme múkou a podlejeme vývarom a vínom. Pridáme citrón, cukor a precedíme. Podávame dodekorované brusnicami.

Recept-Zajac-na-horcici
- 1. Domáceho zajaca naporcujeme na osem častí. 2. Na masle a oleji opečieme mäso z obidvoch strán. Mäso vyberieme z hrnca a na jeho mieste orestujeme nahrubo nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak, čerstvé bylinky (petržlen, tymián), bobkový list, okoreníme ml. čiernym korením, pridáme horčicu, zarestujeme, zalejeme vodou a vínom, vložíme späť mäso zo zajaca, osolíme a varíme veľmi miernym varom hodinu. (Kto chce, môže pridať ku koncu trochu smotany. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Bezmäsité jedlá

- Z droždia a niekoľkých lyžíc vody pripravíme kvások. Vo vyhriatej mise zarobíme múku zmiešanú so soľou, kváskom a teplou vodou na tuhšie cesto. Do cesta pridáme lyžicu oleja. Cesto potrieme olejom a necháme kysnúť asi 2 hodiny na dvojnásobný objem. Rozdelíme na 8 dielov. Z každého dielu vypracujeme placku asi 1/2 cm hrubú. Placky poprášime múkou a necháme prikryté 1/2 hodiny v teple. Pečieme vo vyhriatej rúre na vymastenom plechu 10 minút zhora navlhčené vodou (povrch potrieme vodou).

Recept-Dubakove-risotto
- Nadrobno pokrájanú šalotku orestujeme na olivovom oleji, pridáme osušené čerstvé dubáky. Dubáky orestujeme a zalejeme bielym vínom (trochu si treba nechať aj na pitie :-)), pridáme kurací vývar a ryžu arborio (ryža arborio je predvarená). Chvíľu povaríme, osolíme a okoreníme. Pridáme smotanu, bylinky a po chvíľke aj parmezán. Na záver do risotta zašľaháme čertstvé maslo, konzistencia musí byť krémová. Pri podávaní posypeme parmezánom, polejeme olivovým olejom a ozdobíme bylinkami.

- Pšeno (proso) na cedidle 3-krát prelejeme vriacou vodou, aby sme odstránili jeho horkosť. Uvaríme na kašu a po kúskoch, ako halušky, obtierame o kraj hrnca s vriacou vodou. Uvarené kúsky sa posýpali sladkým tvarohom (charakteristické jedlo pre chorvátskych prisťahovalcov - menšinu v regióne). Takto sa to zachovalo medzi kuchárkami, ktoré si rozdávali svoje recepty, napríklad pri driapaní peria. Dnešný recept má civilizovanejšiu podobu.

- Na časti masla chvíľu podusíme nadrobno posekanú kapustu (10-15 minút), pridáme na malé kocky pokrájanú tekvicu, osolíme, okoreníme a všetko spolu prikryté dusíme asi 15 minút. Podľa potreby podlejeme vodou. Vydusíme takmer na tuk. Medzitým uvaríme cestoviny. Podusenú zeleninu zmiešame s cestovinami a polejeme horúcim maslom.

- Sušené slivky umyjeme, podusíme vo vode s vínom. Môžeme ich potom rozmixovať a dochutiť. Cestoviny uvaríme, prepláchneme a opražíme asi 3 minúty na masle. Na zvyšku masla opražíme strúhanku, orechy cukor, vanilkový cukor a pridáme k cestovinám, premiešame. Na tanieri polejeme slivkami. Podľa chuti posypeme ešte práškovým cukrom. Namiesto sušených sliviek môžeme použiť slivkový lekvár zriedený s rumom (pre deti s ovocnou šťavou).

- Z múky, vajíčka a vody zamiesime tuhé cesto, ktoré natenko rozvaľkáme. Necháme ho trochu oschnúť. Nakrájame z neho malé štvorčeky (fliačky) a uvaríme ich v slanej vode. Prepláchneme ich studenou vodou, necháme dobre odkvapkať, dáme do rajnice (nízky hrniec) a trochu pomastíme. Zemiaky olúpeme a pokrájame na menšie kocky. Zamiešame ich s fliačkami, pridáme opraženú slaninku a na masti opraženú cibuľku s troškou mletej červenej papriky. Ešte raz spolu zamiešame.

Recept-Grilovana-Zelenina
- Na rozpálenú panvicu nalejeme primerané množstvo olivového oleja a vložíme tam pripravenú zmes zeleniny, ktorú chceme grilovať. Počas grilovania zeleninu posypeme grilovacím korením. Grilujeme asi 7 minút. Hotovú zeleninu podávame na horúcom tanieri samostatne, alebo s prílohou.

Recept-Hruskove-rizoto
- Hrušky olúpeme, rozpolíme, odstraníme jadrovník a nakrájame na mesiačiky, ktoré pokvapkáme citrónovou šťavou. Cibuľku nadrobno nakrájame. V hrnci rozohrejeme maslo, na ktorom zosklovatíme cibuľku s ryžou a pomaly prilievame vývar a víno, priebežne miešame, dolievame podľa potreby tekutinu až je ryža mäkká. Varíme na miernom ohni. Počas cca 15 minút, by mala ryža tekutinu vstrebať a byť mäkká, v tej chvíli pridáme nastrúhaný alebo na malé kocky nakrájaný syr, necháme rozpustiť, osolíme, okoreníme a vmiešame hrušky.

- Pokrájanú kapustu udusíme na masti s cibuľou do mäkka, osolíme a okoreníme. Osobitne uvaríme ošúpané zemiaky. Keď sa dovaria, trochu vody z nich zlejeme, zasypeme ich hrubou múkou, urobíme do nich niekoľko otvorov, chvíľku paríme a potom dobre premiešame. Pridáme pripravenú kapustu, zamiešame a lyžicou vykrajujeme na pomastenú misu väčšie halušky (džgance), ktoré polejeme upraženou cibuľkou. Lyžicu po každom vykrojení namočíme do horúcej masti.

Recept-Karfiolove-placky--zemiaky--omacka
- Uvarený karfiol rozsekáme na drobno, vložíme do nádoby, pridáme rozrobenú zmes s mliekom a vodou. Osolíme, okoreníme, zjemníme olivovým olejom a všetko zľahka premiešame. Do hotového cesta pridáme petržlenovú vňať a pečieme na panvici placky.

- Bielka vyšľaháme s cukrom. Opatrne primiešame žĺtka, vanilku, múku a citrónovú kôru. Pečieme v rúre približne 15 minút. Posypeme práškovým cukrom.

- Do múky postupne pridáme vodu a spracúvame tuhšie cesto. Rozdelíme ho na 4 časti, každú rozšúľame, pokrájame na kúsky, tieto šúlance uvaríme vo vode, scedíme a vložíme do misky. Proso dáme na sitko, premyjeme ho vriacou vodou a zmiešame ho so šúlancami. Uvarené sa roztrasú na tanieri, omastia a podávajú sa s upraženou cibuľkou.

Recept-Redkovkova-omeleta
- Cibuľu nakrájame a smažíme na tuku/oleji na panvici. Keď je cibuľka osmažená odstavíme sporák. V miske rozmiešame dve vajíčka s nadrobno nakrájanou reďkovkou a dochutíme podľa chuti. ( ingredienci podľa fantázie ... ) Zmes nalejeme na panvicu a premiešame s cibuľkou v panvici. Zapneme sporák a na miernom "ohni" dorobíme omeletu.

- Múku preosejeme do misky, premiešame so štipkou soli a za stáleho miešania prilievame vodou. Vypracujeme polotuhé vláčne cesto, sformujeme ho do bochníka a zakryté necháme asi 15 minút odležať. Dosku pomúčime a cesto rovnomerne na tenko rozvaľkáme. Pokrájame ho na širšie pásiky, ktoré položíme na seba a krájame širšie rezance. Vo väčšom hrnci necháme zovrieť osolenú vodu na miernom ohni, dáme do nej rezance, premiešame a uvaríme. Scedíme, premyjeme vlažnou vodou a necháme odkvapkať. Podľa výberu posypeme makom alebo orechami, tvarohom, lekvárom, dusenou kyslou alebo sladkou kapustou, opraženou strúhankou, či krupicou.

- Z rezancového cesta urobíme tenké rezance a uvaríme v slanej vode. Uvarené prepláchneme studenou vodou, necháme odkvapkať, premiešame s rozpusteným maslom a polovicou práškového cukru. Asi štvrtinu takto pripravených rezancov dáme do dobre vymastenej a strúhankou vysypanej ohňovzdornej misy alebo kastróla, na to dáme polovicu pomletých orechov zmiešaných s cukrom, potom druhú časť rezancov, ktoré potrieme tenkou vrstvou slivkového alebo marhuľového lekváru, znova rezance, orechy s cukrom a navrch štvrtú časť rezancov. Celé zalejeme mliekom, v ktorom rozhabarkujeme vajce a dáme piecť. Upečené vyklopíme na misu a posypeme vanilkovým cukrom.

- Zemiaky uvaríme v šupke (možno aj 1 deň vopred), necháme vychladnúť, ošúpeme a pretlačíme (lisom na zemiaky na malé rezance). Pridáme vajcia, soľ a múku. Zamiesime a dobre vypracujeme. Urobíme šúľok, pokrájame nakúsky a tieto rozšuľkáme (podsypávame pritom polohrubou múkou, aby sa nelepilo). Šúlance uvaríme vo vriacej posolenej vode. Scedíme, polejeme maslom, posypeme posýpkou (makom alebo upraženou krupicou, či strúhankou) a práškovým cukrom.

Recept-Vyprazany-camembert-plneny-nivou
- Camembert prekrojíme naplníme Rockfordom, obalíme v trojobale a vyprážame v rozpálenom oleji. Dekorujeme s čerstvým hroznom.

- Zemiaky uvaríme v šupke, ošúpeme a necháme vychladnúť. Studené zemiaky postrúhame alebo zomelieme na mäsovom strojčeku, pridáme hladkú múku, vajcia, osolíme a zo zmesi vypracujeme cesto. Cesto vyváľame na pomúčenej doske na plát a guľatým tvorítkom vykrájame placky, ktoré pečieme na rozohriatom oleji po oboch stranách do ružova. Zemiakové placky ihneď po úprave podávame. Ak ich podávame ako hlavné bezmäsité jedlo, vhodným doplnkom je zeleninový šalát s vajciami alebo údeninou.

- Zemiaky uvaríme v šupke, očistíme, ešte horúce pretlačíme cez sitko a necháme vychladnúť. Pridáme cukor, žĺtka, kandizované ovocie pokrájané na malé kocky a hrozienka. Natuho vyšľaháme bielka, do masy jemne zamiešame 2 PL snehu. Formu na souflé ihneď plníne masou a pri 175-200 °C pečieme cca 25-30 minút. Omáčka: žĺtka s cukrom vymiešame do peny, pridáme víno a čerešňovicu a nad parou vyšľaháme do peny.

- Cibuľu nakrájame na tenké kolieska a na oleji restujeme asi 10 minút než zozlátne a bude mäkká. Medzitým ošúpeme a nastrúhame na tenké plátky zemiaky, ktoré restujeme spoločne s cibuľou až zozlátnu a budú mäkké. V mise rozmixujeme vajcia, osolíme a okoreníme, pridáme zmes zemiakov a cibule. Na oleji zmes opekáme 6 - 8 minút a na 3 minúty necháme zapiecť v grile.

Recept-Zemiakovy-gratin-s-marinovanymi-kuriatkami-v-drvenom-cesnaku-Appetit
- Na rozpálenom masle si orestujeme cibuľu. Potom pridáme kuriatka, ktoré sme spolu so špargľou parili asi 30 minút pri teplote 85 °C. Do základu pridáme drvený cesnak Appetit, soľ, korenie a všetko krátko orestujme. Hotovú zmes necháme odležať do druhého dňa. Do nádoby nalejeme biele víno, zredukujeme a pridáme hotovú zmes s kuriatkami a špargľou. Dochutíme soľou. Na takto pripravenú zmes servírujeme zemiakový gratin.

Cestoviny

Recept-Bruschetta-pasta-s-kuracim-masom
- V panvičke si roztopíme maslo, vložíme sterilizované paradajky, bazalku, oregáno a soľ. Hotovú zmes prevaríme, uložíme uvarené špenátové tagliatelle, prípadne dochutíme pochutinami. Na hotový pokrm pridáme rozsekané čerstvé paradajky, hobliny parmezánu a čerstvú pažítku.

Recept-Citronove-cestoviny-s-lososom
- Do panvice nalejeme požadované množstvo smotany, kapary, citrónovú šťavu, zahustíme White Rouxom a dochutíme pochutinami. Do hotovej omáčky vložíme uvarené tagliatelle, krátko povaríme a dodekorujeme artičokmi a bagetkou.

Recept-Ferrazzuoli-alla-Nannarella
- Nasekaný cesnak s chilli papričkami orestujeme na oleji. Pridáme na kocky nakrájanú údenú sardelu spoločne s cherry paradajkami. Podlejeme bielym vínom, pridáme hrozienka s orieškami, premiešame s cestovinami a podávame.

Recept-Nero-sepia-spagety-so-smotanovou-omackou
- Do varnej nádoby nalejeme primerané množstvo smotany na varenie, drteného lososa, krátko povaríme. Potom omáčku dochutíme pochutinami a prihustíme White Rouxom a znovu krátko povaríme. Do hotovej omáčky vložíme uvarené nero špagety. Nakoniec dodekorujeme citrónom a pažítkou.

Recept-Pene-s-grilovanymi-kuracimi-prsickami--cukinou-a-syrovou-omackou
- V horúcej vode rozmiešame potrebné množstvo zmesi quatro formaggi Chef a krátko povaríme. Cukinu nakrájame na väčšie kúsky a prelejeme malým množstvom olivového oleja a premiešame. Takto pripravené kúsky pečieme do zlatova na rozpálenej panvici. Pridáme pripravenú omáčku a vopred uvarené pene. Všetko zľahka premiešame. Servírujeme na teplom tanieri. Nakoniec na pripravené cestoviny položíme plátky čerstvo grilovaných kuracích pŕs, ktoré boli deň vopred marinované v zmesi oleja a grilovacieho korenia Bon appetít grill - Chef. Hotové jedlo pred podávaním posypeme čerstvo nasekanou pažítkou. Recept pripravil Štefan Kiss z firmy Nestlé.

- Na olivovom oleji orestujeme postupne papriku, cuketu, baklažán. Podlejeme vývarom a vínom, mierne osolíme a okoreníme. Pridáme rozotretý cesnak a olivy. Miešame až do vyparenia vody. Potom podlejeme smotanou a paradajkovým pyré. Osolíme a okoreníme. Pridáme uvarené cestoviny a Feta syr. Podľa potreby dohustíme. Pri podávaní cestoviny prelievame omáčkou. Navrch pridáme nadrobno nakrájaný 20 g. syr Feta. Nakoniec posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

Recept-Spaghetti-alle-vongole
- Špagety uvaríme al dente v osolenej vode s trochou oleja. Cesnak nakrájame na tenké plátky a spoločne s nasekanými chilli papričkami ho orestujeme do zlatohneda. Pridáme mušle, sherry paradajky, zľahka premiešame a zalejeme vínom. Osolíme a na záver pridáme uvarené cestoviny, petržlenovú vňať a premiešame. Pred podávaním posypeme parmezánom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

- Na olivovom oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme nadrobno nakrájanú slaninu, podlejeme bielym suchým vínom. Pridáme paradajkové pyré, slepačí vývar a zahustíme. Osolíme a okoreníme. Na koniec pridáme prehriate špagety. Zľahka premiešame. Omáčkou prelievame špagety. Posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

- Na masle orestujeme 100 g. lúpaných kreviet, podlejeme vývarom, vínom a zalejeme smotanou. Osolíme a okoreníme. Pridáme paradajkové pyré a mletý muškátový kvet. Omáčka musí byť ružová. Nakoniec pridáme cestoviny a zahustíme. Podávame cestoviny preliate omáčkou na vrchu posypané 50 g. sparenými lúpanými krevetami. Nakoniec posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

- Na olivovom oleji orestujeme na kolieska nakrájanú cuketu, pridáme rozotretý cesnak, osolíme a okoreníme. Podlejeme trochou vývaru a bieleho suchého vína. Po odparení pridáme smotanu, mascarphone, osolíme, pridáme korenie a tagliatelle. Miešame až do zhustnutia. Pri podávaní prelievame tagliatelle omáčkou a navrch položíme údenú surovú šunku Prosciutto. Na koniec posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

Šaláty

Recept-Cerstvy-salat-s-pecenymi-kacacimi-prsickami-so-zazvorom
- Kačacie prsia osolíme a potrieme marinádou, ktorú sme pripravili zo zázvoru medu a cesnaku. Na studenom mieste necháme hodinu odležať. Potom v predhriatej rúre pečieme pri teplote 170 °C približne 40 minút. Čerstvý listový šalát natrháme na menšie kusy zeleninu nakrájame na menšie kúsky. Pridáme nakrájanú mladú cibuľu a cherry paradajky. Jemne ochutíme soľou, čerstvo mletým čiernym korením prelejeme olivovým olejom a zľahka premiešame. Takto pripravený šalát uložíme na tanier, navrch rozložíme na tenké plátky nakrájané kačacie prsia. Pred servírovaním šalát pokvapkáme s vinegrett, ktorý pripravíme zredukovaním vinného octu a pridaním lesného medu. K šalátu podávame na chrumkavo opečené plátky pečiva. Recept pripravil Štefan Kiss z firmy Nestlé.

Recept-Cesar-salat
- Rímsky šalát natrháme. Zvlášť si pripravíme dresing. Do misy dáme majonézu, olivový olej, sardelovú pastu, worcestrovú omáčku, biele víno, citrónovú šťavu, trstinový cukor, soľ, jogurt alebo kyslú smotanu, zamiešame a pridáme rímsky šalát. Na koniec pridáme opečený na kocky nakrájaný toast. Tento šalát môžete ochutnať v Reštaurácii Axa v Topoľčanoch.

Recept-Cesar-salat-s-krutonmi--kuracim-filetom-a-lahodnym-spanielskym-cesnakom-Appetit
- Žĺtok vymiešame s olivovým olejom na majonézu, pridáme horčicu, smotanu, cukor, štipku soli, citrónovú šťavu a sardelovú pastu. Umytý šalát potrháme na kúsky a zmiešame s pripraveným dressingom. Šalát posypeme pokrájaným španielskym cesnakom Appetit, studenými kockami opečeného toastu a postrúhaným parmezánom. Na záver pridáme upečený filet z kuracieho mäsa.

Recept-Eismix-ovocny-salat-s-redukciou-Aceto-de-Balsamico-s-natur-cesnakom
- Ľadový šalát očistíme a nasekáme na veľké rezance. Vložíme do nádoby, pridáme nakrájané jablká, na plátky hrozno, Appetit natur cesnak, olivový olej, valerian šalát a všetky ostatné ingrediencie. Zľahka premiešame a ihneď podávame.

Recept-Jarny-salat-s-vajickom
- Na drobno nakrájame paradajku, papriku, reďkovky a jarnú cibuľku, alebo čo chceme. Vložíme do misky a premiešame. Pridáme roztlačené strúčiky cesnaku. Ochutíme napríklad "vegetou" a premiešame. Medzi tým si uvaríme na tvrdo vajíčka. Keď sú uvarené schladíme ich, na drobno pokrájame a pridáme do šalátu. Všetko jemne premiešame. Pri konzumácii si každý môže dochutiť čím chce. ( Bylinkovým dresingom ) Šalát podávame buďto ako šalát k hlavnému jedlu, alebo ako prílohu, alebo samostatne.

Recept-Listovy-salat-so-sherry-paradajkami--hroznom--hnedymi-sampinonmi-a-slaninkou
- Postup šalát: Hneď ako prvé uvaríme vajcia. Ďalej umyjeme listový šalát a všetku zeleninu. Zeleninu nakrájame na kocky. Nakrájame slaninu a opražíme. Neskôr ku slanine pridáme aj hnedé šampiňóny a chvíľu ešte pražíme. Postupne na tanier ukladáme, najprv do stredu listový šalát a dovôkol ostatnú zeleninu. Ruccolu položíme do stredu, na ňu opraženú slaninku. Očistíme vajcia a položíme po stranách na šalát. Zalejeme dressingom. Na koniec pokvapkáme trochou výpeku, čo nám ostal a trochou olivového oleja. Postup dressing: Cibuľu, červenú papriku, horčicu, cesnak, acceto balsamico, vinný ocot, vodu, soľ, cukor dobre rozmixujeme ponorným mixérom a necháme v chladničke chvíľu postáť. Autor: #branislavbrezak @branislav.brezak

- Na prípravu použijeme, kiwi, pomaranč, mandarínky, jablká, hrozno a banány. Všetko ovocie očistíme, nakrájame a vložíme do misky. Podávame s porciou sladkého smotanového dressingu.

Recept-Pochutka-Amor---kombinacia-sterilizovanych-patizonov--cesnaku--kapar-a-cerstvych-bylin
- Všetko nakrájame na rovnaké kúsky, pridáme určené pochutiny, zľahka premiešame, dodekrujeme kúskami Appetit cesnakom a podávame.

Recept-Salat-Green-Nicoise-s-tuniakom
- Suroviny potrebné na výrobu šalátu dôkladne zmiešame, pridáme pochutiny, uvarené vajíčko na tvrdo, kráľovské olivy a nakoniec ugrilovaný steak z tuniaka. Hotový pokrm dodekorujeme vetvičkou kôpru.

Recept-Salat-tuniakovo-zeleninovy-s-cestovinou
- Na prípravu použijeme cestoviny farfale, ktoré si vopred uvaríme. Do misky vložíme olej, šalát, nasekanú cibuľu a všetky ingrediencie. Všetko spolu premiešame a dochutíme. Dekorujeme uvareným vajcom a porciou tuniaka.

Recept-Syrovy-salat-s-lahodnym-Appetit-cesnakom-a-redkovkovymi-klickami
- Všetky syry nakrájame na kocky a vložíme do nádoby. Pridáme korenie, čerstvú zeleninu, Appetit cesnak a olivový olej. Zľahka premiešame. Dochutíme čerstvými bylinami a necháme odležať v chladničke asi 2 hodiny.

Na chudnutie

Recept-Kapustovo-cviklovy--salat
- Uvaríme cviklu ( alebo kúpme varenú ). Necháme vychladnúť a očistíme. Kapustu nakrájame na drobno. Mrkvu nastrúhame na strúhadle ( malé slížiky ). Nakladané uhorky nastrúhame tak ako mrkvu, alebo najemno nakrájame. Kapustu zmiešame s mrkvou rukami, aby pustila šťavu. Pridáme repu najemno nakrájanú ( nastrúhanú na stredno ) na jemno nakrájanú cibuľku, ocot a soľ. Všetko premiešame a polejeme olejom. Šalát necháme chvíľu odstáť. Pri podávaní dozdobíme jarnou cibuľkou. Šalát bude lepší ak miesto octu použijeme citrónovú šťavu.

Paštéty

Recept-Lahodna-pecenova-pasteta
- Pečeň odblaníme a nakrájame. Varené gaštany si ošúpeme. Po premiešaní zmes najemno pomelieme na mlynčeku na mäso. Potom primiešame vyšľahané vajíčka, prilejeme koňak s olejom a smotanou. Pridáme čierne korenie, bylinky a soľ, podľa chuti. Formu alebo zapekacie misky, v ktorých to budeme piect vyložíme plátkami slaniny pokrájanej na tenko a naplníme do dvoch tretín tak, aby zostal priestor na nadýchanie. Formu vložíme do rúry vo vodnom kúpeli a pečieme pri teplote 100 stupňov približne 90 minút, kým sa riedka hmota nezmení na jemnú paštétu.

Prílohy

- Do vlažnej vody s mliekom rozdrvíme kvasnice a pridáme cukor, rozmiešame a počkáme kým kvasnice nezačnú reagovať. Takto urobený kvások pridáme do múky zmiešanej so soľou. Vymiesime vláčne polotuhé cesto, do ktorého nakoniec pridáme olej aby sa cesto netrhalo. Z hotového cesta urobíme šesť bochníkov, ktoré zakryjeme naolejovanou fóliou a necháme na teplom mieste vykysnúť.

- Z múky, soli a potrebného množstva vody pripravíme cesto, ktoré dobre vymiesime. Malo by byť mäkkšie ako na rezance. Na pomúčenej doske ho rozvaľkáme, pokrájame na štvorce, každý štvorec osobitne obtočíme okolo drievka zastrúhaného do špica, pevne stočíme podložkou z drôtu a uvaríme. Frkacule sa robia na slávnostné príležitosti a veľké sviatky. Sú chutné a vzhľadné, ale pripravovať ich, je veľmi náročné.

- Múku preosejeme do misky, premiešame so štipkou soli a za stáleho miešania prilievame vodu. Vypracujeme polotuhé vláčne cesto, sformujeme ho do bochníka a zakryté necháme asi 15 minút odležať. Dosku pomúčime a cesto rovnomerne na tenko rozvaľkáme. Pokrájame ho na širšie rezance. Vo väčšom hrnci necháme zovrieť osolenú vodu na miernom ohni, dáme do nej rezance, premiešame a uvaríme. Scedíme, premyjeme vlažnou vodou a necháme odkvapkať.

- Na dosku preosejeme múku, urobíme jamku, do nej rozbijeme vajce a bez vody zamiesime dosť tvrdé cesto. Skôr ako pridáme do múky vajce, odložíme z nej trochu, a až podľa veľkosti vajca ju znovu pridáme. Cesto pri miesení trochu zhustne, preto múku pridáme až po dôkladnom vymiesení. Najchutnejšie cesto je bez vody. Keď chceme vodu predsa pridať, tak najviac polovicu škrupiny vajca. Z vypracovaného cesta urobíme malý bochník, ktorý necháme na pomúčenej doske prikrytý hrnčekom stáť aspoň 1/2 hod. Potom cesto vaľkáme tak, že spočiatku ho trochu podmúčime a neskôr vaľkáme bez múky od stredu smerom k okraju. Cesto má byť veľmi tenké. Potom ho necháme obschnúť tak, aby sa zložené na seba nezlepilo. Obschnuté cesto pokrájame na pásiky široké 3-4 cm, tie bez pomúčenia poukladáme na seba a ostrtým, tenkým nožom pokrájame na tenké rezance. Dáme variť do vriacej polievky na 3 minúty.

Teplé omáčky

- Jablká uvaríme v 3 hrnčekoch vody s klinčekom a bielym vínom do mäkka. Jablká ochladíme v ľadovej vode a potom ich rozdrvíme na kašu. Zamiešame do nich chren, citrónovú šťavu a cukor.

- Do rozpusteného masla pridáme hladkú múku a urobíme bešamel, ktorý zalejeme vodou a mliekom. Dobre povaríme, posolíme, pridáme kyslú smotanu, postrúhaný chren, cukor a trošku octu alebo citrtónovej šťavy. Do hotovej omáčky môžeme pridať mandle, najprv ich však sparíme vriacou vodou, ošúpeme a posekáme nadrobno.

- Očistené huby dusíme 10 minút na masle a cibuľke, zapražíme múkou, osmažíme do ružova, podlejeme vínom a mliekom a povaríme. Vzniknutú zmes prepasírujeme, osolíme, okoreníme, pridáme citrónovú šťavu. Vmiešame vyšľahanú smotanu a podávame a petržlenom a žemľovou knedľou.

- Nadrobno pokrájanú kapustu osolíme, podlejeme vodou, pridáme pokrájanú cibuľu, postrúhané kyslasté jablká, trochu rasce a udusíme do mäkka. Z masti a múky urobíme ružovú zápražku, rozriedime ju rozvarenými rajčiakmi a mliekom. Precedíme, nalejeme do kapusty, povaríme a podľa chuti okyselíme a osladíme. Kapusta nesmie byť veľmi riedka. Keď sa varí, môžeme pridať 2-3 pokrájané zelené papriky a nakoniec trochu kyslej smotany.

- Zelenú fazuľku umyjeme, stiahneme z nej vlákna, pokrájame ju na malé kúsky, dáme do kastróla, podlejeme vriacou vodou, trochu osolíme a varíme do mäkka. Z masti a múky urobíme ružovú zápražku, rozriedime ju mliekom a vodou, povaríme, dochutíme kyslou smotanou, vlejeme do fazuľky a povaríme. Nakoniec podľa chuti okyselíme octom. Keď je fazuľka veľmi hustá, rozriedime ju mliekom.

- Rozmixujeme žĺtky, mlieko a chlieb do hladka. Nalejeme do misky, zamiešame s majonézou a kyslou smotanou. Pridáme ocot, osolíme a okoreníme podľa chuti. Nakoniec pridáme pažítku.

- Pripravíme zápražku z múky a tuku, rozriedime vodou, osolíme, uvaríme, pridáme umytý, na drobno nasekaný špenát. Povaríme, pridáme smotanu, dosolíme, prípadne dosladíme.

- Očistenú tekvicu postrúhame na hrubšom strúhadle a osolíme. Z masti a múky urobíme bledú zápražku, pridáme osolenú tekvicu a chvíľu spolu miešame. Keď tekvica pustí trochu šťavy, podlejeme mliekom a uvaríme do mäkka. Potom pridáme ocot alebo citrónovú šťavu a dochutíme kyslou smotanou. Do hotovej pridáme posekaný kôpor. Namiesto tekvice sa dá použiť cukina.

Múčniky

- Bielky ušľaháme na sneh. Maslo vymiešame s práškovým cukrom a so žĺtkami vymiešame do tuhého snehu. Zľahka primiešame múku s práškom do pečiva a pridáme ostatné príchute - horkú čokoládu posekanú na malé kúsky, sparené olúpané mandle posekané na kúsky, umyté hrozienka a kandizované ovocie nakrájané na malé kúsky. Cesto dáme do vymastenej, múkou vysypanej formy na chlebíček a vo vyhriatej rúre upečieme. Po vychladnutí vyklopíme a posypeme práškovým cukrom.

- Očistené surové zemiaky najemnno postrúhame, pridáme soľ, múku a zamiesime cesto. Do hrnca dáme vodu, osolíme a necháme zovrieť. Na drevenú dosku dáme časť cesta a nožom hádžeme do vriacej vody malé strapačky. Keď vyjdú na povrch, hneď ich vyberieme sitkom, polejeme rozpraženou slaninou pokrájanou na kocky a roztopenou masťou, posypeme bryndzou a dobre premiešame. Pred podávaním ich ešte povrchu posypeme škvarkami z rozpraženej slaniny. Podľa chuti môžeme strapačky poliať aj kyslou smotanou.

- Do vlažného mlieka s 1 lyžičkou cukru rozdrobíme droždie a necháme vykysnúť. Do misy preosejeme múku, cukor a pridáme soľ, rozpustené vychladnuté maslo, žĺtky, vykysnutý kvások a vypracujeme hladké cesto. Prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť. Na pomúčenej doske premiesime a rozdelíme na dve časti. Z každej urobíme tri kúsky, trochu roztlačíme rukou, posypeme hrozienkami, urobíme šúľky a upletieme dva vence. Dáme na vymastený plech, necháme chvíľu kysnúť, potrieme vajcom a upečieme vo vyhriatej rúre. Caltu možno zapliecť i ako vianočku.

- V polovici vlažného mlieka rozmiešame cukor, droždie, soľ, vajcia a múku. Potom prilejeme zvyšné mlieko a vareškou vypracujeme hustejšie cesto, prikryjeme a necháme 60 min. kysnúť. Panvicu na dolky vymastíme olejom, zohrejeme, do každej jamky dáme asi lyžicu cesta a pomaly upečieme z oboch strán. Upečené dolky posypeme cukrom. Podávame teplé s džemom, tvarohom alebo kyslou smotanou, čerstvým ovocím, makom a orechami.

Recept-Gastanova-torta-s-cokoladou
- Žĺtky s 300 g cukru vymiešame do peny, pridáme jedlé gaštany, ktoré sme uvarili v osladenom mlieku (50 g cukru) a pretreli cez sitko, nastrúhanú čokoládu, pomleté madle, preosiatu strúhanku a tuhý sneh ušľahaný z bielkov. Cesto dáme do tortovej formy a pomaly upečieme. Vychladnutú upečenú tortu rozkrojíme, spodný diel potrieme osladenou šľahačkou (osladená 50 g curku), priložíme vrchný diel, povrch polejeme čokoládovou polevou a ozdobíme uvarenými gaštanmi.

- Očistené zemiaky postrúhame, pridáme nadrobno pokrájanú a na masti doružova opraženú cibuľu, hladkú múku, vajce, soľ, čierne korenie a majorán. Na dobre vymastenej panvici pečieme malé placky alebo cesto vylejeme na hrubo vymastený (nerozpustenou masťou) a hladkou múkou posypaný plech, upečieme v rúre a pokrájame.

Recept-Gulicky-z-lupaneho-prosa-obalene-v-kokose
- Zmes vložíme do nádoby, do ktorej potom pridáme vodu o teplote 40 C° rozrobenú s olejom, dôkladne premiešame a necháme odstáť. Z takto pripravenej zmesi formujeme guličky, ktoré obalíme v kokose. Servírujeme doplnené s jahodou omáčkou, čerstvými jahodami a mätou.

- V múke rozmiešame soľ, pridáme vajce, podľa potreby vlažnú vodu a zľahka premiešame tak, aby sa múka spojila s vajcom (cesto nevypracujeme). Takto pripravené cesto dáme na drevenú dosku a nožom hádžeme do vriacej osolenej vody malé halušky. Keď vyjdú na povrch, hneď ich vyberieme sitkom, alebo dierkovanou vareškou, necháme odkvapkať, polejeme rozpraženou údenou slaninou pokrájanou na kocky a roztopenou masťou, posypeme bryndzou a premiešame. Halušky môžeme podávať aj s kyslou smotanou alebo mliekom.

Recept-Jablkovo-–-gastanove-mafiny
- Jogurt, vajíčka, olej, pyré, hnedý a vanilínový cukor spolu vyšlaháme. V druhej miske si namiešame múku s práškom do pečiva a do tejto zmesi nastrúhame jablká, párkrát misou zatrasieme, aby sa jablká obalili v múke. Tekutú vyšľahanú zmes prilievame k múke s jablkami a poriadne premiešame. Nakoniec pridáme gaštany pokrájané na malinké kúsočky. Lyžicou naplníme košíčky na mafiny a poukladáme ich na plech. Pečieme v rúre predhriatej na 200 stupňov cca 20 minút. Ak prášok do pečiva nahradíme práškom do perníka, získame voňavé vianočné maffinky.

Recept-Jogurtove-knedliky-obalene-v-skorici-s-cokoladovou-polevou
- Zmes zľahka premiešame s vodou teplota asi 40stupnov), necháme 5 minút odležať. Cesto riadne vypracujeme a pripravíme z neho knedlíky, ktoré vyvárame v osolenej vode 8 minút. Hotové knedlíky obalíme v škoricovom cukre a podávame s roztopenou čokoládou.

Recept-Jogurtove-knedliky-s-ovocno-dzemovou-zalievkou
- Zmes zľahka premiešame s vodou, necháme 5 minút odležať. Cesto riadne vypracujeme a pripravíme z neho knedlíky, ktoré vyvárame v osolenej vode 8 minút. Hotové knedlíky obalíme v strúhaných mandliach .Podávame s ovocnou zmesou a čerstvými jahodami.

- Bielka a cukor vyšľaháme na sneh. Zo žĺtkov, vajec, cukru a múky vypracujeme biskvitové cesto. Na plech široký 2 x 10 cm a dlhý 40 cm nalejeme 2 pásy biskvitov a medzi to dva pásy snehu z bielkov. Pečieme v rúre cca 20 minút pri 180°C. Vyšľaháme šľahačku, pridáme vanilkovú arómu a premiešame s napučanou želatínou. Plnku dáme medzi oba upečené pásy a schladíme.

- Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť. Potom ich ošúpeme, prelisujeme alebo postrúhame, pridáme múku so soľou, zamiesime na hladké cesto, rozdelíme na menšie kúsky, tie rozvaľkáme na tenké placky. Pečieme ich nasucho na teflónovej panvici alebo platni. Upečené lokše pomastíme husacím tukom a podávame ku kačici alebo husi. Pre deti i pre dospelých sú pochúťkou aj lokše s tvarohom, orechami a makom.

- Cukor povaríme s vodou alebo mliekom, potom pridáme pomletý mak a vanilku. Plnku chvíľu varíme, a ak trreba, ešte rozriedime. Toto množstvo stačí na koláč zo štvrtiny cesta.

- Práškový cukor vymiešame s maslom a postupne pridávame 9 žĺtkov. Nakoniec pridáme všetky ostatné prísady, vrátane snehu z bielkov. Pečieme pri 150 °C približne 50 minút. Keď torta vychladne, naplníme ju ríbezľovou marmeládou a potrieme čokoládovou glazúrou.

- Do zohriatej múky pridáme soľ, preosiaty cukor, vanilku, vykysnutý kvások, rozpustené maslo a masť (olej), žĺtky rozmiešané v malom množstve mlieka a pridáme toľko teplého mlieka, aby bolo cesto mäkké, ale aby sa neroztekalo. Cesto miesime, až kým nie je hladké a kým sa v ňom netvoria bublinky. Potom ho trtochu posypeme múkou, prikryjeme čistým obrúskom a na teplom mieste necháme dobre vykysnúť. Keď vykysne, urobíme z neho 4 rovnaké kúsky, zamiesime do tvaru gule a znovu necháme kysnúť. Medzitým si pripravíme plnky. Každé cesto osobitne rozvaľkáme natenko, natrieme plnkou, zavinieme a dáme kysnúť na plech pomastený maslom. Vykysnuté koláče potrieme žĺtkom, do ktorého pridáme po lyžičke cukru a vody a popicháme ich, aby sa pri pečení neoduli. Najprv pečieme v dobre vyhriatej rúre, ku koncu len mierne teplej, aby sa nespálili, ale dobre prepiekli.

- Cukor zalejeme vodou alebo mliekom, pridáme kúsok vanilky a dobre povaríme. Pridáme pomleté orechy, spolu povaríme a podľa potreby rozriedime. Plnku odložíme a teplé natierame na rozvaľkané cesto. Časť môžeme nahradiť strúhankou.

- Polovicu múky zmiesime s mletými oškvarkami a soľou. Do druhej polovice múky pridáme vykysnutý kvások, rozpustené maslo, žĺtky, soľ a víno (mlieko). Do kvásku pridáme asi 2 kocky cukru. Cesto vymiesime, necháme vykysnúť, potom rozvaľkáme, položíme naň trochu rozvaľkané oškvarkové cesto, celé ho zabalíme do kysnutého cesta, pozorne natenko rozvaľkáme, preložíme na tretiny a necháme kysnúť. Prekladanie opakujeme 3-krát. Potom cesto rozvaľkáme na hrúbku 1,5 cm, dlhým nožom na ňom naznačíme hustú mriežku, povykrajujeme pagáčiky, poukladáme ich na plech, dobre vykysnuté potrieme rozmiešaným vajcom alebo bielkom a upečieme doružova. Miesto oškvariek možno do cesta pridať bryndzu, tvaroh, syr, maslo alebo nastrúhané zemiaky.

- Všetko spolu necháme vykysnúť, časť dáme na plech a celý povrch podľa ľubovôle posypeme napr. oškvarkami alebo smotanou zamiešanou s kôprom, či osolenými vyšľahanými vajcami, nakrájanou prerastenou slaninkou, bryzndzou s oškvarkami alebo drobenkou.

- Kolieska zo žemlí dáme nasiaknuť do vína a vajec a obalíme v strúhanke. Vyprážame v horúcom oleji alebo masti. Podávame s cukrom a marmeládou.

- Predhrejeme rúru na 100 °C. Uvaríme zemiaky do mäkka a roztlačíme ich. Do hrnca dáme stredne teplé zemiaky a pridáme žĺtok. Okoreníme muškátovým orechom, soľou a bielym korením. Preložíme hrniec do rúry na 10 minút. Na panvici upražíme cibuľky na 1 lyžici masla 4-5 minút. Vmiešame ich do zemiakov. Rukami vyformujeme malé oválky. Na panvici rozohrejeme olej, zbytok masla a pražíme oválky zo všetkých strán dozlatista. Osušíme na papierovom obrúsku a podávame teplé, posypané čerstvým korením. Sú doporučenou prílohou k hydine a mäsu.

- Sádlo zomelieme, pridáme polovicu múky, vymiesime, odložíme na chladné miesto. Do druhej polovice múky dáme žĺtky, vodu ocot, soľ, vypracujeme cesto a rozvaľkáme naň sádlové cesto. Potom poskladáme ako list, necháme 20 min. odpočinúť, rozvaľkáme, opäť poskladáme (opakujeme 2 - 3 krát). Vyvaľkáme na hrúbku 1 - 0,5 cm, pokrájame na štvorce a plníme slivkovým lekvárom. Prekladáme do tvaru trojuholníka, necháme 2 hod. v chlade a pečieme vo vyhriatej rúre.

- Z múky, vody a soli urobíme cesto ako na rezance, len redšie, posypeme sladkou červenou paprikou a oškvarkami, prisolíme, zvinieme a upečieme.

- Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť. Potom ich ošúpeme, prelisujeme alebo postrúhame, pridáme múku, soľ a vypracujeme cesto. Cesto rozvaľkáme na kolesá v priemere asi 16 cm. Pečieme ich na sucho na teflónovej panvici alebo platni. Hotové posypeme čiernym korením alebo oškvarkami, stočíme ako palacinky a konce ohneme pod seba, dobre ich omastíme masťou a upečieme do chrumkava. Podávajú sa k polievkam.

- Pripravujeme ako strapačky s bryndzou, len namiesto bryndze použijeme udusenú hlávkovú kapustu. Príprava dusenej hlávkovej kapusty: Očistenú kapustu postrúhame alebo nakrájame nadrobno. Na polovičnej dávke masti speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme kapustu a udusíme do mäkka. Nakoniec pridáme štipku cukru. Namiesto cukru môžeme použiť mleté čierne korenie.

- Pripravujeme ako strapačky s bryndzou, len namiesto bryndze pridáme udusenú kyslú kapustu a hotové strapačky posypeme posekanými škvarkami. Príprava dusenej kyslej kapusty: Kyslú kapustu pokrájame nadrobno. Na polovici masti speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme kapustu, podlejeme vodou a udusíme do mäkka. Strapačky s kyslou kapustou môžeme pripraviť aj tak, že kyslú kapustu nasekáme nadrobno a premiešame s uvarenými strapačkami, ktoré posypeme posekanými škvarkami.

- Na doske vymiesime hladké cesto z múky, vajca a vlažnej octovej vody. Masť nedávame na cesto ani veľmi nehrejeme, len ho necháme pod mierne zohriatym hrncom postáť asi 20 - 30 minút. Prehriate a prestáte cesto sa trhá, preto ho dáme na pomúčený obrus, dobre pomastíme a pomaly vyťahujeme, čo najtenšie. Cesto posypeme upraženou strúhankou, umytými bobuľami hrozna, cukrom, mletým makom a dobre pokvapkáme rozpusteným maslom. Kraje pomocou obrusa preložíme, pokvapkáme maslom, posypeme strúhankou a celé pozorne zvinieme. Kraj cesta, ku ktorému závin skrúcame, necháme bez plnky, len ho pokvapkáme maslom. Neposypaného cesta necháme len toľko, aby sa ním obkrútil celý závin. Pokrájame kusy na dĺžku plechu, preložíme na pomastený plech, povrch dobre pomastíme a upečieme. Hotový pocukrujeme. Pre malokarpatský región je charakteristická plnka zo zomletého maku, cukru a tmavého drobného hrozna, preto sa štrúdľa piekla najmä na jeseň, v čase dozrievania hrozna. Štrúdľu môžeme plniť aj tvarohom, strúhanými jablkami, čerešňami, ale aj na sladko udusenou kapustou.

- Pripravujeme ako strapačky s bryndzou, len namiesto bryndze použijeme postrúhaný tvrdý syr.

Recept-Tvarohova-babovka
- Žĺtky vymiešame s polovicou práškového cukru. Pridáme zmäknutý margarín, tvaroh, vanilínový cukor, prášok do pečiva, múku a rum. Spracovanú hmotu dáme do misky, pridáme hrozienka a zľahka premiešame s tuhým snehom, do ktorého sme vmiešali druhú polovicu práškového cukru. Cestom naplníme pomastenú a strúhankou vysypanú bábovkovú formu. Asi 10 minút pečieme v rúre pri vyššej teplote a asi 40 minút pri strednej teplote. Upečenú bábovku posypeme práškovým cukrom.

- Maslo, žĺtok a tvaroh vymiešame do hladka, pridáme krupicu a soľ a opatrne primiešame sneh z bielkov. Necháme oddýchnuť v chladničke. Halušky potrháme vidličkou a v slanej vode varíme približne 12 minút. Ovocie očistíme a zľahka pocukrujeme. Vkusne naservírujeme na tanier, ozdobíme čerstvým ovocím, na to položíme tvarohové halušky, pocukrujeme a podávame.

- Pripravujeme ako strapačky s bryndzou, len namiesto bryndze použijeme pretlačený tvaroh a hotové strapačky polejeme maslom.

- Zemiaky v šupke povaríme asi 20 minút v slanej vode deň vopred. Zlejeme vodu, necháme odkvapkať. Nasledujúci deň zemiaky zbavíme šupky a nakrájame na tenké plátky. Slaninku nakrájame na malé prúžky. Pór opláchneme, osušíme, očistíme, zelenú časť odstránime a bielu nakrájame na kolieska. Rozpálime na panvici 2 lyžice oleja a pridáme slaninku. Pór na tuku zosklovatíme a potom ho i s kúskami slaninky z panvice vyberieme. Huby očistíme a nakrájame na tenké plátky. Zvyšný olej pridáme k tuku na panvici. Zemiaky na ňom opečieme do zlatista. Pridáme huby a podusíme. Potom pridáme ostatné ingrediencie, okoreníme a posypeme petržlenovou vňaťou. Podávame priamo z panvice.

- Zemiaky postrúhame, zlejeme prebytočnú vodu, pridáme múku, mlieko, vajcia, ošúpaný a postrúhaný patizón, nadrobno posekanú petržlenovú vňať, prelisovaný cesnak a soľ. Všetko spolu premiešame. V panvici zohrejeme malé množstvo oleja. Zmes rozotrieme do tvaru palacinky a pečieme z oboch strán. Podávame so zeleninovými šalátmi podľa vlastnej chuti.

Dezerty

Recept-Banany-pecene-v-cokoladovom-biskvite-s-tvarohovo---vanilinovym--kremom-a-ovocim--dekorovane-cokoladovou-omackou
- Čokoládu rozpustíme, postupne pridáme maslo, cukor, žĺtka, múku, mlieko a sneh z bielkov. Do formičky vložíme banán, navrstvíme pripravenú čokoládovú hmotu a pečieme pri teplote cca160 -180 °C. Ovocný krém: ovocie rozmixujeme a vmiešame do vyšľahaného tvarohu s cukrom. Vanilínový krém: Z mlieka, pudingového prášku a cukru uvaríme hustý puding, vychladíme a zľahka vmiešame do tvarohovej hmoty. Smotanu vyšľaháme s vanilínovým cukrom a zľahka vmiešame do tvarohového krému. Na záver dochutíme vanilkou. Čokoládová omáčka: Mlieko, cukor a maslo uvaríme, stiahneme z ohňa a pridáme čokoládu, miešame pokiaľ sa nerozpustí. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

- Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, zamiešame doň žĺtky, cukor, múku, postrúhanú čokoládu a všetko spolu zľahka premiešame. Tortovú formu vymastíme a vysypeme múkou, nalejeme do nej cesto a vo vyhriatej rúre pomaly upečieme. Upečenú vychladnutú tortu prekrojíme napoly, naplníme a spojíme. Povrch a boky potrieme plnkou, posypeme postrúhanou čokoláou a ozdobíme ovocím. Plnka: Maslo, práškový a vanilínový cukor a v mlieku uvarené vychladnuté kakao vymiešame do peny.

Recept-Citronove-ciambelline
- Neolúpané citróny pokrájajte nadrobno a vložte ich do hrnca, zalejte vodou a priveďte do varu. Potom ich sceďte, znovu podlejte vodou a celý postup zopakujte dvakrát. Povarené citrónové plátky potom preložte do hrnca s olúpanými broskyňami nakrájanými na jemné plátky zmiešanými s cukrom. Varte na miernom ohni pokiaľ zmäs nedostane konzistenciu jemnej hustej zaváraniny. Roztopené maslo vymiešajte s múčkovým cukrom do peny. Do hmoty postupne pridajte štyri žĺtky, nastrúhanú kôru z jedného citrónu, citrónovou šťavu, múku a štipku soli. Cesto rozdeľte do ôsmich formiček na ciambelle vytretých maslom a vysypaných múkou (priemer 8 cm). Formičky vložte do rúry predohriatej na 170–180 °C a pečte asi 25 minút. Hotové ciambelle vyberte z rúry, nechajte chvíľu vychladnúť, rozrežte, naplňte broskyňovou zaváraninou a podľa chuti dozdobte. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Cokoladova-torticka
- Roztopíme maslo s čokoládou. Vajcia vymiešame s cukrom, pridáme hladkú múku a dobre premiešame. Na koniec pridáme roztopenú čokoládu s maslom. Liatym cestom naplníme do 3/4 formičky, vymastené a vysypané orechmi. Do stredu pridáme kúsok čokolády a pri 180 °C pečieme asi 12 minút. K čokoládovým tortičkám môžeme použiť vanilkovú alebo malinovú omáčku. Dodekorujeme čerstvým ovocím a čerstvymi bylinkami, servírujeme. Foto jedla použité zo semináru FOOD DESIGN 2010.

Recept-Cokoladova-torticka-s-cucoriedkovou-omackou-a-pistaciami
- Roztopíme maslo s čokoládou. Vajcia vymiešame s cukrom, pridáme hladkú múku a dobre premiešame. Na koniec pridáme roztopenú čokoládu s maslom. Liatym cestom naplníme do 3/4 formičky, vymastené a vysypané orechmi. Do stredu pridáme kúsok čokolády a pri 180 °C pečieme asi 12 minút. K čokoládovým tortičkám podávame čokoládovú, čučoriedkovú omáčku a nasekané pistácie.

- Na prípravu praliniek použijeme čokoládu Calebaut, ktorú temperujeme pri teplote 24 °C. Takto pripravenú čokoládu počas temperovania zaočkujeme, aby sme udržali požadovanú teplotu. Z pripravenej čokolády vytvoríme pralinky, ktoré plníme kokosovou plnkou. (z relácie Tajomstvo mojej kuchyne)

Recept-Cokoladovo-ricottove-prekvapenie
- Mufiny: Vajcia s prírodným cukrom vyšľaháme do penista, pridáme maslo a opäť prešľaháme. Čokolády nasekáme, pridáme do vaječnej hmoty. Pridáme pochúťkovú smotanu, premiešame a nakoniec prisypeme múku s kypriacim práškom. Ricotta: Ricottu vymixujeme, pridáme škoricu s medom, zľahka zašľaháme, pripravenú hmotu dáme zachladiť. Čučoriedková omáčka: Čučoriedky zalejeme vodou a privedieme do bodu varu, pridáme cukor, po zovretí dochutíme citrónovou šťavou a škoricou. Po zatuhnutí dekorujeme na tanier. Čokoládová ozdoba: Čokoládu Callebaut temperujeme na 45°C, schladzujeme miešaním na 32°C a potom tvarujeme čokoládové ozdoby rôznych tvarov, ktoré sú na dekorácií výrobku. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

- Elektrickú rúru predhrejeme na 180 °C, teplovzdušnú na 160 °C. Vo vodnom kúpeli rozpustíme horkú čokoládu. V káve rozmiešame kakao na hustú pastu. Oddelíme žĺtky od bielkov a s polovicou cukru ich vyšľháme do svetlej peny. K žĺtkovej pene prídáme rozpustenú čokoládu a kávovo-kakaovú pastu. Z bielkov a zo zvyšku cukru ušľaháme tuhý sneh, ktorý opatrne zapracujeme do cesta. Nakoniec pridáme lyžičku vanilkovej esencie. Cesto vylejeme na plech vyložený papierom na pečenie a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme 20-25 minút, až kým cesto nie je pružné na dotyk. Čistú utierku poprášime kakaovým práškom, na to preklopíme upečené cesto. Papier potrieme studenou vodou a rýchlo ho z cesta stiahneme. Suché okraje odrežeme. Utierku s cestom zrolujeme a necháme úplne vychladnúť. Krém: Smotanu vyšľaháme s rumom alebo likérom. Pridáme gaštanové pyré a nastrúhanú čokoládu. Cesto rozbalíme a potrieme troma štvrtinami krému, štvrtinu krému si odložíme na ozdobenie. Roládu opatrne zabalíme a natrieme zvyšným krémom.

Recept-Cokoladovo-ribezlovy-dezert
- Bielka s cukrom vyšľaháme na tuhý sneh. Postupne pridáme orechy, čokoládu a múku. Hmotu tvarujeme roztieraním na plát a pečieme pri 180 °C 13 minút. Smotanu na šľahanie zmiešame s roztopenou čokoládou. Suroviny zmiešame, nahrejeme, vylejeme na tanier a uložíme do chladničky. Žĺtok s vodou, s cukrom a kávou uvaríme, potom pridáme roztopenú čokoládu a maslo. Smotanu na šľahanie vyšľaháme a vmiešame do predošlej hmoty. Smotanu na šľahanie vyšľaháme, pridáme mascarpone a med. Čokoládovú hmotu dacquoise uložíme na tanier. Pomocou vrecúška vystriekame krém ganache na čokoládovú hmotu. Na to položíme čokoládový plát, malú kocku čierno-ríbezlového coulisu, potom čokoládový plát a čokoládovú penu. Vedľa dezertu položíme bešamel s mascarpone krémom a podávame s lesným ovocím. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

Recept-Ganache-cokoladova-terinka-podavana-s-malinovym-zele
- Terinka čokoládová: Cukrárenskú fóliu zvolených tvarov vylejeme natemperovanou tmavou čokoládou a necháme zatuhnúť. Po zatuhnutí terinku opatrne vyberieme z fólie. Krémový korpus: Z vajec, cukru a múky vyšľaháme piškótovú hmotu do ktorej pridáme kávu a kakao. Z hmoty urobíme osem rovnakých plátov a naplníme ich dvomi druhmi krému. Jeden pripravený z uvarenej smotany a tmavej čokolády, masla a koňaku. Druhý pripravíme z uvarenej smotany, bielej čokolády, masla a koňaku. Na hotový korpus nanesieme krémy, vykrojíme a vložíme do čokoládovej terinky. Takto pripravený dezert doplníme omáčkou, ktorá sa uvarí z kávy, čokolády, cukru, solamylu a rumu. Na zjemnenie pridáme šľahačku. Podávame s uvareným malinovým želé, ktoré pripravíme z rozmixovaných malín, citrónovej šťavy s prísadou agaru. Hotové želé nalejeme do formy, do ktorej potom vložíme malinu. Do zvyšného upečeného cesta pridáme čokoládu, rum, koňak, cukor a všetko dôkladne vymiešame. Z hmoty vyformujeme guľôčky, ktoré servírujeme na malinovom želé spolu s čokoládovou terinkou.

- Vyšľaháme a upečieme piškótový korpus. Z korpusu vykrojíme pomocou formičky tvar oválu a naplníme ho gaštanovým krémom. Hotový dezert necháme stuhnúť a polejeme čokoládou.

Recept-Horuci-cokoladovy-kolac
- Pripravíme z tmavého cesta, ktoré pečieme v rozpálenej rúre. Hotový koláč vyberieme, nakrájame na štvorce a podávame s mandľami a vanilkovou zmrzlinou.

- Do šľahača (mixéra) dáme droždie a cukor, vareškou rozmiešame a necháme stáť, až kým sa droždie s cukrom celkom nerozpustí. Potom pridáme vlažné mlieko, žĺtky, vajce, trocha soli, roztopené maslo alebo tuk, hladkú múku a miesime 8 minút. Prisypeme hrubú múku a necháme na teplom mieste kysnúť. Vykysnuté položíme na vymastený plech a necháme podkysnúť. Potom po celom ceste rozložíme čučoriedky, posypeme cukrom, pridáme klinčeky a rozomletý mak. Vo vyhriatej rúre upečieme.

Recept-Lahodny-irsky-dezert-v-skrupinke-z-jemnej-cokolady
- Smotanová pena: Smotanu a 1 vajce zahrievame a šľaháme 10 minút pri teplote 70 °C. Do vyšľahanej hmoty pridáme bielu čokoládu a kávu, šľaháme bez ohrevu, pokým sa hmota nespojí. Hmotu dáme zachladiť. Parížska poleva: Parížsku polevu si pripravíme roztopením bielej čokolády vo vodnom kúpeli (40 °C), do kondenzovaného nesladeného mlieka pridáme instantnú kávu a zľahka zmiešame s rozpustenou čokoládou. Korpus: Časť cukru vyšľaháme s bielkami, druhú časť vyšľaháme so žĺtkami, pridáme dužinu z vanilkového struku, potom pridáme zmäknuté maslo a pomaly vlievame rozpustenú tmavú čokoládu. Bielkový sneh zľahka vmiešame k žĺtkovej hmote. Nakoniec pridáme preosiatu múku s práškom do pečiva a zomletými mandľami. Hmotu na korpus rozotrieme na plech pokrytý papierom na pečenie a pečieme 10 – 12 minút pri teplote 200 °C. Po upečení a vychladnutí rozkrájame korpus na požadované tvary (podľa foriem). Silikónovú formu zvolených varov vylejeme natemperovanou tmavou čokoládou a necháme zatuhnúť. Po zatuhnutí škrupinky opatrne vyberieme z foriem. Cukrárskym vrecúškom plníme škrupinky smotanovou penou a prekryjeme navlhčeným korpusom s whisky. Mierne pritlačíme a dáme zatuhnúť. Po zatuhnutí preložíme dezert na tanier. Parížsku polevu vložíme do sklenenej nádoby spolu s rozvarenými na krém upravenými nektárinkami.

- Do práškového cukru dáme mlieko, slivkový lekvár, maslo a spolu vymiešame. Jablká zbavené jadrovníkov s banánmi nakrájame na kocky. Do misky dáme pomletý mak, nakrájané ovocie, vymiešané cukrové maslo s lekvárom a spolu premiešame. Na rozbalené lístkové cesto do stredu dáme plnku. Okraje cesta k sebe pritlačíme, aby nám plnka nevytiekla. Cesto potrieme rozšľahaným vajcom a jemne popicháme vidličkou. Pečieme pri teplote 200 °C 20-30 minút. Vychladnutú štrúdľu posypeme preosiatym práškovým cukrom.

- Vyšľaháme tuhý sneh z bielkov, pridáme práškový cukor, vanilínový cukor, primiešame múku s práškom do pečiva, mak, rozpustený a vychladnutý tuk, mlieko a nastrúhanú citrónovú kôru. Vylejeme na menší plech vystlaný papierom na pečenie a vo vyhriatej rúre upečieme. Upečené cesto necháme vychladnúť a potrieme ho polevou. Poleva: Cukor vymiešame s citrónovou šťavou a malou lyžičkou oleja. Rozotrieme na koláč a necháme stuhnúť. Koláč je dobrý aj bez polevy a hlavne menej kalorický.

- Bielky vyšľaháme na sneh, prisypeme cukor a došľaháme. Pridáme žĺtky, primiešame pomleté orechy, jemne nastrúhanú mrkvu a kakao. Cesto dáme do vymastenej tortovej formy vysypanej múkou a vo vyhriatej rúre pri miernej teplote upečieme. Vychladnutý korpus rozkrojíme na dve časti. Spodnú časť korpusu pokvapkáme tuzemským umom, potrieme džemom a prikryjeme druhou časťou korpusu. Naplnenú tortu polejeme čokoládovou polevou a necháme stuhnúť. Ozdobí šľahačkou vyšľahanou dotuha a posypeme opraženými mandľovými lupienkami. Šľahačku nemusíme použiť.

- Vyšľaháme sneh z bielkov, pridáme žĺtky, cukor, zľahka vmiešame pomleté orechy, strúhanku, múku a spolu premiešame. Cesto dáme do vymastenej formy a pečieme asi 40-45 minút vo vyhriatej rúre. Vychladnutý korpus v strede prekrojíme, natrieme krémom a poukladáme scedené ovocie. Prikryjeme druhou polovicou korpusu a natrieme krémom. Povrch ozdobíme postrúhanou čokoládou a ovocím. Krém: Spolu vymiešame pochúťkovú smotanu, práškový cukor, mleté orechy - namiesto smotany sa dá použiť 500 g mascarpone, krému je viac a je lahodnejší.

- Lístkové cesto vyvaľkáme na tenký plát a dáme upiecť. Upečený plát narežeme na malé kocky - 30 kusov. Šľahačku vyšľaháme spolu s cukrom, plníme ňou lístkové korpusy a na každú vrstvu ukladáme ovocie.

- Vyšľaháme bielky, na záver pridáme cukor, došľaháme a zamiešame žĺtky, múku a kakao. Piškótový korpus upečieme a necháme vychladiť. Zo šľahačky, z cukru a kakaa si ušľaháme krém, ktorý rozotrieme na korpus, necháme stuhnúť, nakrájame na kocky a ozdobíme čokoládou.

Recept-Pecene-plnene-jablka
- Jablká olúpeme a zbavíme ich jadrovníka , necháme ich však celé a tak ich položíme na plech. Na jablká a do vydlabaného stredu nalejeme med. Zmiešame cukor so škoricou, vločkami alebo vlašskými orechmi a jablká tým doplníme a posypeme. Na každé jablko dáme ešte trošku masla. Pečieme pri 180°C 30 minút a občas prelejeme jablká šťavou. Servírujeme so sladkým bielym jogurtom alebo s vanilkovou zmrzlinou. TIP: omedované a posypané jablká môžme pred pečením obaliť aj v lístkovom cete

- Celé vajcia a cukor šľaháme metličkou nad parou do zhustnutia. Potom odstavíme a šľaháme až do vychladnutia. Nakoniec zľahka primiešame preosiate kakao, múku a mandle. Pripravené cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech a pomaly upečieme. Upečené a vychladnuté prekrojíme napoly, potrieme marmeládou, spojíme a podávame ozdobené šľahačkou.

- Zo surovín upečieme piškótový plát a pomocou okrúhlej formičky vykrojíme kolieska. Na spodok formičky uložíme jedno koliesko, formičku naplníme krémom a prikryjeme druhým kolieskom. Dezert vyklopíme a necháme stuhnúť, nakoniec ho oblejeme bielou čokoládou a dozdobíme ovocím.

- Odložíme si po 1 plátku bielej aj hnedej čokolády a zvyšok osobitne roztopíme vo vodnom kúpeli. Roztopenú čokoládu nanášame na fóliu, ktorou obalíme našľahanú orechovú penu. Takto pripravenú terinku položíme na plátok hnedej čokolády a prekryjeme plátkom bielej čokolády. Dekorujeme výliskami čokolády.

Recept-Tiramisu
- Moja príprava dezertu Tiramisu je úplne jednoduchá. Roky, ktoré ma naučili sa pohybovať v kuchyniach rôznych reštauráciach, odzrkadľujú tento recept. Žĺtka vymiešame s cukrom. Ale pozor! Musí sa to robiť nad parou, kde prejde tepelná úprava vajíc minimálne nad 54 °C. Potom pridáš Mascarphone a nakoniec vyšľahanú 33% percentnú sladkú smotanu. To je, čo sa týka krému. Ideme na vyskladanie samotnej Tiramisu do nádoby, alebo nejakého pohára. Najprv kladieme na dno nádoby, alebo keď chceš pohára, piškóty, ktoré predtým tesne namáčame do vychladenej kávy, ktorá je dochutená Amaretom - mandľovým likérom, ktorý dáva Tiramisu tú správnu, ničím nevymeniteľnú chuť. Postupuješ minimálne tromi vrstvami. Kludne to môžeš nakombinovať nejakým ovocím. Ja som zvykol dávať v určitom prípade jahody, ale môžeš to vyskúšať aj s iným ovocím. Všetko to nechaj minimálne do zajtra odležať v chladničke a pred podávaním to posyp podľa chuti kakaom. Na ozdobu môžeš použiť lístok čerstvej citrónovej mäty a kúsok čerstvého ovocia, ktoré v recepte Tiramisu použiješ. Autor: Branislav Brežák

Recept-Trhanec-s-jahodami-a-vanilkovou-zmrzlinou
- Z mlieka vaječných žĺtok a hladkej múky pripravíme husté cestíčko. Ochutíme cukrom a štipkou soli. Tesne pred tepelnou úpravou do pripraveného cesta primiešame vyšľahanú penu z vaječných bielkov a zľahka premiešame. Takto pripravené cesto nalejeme na panvičku, ktorú sme potreli olejom. Hrúbka cesta by mala byť približne 8mm. Najprv opečieme jednu stranu do zlatova a potom dopečieme aj druhú stranu a pomocou drevených variešiek cesto na panvičke roztrháme. Prilejeme karamelový topping Nestlé, pokvapkáme rumom a pridáme hrozienka. Všetko spolu opekáme kým sa nám topping rovnomerne obalí na cesto. Pridáme kúsky jahôd a takto pripravenú zmes okamžite dáme na tanier. Tesne pred servírovaním jedlo zdobíme kopčekom vanilkovej zmrzliny a posypeme opraženými mandľami. Recept pripravil Štefan Kiss z firmy Nestlé.

Recept-Vyprazany-ananas-v-pivnom-cesticku
- Pivo vyšľaháme s vajcom, múkou a soľou do hladkého cecstíčka a necháme 20 minút odstáť. Pochúťkovú kyslú smotanu zmiešame s nasekanou mätou. Ananás nakrájame na kúsky, obalíme v cestíčku a vyprážíme dozlatova. Na tanier servírujeme vyprážaný ananás s kyslou smotanou. Môžeme poliať lyžičkou medu. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Špeciality

Recept-Chrbat-z-daniela-v-chlebovej-kruste
- Chrbát z daniela opracujeme a nakrájame na rovnaké, 150 gramové porcie, ktoré osolíme a okoreníme. Z kuracích pŕs pripravíme fáš, a to tak, že ich dáme do mixéru, pridáme soľ, korenie, šľahačku, brandy a vymixujeme na jemný krém. Chlieb tramezzino nakrájame podľa veľkosti mäsa, natrieme ho kuracím fášom a zabalíme chrbát. Rolky opečieme na troche oleja a dáme dopiecť do rúry vyhriatej na 180 na asi 15 minút. Základnú divinovú omáčku pripravíme z divinových kostí, koreňovej zeleniny a červeného vína. Všetko pekne ozdobíme a servírujeme. Prílohou v tomto recepte sú zemiakové krokety.

Recept-Chrbat-zo-srnca-v-chlebovej-kruste-so-smetanovo-hribovymi-zemiakmi
- Chrbát z daniela opracujeme a nakrájame na rovnaké, 150 gramové porcie, ktoré osolíme a okoreníme. Z kuracích pŕs pripravíme fáš, a to tak, že ich dáme do mixéru, pridáme soľ, korenie, šľahačku, brandy a vymixujeme na jemný krém. Chlieb tramezzino nakrájame podľa veľkosti mäsa, natrieme ho kuracím fášom a zabalíme chrbát. Rolky opečieme na troche oleja a dáme dopiecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov Celzia na asi 15 minút. Zemiaky v šupke dáme variť do osolenej vody. Po dovarení ich očistíme a nakrájame na kolieska. Takto pripravené zemiaky opečieme na panvici, pridáme hríby a osolíme. Na koniec pridáme smotanu a zredukujeme. Základnú divinovú omáčku pripravíme z divinových kostí, koreňovej zeleniny a červeného vína. Všetko pekne ozdobíme a servírujeme. Foto jedla zo seminára FOOD DESIGN.

Recept-Cigansky-kotlik
- Sliepku a hovädzie mäso uvaríme s divokým korením, cibuľou a soľou domäkka. Vývar scedíme, kuracie mäso oberieme od kostí a tak isto ako hovädzie ho nakrájame na malé kocky. Na oleji orestujeme na väčšie kocky nakrájanú koreňovú zeleninu, cibuľu, cesnak. Orestujeme, pridáme na kolieska nakrájanú klobásku a údené, zarestujeme s paradajkovým pretlakom, zalejeme vývarom, vložíme deň predtým namočenú fazuľu a krúpy a varíme do zmäknutia. Keď je zelenina mäkká, pridáme do polievky hovädzie a kuracie mäso, kapustu a kel nakrájané na kocky, chvíľu povaríme, osolíme a okoreníme. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Creme-Brulee-z-husacej-pecene
- Husaciu pečeň dôkladne odblaníme, odžilkujeme, nakrájame na menšie kúsky a vymixujeme s vajcami a žĺtkami. Portito bianco varením zredukujeme asi na 0,05 dcl, šľahačku s mliekom dáme zohriať asi na 80stupňov Celzia. Do rozmixovanej husacej pečene pridáme zredukované Portito bianco, šľahačku s mliekom a soľ. Získame tak tekutú hmotu, ktorú precedíme a rozdelíme do zapekacích misiek. Pečieme vo vodnom kúpeli na 150 stupňov Celzia asi 15 – až 20 minút. Foto jedla zo seminára FOOD DESIGN.

- V hrnci necháme zovrieť vodu s octom do ktorého vsypeme 100 gramový obsah balíčku Zelko, 4 minúty povaríme a necháme vychladnúť. Ošúpané špekačky rozkrojíme a do skleneného pohára ich ukladáme rezom dole spolu s cibuľou nakrájanou na kolečká, cukrom a ďalším korením. Nakoniec všetko zalejeme vopred pripraveným vychladnutým nálevom. Pokiaľ použijeme umelé sladidlo, tak ho necháme rozpustiť vo vriacom náleve. Necháme odležať 10 dní. Príloha: čerstvý chleba, pečivo, pre dospelých na zapitie vychladené pivo doporučujeme pridať ešte 4-6 menších plátkov chrenu a polovicu feferónky

Recept-Dvojity-vyprazany-rezen
- Z hovädzej sviečkovej a z kuracích pŕs nakrájame osem rovnakých rezňou, ktoré rozklepeme. Obidve mäsá osolíme a okoreníme. Na kuracie rezne kladieme do stredu plátok masla, zakryjeme rezňom zo sviečkovej a po okrajoch poklepeme, aby sa spojili mäsá. Dvojité rezne obalíme v múke, v rozšľahanom žĺtku a strúhanke. Vyprážame vo veľkom množstve oleja dozlata z obidvoch strán. Hotové rezne podávame s citrónom.

- Údené husacie prsia na tenko nakrájame, pekne rozložíme. Tvaroh a kyslú smotanu zmiešame s korením, soľou a chrenom. Posypeme pažítkou a ozdobíme paradajkami a reďkovkou.

- Vykŕmenú hus ľahko ošklbeme tak, že ju hladidlom vyhľadíme cez mokrú handru. Potom necháme vychladnúť a vypitveme. Piecť sa má až po odležaní v chlade. Čas odležania závisí od ročného obdobia, v lete aspoň 3 dni, v zime aj vyše týždňa. Čím je hus lepšie odležaná, tým jej mäso krehkejšie, chutnejšie a ľahšie stráviteľné. Pred pečením ju dobre umyjeme, zvonku aj zvnútra osolíme, dnu vložíme trochu majoránu, povrch posypeme trochou rasce, dáme na hlboký pekáč, asi do štvrtiny podlejeme horúcou vodou, prikryjeme vrchnákom pekáča a na sporáku alebo v rúre dusíme. Keď je kožka už napnutá, pozorne ju vidličkou husto popicháme, ale len zvrchu, pričom dávame pozor, aby sme nepichali do mäsa. Popichaním sa masť vytopí a mäso nie je také mastné. Veľmi veľa záleží na podlievaní husi počas pečienia. Každých 10 - 15 minút polejeme celú hus vlastnou šťavou a neskôr podľa potreby podlievame horúcou vodou. Keď je mäso mäkké, vrchnák odkryjeme, hus polejeme masťou a v dobre horúce, trochu pootvorenej rúre pripečieme do ružova a chrumkava.

- Paprčky, rypáčik, chvost, trochu kožiek a mäso z hlavy alebo krkovičky varíme asi dve hodiny. Potom pridáme soľ, celé čierne korenie, cibuľu, očistenú zeleninu (mrkvu, zeler, petržlen, kaleráb), rozotretý cesnak a ešte varíme, až kým sa mäso neoddeľuje od kostí. Potom precedíme. Mäso vyberieme, pokrájeme na menšie kúsky, kosti odstránime, do precedenej polievky pridáme bielky rozhabarkované s trochou studenej vody a zastáleho miešania chvíľu povaríme. Potom odstavíme na kraj sporáka, necháme postáť, penu zoberieme a polievku precedíme cez plátno, ktoré najprv namočíme do horúcej vody a dobre vyžmýkame. Mäso poukladáme do hlbšej misky, zalejeme čistou polievkou a dáme na chladné miesto schnúť.

Recept-Jahnaci-chrbat-v-kukuricnej-kruste-zo-zemiakovo–zazvorovym-pyre
- Jahňací chrbát s kosťou si pripravíme očistením kostí od kúskov mäsa a od blán a umyjeme pod tečúcou vodou. Hmotu, z ktorej budeme robiť krustu si pripravíme z kukuričnej strúhanky, posekaných tekvicových zrniek, horčice, soli, tymianu a mierne vyšľahaného vaječného bielka tak, že všetky ingrediencie zmiešame. Do vyšľahaného vajíčka pridáme solamyl a takto pripravenou zmesou potrieme časť mäsa, na ktorú chceme vytvoriť krustu a následne celý kus mäsa mierne posolíme. Zo zmesi na krustu si vyformujeme tenký plátok a priložíme ho na mäso potreté vajcom a solamylom. Mäso položíme na mierne pomastený plech a pečieme v konvektomate na kombinácii 160oC približne 13 minút, pričom sa môže dĺžka pečenia meniť podľa veľkosti mäsa. Po upečení necháme mäso mierne ochladnúť a nakrájame ho. Zemiakovo – zázvorové pyré Zemiakové pyré so zázvorom pripravíme zo zemiakov, ktoré očistíme, nakrájame a uvaríme v osolenej vode. Z 33% smotany, masla, najemno nakrájanej šalotky, nadrobno nakrájanej vňate z mladej cibuľky, nadrobno nakrájanej čerstvej pažítky, nastrúhaného zázvoru, soli a bieleho korenia pripravíme hmotu, ktorú pridáme do zemiakového pyré pripraveného z uvarených zemiakov. Restovaný kaleráb s tekvicovými jadrami Jarný kaleráb očistíme, umyjeme pod tečúcou vodou a nakrájame na tenké rezance. Mierne ho predvaríme v osolenej vode. Kaleráb scedíme, na panvici si roztopíme maslo, orestujeme na ňom kaleráb, ku ktorému pridáme na drobné kúsky rozsekané tekvicové jadrá. Pridáme med a dosolíme podľa chuti. Vínová redukcia Z cibule a koreňovej zeleniny si pripravíme tmavý zeleninový základ, zalejeme ho vopred pripraveným vývarom z hovädzích kostí a zredukujeme na polovičný objem. Pridáme víno, kúsky tymianu a opäť redukujeme. Keď sa omáčka zredukuje na požadovaný objem, precedíme ju cez husté cedidlo. Podľa potreby pridáme soľ. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

Recept-Jahnaci-hrebienok-s-bylinkami--restovanou-jarnou-zeleninou--roztlacenymi-zemiakmi--krupkami--salotkou--glazirovanymi-gastanmi-a-smrckovo-tymianovym-glace
- Jahňacie kotlety očistíme, posypeme bylinkovým korením opečieme na olivovom oleji do ružova. Šalotku nakrájame na jemno a na masle zľahla zpeníme. Uvarené zemiaky roztlačíme z maslom a šalotkou, pridáme krúpy uvarené v slepačom vývare. Roztlačené zemiaky podľa potreby dochutíme. Očistíme fazuľové lusky, mrkvu a mladú cibuľku. Všetko orestujeme na olivovom oleji a ochutíme soľou. Namočené smrčky necháme odkvapkať. Očistíme ich, nakrájame na rezance a orestujeme na masle s tymiánom, pridáme omáčku demi glacé a krátko povaríme. Glazírované gaštany: Na glazírované gaštany rozpustíme v panvici cukor a pripravíme stredne tmavý karamel. Ten potom zľahka zalejeme trochou vody a javorovým sirupom, pridáme gaštany a likér Cointreau. Nakoniec všetko necháme vychladiť. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

- Uvarenú polovicu hlavy oddelíme od kostí a spolu s uvarenými pľúcami, slezinou a pečeňou zomelieme. Vnútorné sádlo pokrájame na malé kúsky, na dne hrnca rozpustíme, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu a opražíme do zlatista. Ryžu preberieme, sparíme vriacou vodou, potom dobre premyjeme studenou vodou, dáme do hrnca, zalejeme mastným obarom, necháme zovrieť, premiešame, dáme do rúry prikrytú bez miešania udusíme tak, aby bola mäkká a sypká. Potom všetko spolu zamiešame, pridáme soľ, mleté čierne korenie, majorán, potlačené nové korenie a ďumbier. Dobre premiešame a vychladnutou kašou plníme hrubé črevá, ktoré pokrájame na kúsky dlhé asi 20 - 30 cm a na jednej strane uzavrieme a pozorne, pomaly varíme pri teplote 90 °C asi 10 minút. Pri vyššej teplote praskajú. Uvarené vyberieme, na chvíľu dáme do studenej vody, potom poukladáme na čistú dosku. Jaterničky popicháme, trochu podlejeme vodou a pomaly pečieme.

Recept-Kvasene-uhorky
- Na dno nádoby, napríklad 3 litrového pohára na zaváranie, vložíme viničový list a kôpor, ako dôležitú ingredienciu na chuť a kôpor môžeme potom povkladať aj medzi uhorky. Kôpru zopár kúskov. Do pohára na tesno naskladáme dôkladne umyté uhorky, ktoré pred tým spracujeme tak, že im odrežeme konce a po dĺžke ich prerežeme na štvrtiny, aj pre to aby sa z nich počas kvasenia ľahko uvoľnil kvasný plyn a aby sa dobre ochutili prísadami. Ale nie tak, aby sme ich rozrezali úplne, takže konce ich budú držať pohromade. To ak chceme následne servírovať celé uhorky, alebo máme väčšiu nádobu na kvasenie. Ak chcem do pohára vtesnať viac uhoriek prerežeme ich po dĺžke na polovicu celkom a tak natlačíme do pohára. Výsledok je rovnaký, len výsledné uhorky sú už akoby rozporciované. Vždy si však necháme medzi uhorkami miesto na prísady, ktoré povsúvame medzi ne. Ako prísady použijeme podľa chuti cibuľu, cesnak, pár rezov chrenu, pár kusov celého nového a celého čierneho korenia, prípadne feferónku ... Ak chceme aby boli uhorky vykvasené približne za 7 dní tak Takto pripravený základ zalejeme slaným nálevom 50 gramov soli na liter zahriateho na od 55*C do maximálne 60*C. Uhorky v nádobe na kvasenie musia byť stále ponorené pod nálevom a plyn vznikajúci pri kvasení sa musí voľne uvoľňovať. Takže uhorky zatlačíme pod hladinu nálevu dajakou podložkou, krúžkom plastového kolieska, alebo vloženou fľašou naplnenou vodou. To je už na kreativite. Ale vždy músí byť umožnené unikaniu kvasného plynu (CO2). S takýmto postupom sú uhorky krásne vykvasené za asi 7 dní pri izbovej teplote. Nádobu NEskladujeme na priamom slnku, alebo pri veľkej okolitej teplote. Ak si ich chceme odložiť po vykvasení na pár dní na neskôr, preložíme ich do čistej nádoby a nálevom do chladničky. Samozrejme dajú sa následne vykvasené aj zakonzervovať chemicky, ale to asi nechceme :-)

Recept-Marinovana-jahnacia-kotleta-s-cerstvymi-bylinkami--zemiakove-pyre-so-spenatom-zapekane-syrom-camembert-Hovadzia-svieckova-plnena-platkom-kacacej-pecene-s-restovanymi-pistaciami-a-cerstvymi-kuriatkami--pareny-lotosovy-koren-s-karamelizovanou-cibulkou
- Jahňacie kotletky si deň vopred vložíme do marinády, ktorú pripravíme z oleja, čerstvých byliniek a soli. Hovädziu sviečkovú rozrežeme na pláty, naplníme orestovanými pistáciami a kuriatkami, pridáme na plátky nakrájanú husaciu pečeň. Okoreníme, zviažeme do rolky, potrieme vajíčkom a obalíme v čiernom sezame. Pečieme v rozpálenej rúre. Jahňacie kotlety sprudka opečieme z oboch strán na rozpálenom oleji. Uvarené zemiaky vymiešame na pyré, ktoré podávame zapečené syrom camembert a vrstvou uduseného špenátu. Cibuľku nakrájame na tenké kolieska, obalíme v hladkej múke, štipke cukru a skaramelizujeme spolu s tukom na panvičke. Cibuľku ukladáme do tvaru košíčka, ktorý plníme pareným lotosovým koreňom. Hotové jedlo podávame s krémovou bylinkovou omáčkou, sušenou šunkou jamon serrano a základnou hnedou omáčkou ochutenou zeleným korením a koňakom Remy Martin.

Recept-Nakladany-hermelin
- Hermelíny nakrájame na štvrťky, nakrájame cibuľu a cesnak a zvlášť na tanieri vymiešame koreniacu zmes z čierneho a bieleho korenia, chilli papriky a provensálskeho korenia. V tejto zmesi obalíme každý kúsok syra zvlášť. Na dno asi 1,5 l pohára nasypeme zopár guličiek nového a čierneho korenia a bobkový list. Potom ukladáme syry. Jednotlivé vrstvy syra prekladáme nakrájanou cibuľou a cesnakom, feferónkami a koreninami až pokiaľ pohár nenaplníme. Potom už len zalejeme slnečnicovým olejom a dáme do chladničky na 14 dní alebo do tepla na 3 dni odležať. Použitý olej nevylievame, uchováme ho v chladničke a použijeme na ďalšie nakladanie.

- Rozmačkaný cesnak zmiešame s červenou sladkou a pálivou paprikou. Pomer je 5/1. Hermelíny rozkrájame a obalíme ich vo vopred pripravenej zmesi cesnaku a papriky. Do vnútra syrov poukladáme kolečká cibule a polovičky olív. V sklenenom poharí prekladáme cibuľou, feferónkami, olivami, korením a kápiou. Nakoniec zalejeme olejom a týždeň necháme odstáť.

Recept-Pecene-jahnacie-kotlety--polentovy-sendvic-s--faluzovou-kasou-so-zelerom---Canelona-plnena--spenatom--glazovana-salotka--timianovy-jus
- Jahňacie koltely očistíme a naložíme do marinády s cesnakom a timiánom. Odležané opečieme a dáme do konvektomatu dopiecť. Polenta: do vriacej vody zavaríme polentu, pridáme smotanu, ochutíme, navrstvíme do foriem a dáme piecť. Upečenú pred servírovaním opečieme. Canelona: Nakrájanú cibuľku orestujeme na oleji s cesnakom, pridáme listový špenát, restujme. Takto pripravenou zmesou plníme canelon, ktorí sme si pripravili z múky, soli a vajca. Potriem e vajcom a dáme piecť. Pred pečením posypeme strúhaním syrom a ochutíme. Glazovaná šalotka: Očistenú šalotku zalejeme balzamicom, vínom, sójou omáčkou a na miernom ohni redukujme kým nebude šalotka mäkka. Podľa potreby ochutíme. Jús timiánový: Do zverinového jusu s timiánom pridáme víno a redukujeme. Recept z finále Junior Nowaco Cup 2009/2010.

- Hovädzie a bravčové mäso pomelieme, pridáme nakrájanú cibulu a nakrájaný marinovaný cesnak Appetit aj s nálevom. Všetko dôkladne premiešame a vyformujeme mäsové gulôčky, ktoré ukladáme na surové zemiakové plátky. Takto pripravené finger foods potrieme olejom z marinovaného cesnaku Appetit a pečieme pri teplote 160 °C, 30 minút. Dekorujeme s karamelizovanou cibuľkou a citrónovou trávou. (z relácie Tajomstvo mojej kuchyne)

- Hovädziu sviečkovú najemno pomelieme. Pridáme nadrobno nasekanú cibuľku, žĺtky, roztlačený cesnak, ostatné koreniny a ingrediencie. Zľahka celú zmes premiešame. Ja na koniec pridávam do tataráku majorán, ktorý doslova pri pridávaní šúcham v dlaniach. Vtedy celý tatarák krásne zavonia. Necháme minimálne tri hodiny odležať v chladničke. Podávame k hriankam, ktoré potierame cesnakom. Doporučenie: 2 lyžice plnotučnej horčice nahraďte dijónskou horčicou. Do tataráku pridajte nadrobno nakrájanú kyslú uhorku.

- Mäso z hlavy alebo kolienka prasaťa, jazyk, srdce, obličky a kože uvaríme do mäkka v malom množstve vody. Uvarené vyberieme, pokrájame na menšie kúsky, dáme do misky, pridáme soľ, mleté čierne korenie, rozotretý cesnak, trochu majoránu a potlačeného nového korenia, trochu odvaru z mäsa, všetko spolu premiešame a naplníme do dobre vyčisteného žalúdka. Otvor pevne zaviažeme a tlačenku pomaly varíme pri teplote 80 °C 1 hodinu. Potom ju vyberieme, vložíme medzi dosky, zaťažíme a vychladnutú údime. Pripravená zmes sa dnes dáva aj do plastového vrecka a na konci sa zaviaže.

Recept-Tradicna-Appetit-syrova-delikatesa-s-lahodnym-cesnakom
- Syr nakrájame na väčšie rezance (obdlžniky), poukladáme na tanier, pridáme artičoky, mix Appetit cesnaku, ozdobíme čerstvým kôprom a podávame.

- Do stredu narezaných špekačiek vložíme plátok kyslej uhorky. (s nožom urobíme v strede špekačky pozdĺžny rez, ale špekačku neprekrojíme). Očistenú cibuľu prekrojíme na dve polovice, najemno nakrájame a osolíme. Do hrnca s vodou pridáme ocot v pomere 3/1, pridáme všetky koreniny, cukor a necháme zovrieť. Do skleneného pohára ukladáme postupne najprv cibuľu, potom špekačky a striedame až povrch pohára. Nakoniec zalejeme vychladnutým nálevom, zavrieme pohár a necháme minimálne 2 týždne odstáť. Pokiaľ sú utopenci v chladničke tak necháme odstáť aj 3 týždne.

- V hrnci zmiešame ocot s vodou, pridáme všetky pochutiny a korenie (okrem guľatých feferóniek) a privedieme do varu. Varíme 5 minút. Potom vhodíme 2 rozpolené guľaté pálivé feferónky a necháme vychladnúť. Ošúpeme špekačky a nožom v nich urobíme dieru. Vytrieme ich mletým bielym korením a vložíme do nich kus papriky, tenký plátok kyslej uhorky a kúsok cibule. Dno pohára vystelieme cibuľou, pridáme vrstvu utopencov, doplníme baraním rohom, potom opäť pridáme cibuľu, utopencov, cibuľu atď. Teplý nálev (nie horký, ani studený), nalejeme do naplneného skleneného pohára. Korenie, ktoré nám ostalo v hrnci pridáme tiež. Potom zavrieme viečkom (alebo igelitom s gumičkou) a necháme stáť v chlade 14 dní. Je dobré jeden-krát za dva dni sklenený pohár nad drezom opatrne otočit a obsah tak premiešať, prípadne pohár otvoriť a doliať octom. Doporučené korenie a pochutiny: 4 ks jalovca, štipku anízu, fenykla, tymiánu, ligurčeka, 1 lyžička mletého čierneho korenia, 1 lyžička oleja.

- Očisteného, odležaného zajaca naplníme, zašijeme, dáme na pekáč na rozpustenú slaninu a masť, osolíme, pridáme pokrájanú cibuľu alebo len na majorán, podlejeme horúcou vodou, prikryjeme a pečemie v rúre, pričom často podlievame vlastnou šťavou a podľa potreby horúcou vodou. Keď je mäso mäkké, odkryjeme a z oboch strán v horúcej rúre opečieme. Hotového zajaca vyberieme a pokrájame. PLNKA: Vnútornosti udusíme na troške masti s cibuľkou do mäkka a mierne vychladnuté posekáme alebo zomelieme. Rožky pokrájame na malé kocky a v rúre usušíme. Zvyšnú masť dobre vymiešame so žĺtkami, pridáme soľ, mleté čierne korenie, majorán, posekanú zelenú petržlenovú vňať, mliekom navlhčené rožky, vnútornosti a z bielkov ušľahaný tuhý sneh. Podávame so zemiakovým alebo zeleninovám šalátom.

Recept-Zajacie-stehna-s-petrzlenom-a-bylinkami-a-majoranovymi-krupami
- Petržlen a cibuľu nakrájame na väčšie kúsky, vložíme do pekáča spolu s bylinkami a osolenými stehnami, premiešame, na vrch poukladáme kúsky masla a vo vyhriatej rúre zapečieme pri 200 °C 30 minút, potom podlejeme vínom, prikryjeme a pri 150 °C pečieme domäkka cca 1–1,5 hodiny. Krúpy namočíme, najlepšie deň vopred, potom ich uvaríme do polomäkka a scedíme. Na oleji orestujeme doružova nadrobno nakrájanú cibuľu, vhodíme uvarené krúpy a zarestujeme. Pridáme čerstvo nasekaný majorán, zalejeme smotanou, vínom, povaríme a tekutinu zredukujeme. Zjemníme maslom, osolíme a dochutíme strúhaným parmezánom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Recept-Zavitky-s-vinnym-listom
- Cibuľu a paradajky nastrúhame a dáme ich podusiť do rozpáleného oleja. Podlejeme ich trochou vody. Pridáme umytú ryžu s mäsom. Dusíme do vtedy pokiaľ ryža nieje skoro mäkká. Do každého vinného listu vložíme lyžicu mäsovej zmäsi. Závitky, ktoré ukladáme do hrnca natesno vedľa seba, pokvapkáme olejom. Podlejeme ich cca 300 ml vody. Zaťažíme ich tanierom, poprípade ešte ťachším predmetom a dusíme na miernom ohni, pokiaľ sa nevydusí takmer všetka voda. Necháme vychladnúť, potom vychladené podávame s bielym jogurtom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.

Miešané nápoje

Recept-ADAM-A-EVA
- Šejker naplníme ľadom a prilejeme ingrediencie. Dobre potrasieme a precedíme do pohára.

Recept-Almond-Cigar
- Cocktailový pohár dáme vychladiť. Do šejkru dáme kocky ľadu, všekty prísady, prešejkujeme a zcedíme do vychladeného pohára. Zdobíme tak ako na obrázku. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Apple-Martini
- Dajte všetky prísady do šejkra s ľadom, prešejkujte a zceďte do vychladeného cocktailového pohára. Ozdobte plátkom jablka. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-B---Top
- Priamo do pohára vložíme 3-4 kocky ľadu, pridáme Becherovku dolejeme Top Topicom. Ozdobíme malým strapcom hrozna. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-B-Cola
- Do pohára dáme kocky ľadu, pridáme Becherovku a colu. Ozdobíme plátkom citrónu. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-B-Ocean
- Do pohára dáme kocky ľadu, pridáme Becherovku, Blue Curacao a dolejeme Top Topicom. Ozdobíme plátkom pomaranča a mätou, ktorú môžeme posypať práškovým cukrom. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-B2B
- Do pohára vložíme 3-4 kocky ľadu, pridáme Becherovku, Campari a dolejeme Top Topicom. Ozdobíme plátkom citrónu. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-B52
- Do pohára nalejeme kávový likér Kahlua. Špičku barovej lyžičky oprieme krížom cez pohár. Pomaly cez ňu lejeme Baileys a potom Grand Marnier, aby sme vytvorili vrstvy.

Recept-Bacardi-Cokctail
- Nalejte všetky prísady do šejkra, pridajte ľad, prešejkujte a zceďte do vychladeného cocktailového poháru. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-BANANA--DAIQUIRI
- Nápoj sa pripravuje v mixéri kde nalejete najskôr rum, limetkovú šťavu, cukrový sirup (pripravíte si ho jednoducho rozpustením dvoch lyžičiek trstinového cukru v malom množstve teplej vody v pomere 1:1), polovicu banánu. Nakoniec pridáte drvený ľad aby ste nepoškodili mixér a na stredných otáčkach mixujete dovtedy, až nevznikne krásne vláčna zmes. Namiesto banánu môžete použiť jahody a dostanete strawbery daiquiri.

Recept-Bee-Bee-Foam
- Prešejkujte všetky ingrediencie (okrem šampanského), preceďte do pohára. Naplňte 2/3 pohára ľadom. Pohár doplňte šampanským. Jemne premiešajte. Zdobíme plátkom hrušky. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Bejito
- V pohári rozdrvíme nakrájanú limetku s cukrom a mätou, pridáme ľadovú drť, Becherovku, Limet, Disaronno. Dolejeme višňovým džúsom. Ozdobíme čerstvými lístkamy mäty. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Bellini
- Naljete broskyňové puré do faluty na sekt, pridajte vychladené šumivé víno. Jemne premiešajte, ozdobte kúskom broskyne. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Beton
- Nalejte do jedného pohára spoločne s ľadom, ozdobte plátkom citrónu a cocktail je hotový. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Between-the-sheets
- Do šejkera dáme ľad, prilejeme koňak, biely rum, triple sec a citrónovú šťavu. Prešejkujeme, podávame vo vychladenom cocktailovom poháry. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Black-russian
- Ingrediencie nalejeme do old fashioned pohára s kockami ľadu. Jemne premiešame. Môžeme pridať twist z citrónovej kôry. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-BMW
- Pohár na whisky naplníme ľadom pridáme všetky ingrediencie a zľahka premiešame lyžičkou. Ak však použijete šejker a všetky ingrediencie prešejkrujete chuť nápoja bude výraznejšia.

Recept-BOLLI-STOLLI
- Vodku nalejeme do pohára a pomaly dolejeme šampanským. Tip: ak chcete zjemniť drink chuťou ovocia skúste vložiť do pohára plátok pomaranču alebo grepu.

Recept-Brandy-Alexander
- Nalejte všetky prísady do šejkra, pridajte kockový ľad, poriadne prešejkujte, zceďte do vychladeného cocktailového pohára. Na vrch nastrúhajte lieskový oriešok. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Brandy-Egg-Nog
- Nalejte všetky ingrediencie do šejkra, pridajte kocky ľadu, poriadne prešejkujte aby vznikla dobrá pena. Zcedte do highball pohára naplneného kockami ľadu. Na vrch nastrújate trocha orieškov. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Bronx
- Dajte všetky prísady do šejkra, pridajte kocky ľadu, prešejkujte a zceďte do cocktailového pohára. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-CAIPIRINHA
- Limetku rozkrojte na štyri mesiačiky, pridajte trstinový cukor a jemne všetko drtítkom rozmačkajte v pohári, aby vytiekla štava z dužiny a olej z kôry limetky. Pridáme drvený ľad, dolejeme caschasu a premiešame lyžičkou.

Recept-Caipirinha
- Limetku nakrájame na kúsky, je dobré odstrániť všetky semienka dáme do old-fashioned pohára pridáme cukor a pomocou barmanskej paličky rozdrvíme. Pridáme brazilský destilát poriadne premiešame, pridáme drtený ľad a zdobíme plátkom limetky. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Caipiroska
- Limetku nakrájame na kúsky, je dobré odstrániť všetky semienka dáme do old-fashioned pohára pridáme cukor a pomocou barmanskej paličky rozdrvíme. Pridáme vodkut poriadne premiešame, pridáme drtený ľad zdobíme plátkom limetky. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Castro-Cooler
- Nalejte prísady do Collins pohára naplneného drteným ľadom. Ozdobte plátkom pomaranča, a podávajte so slamkou. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-CHAMPAGNE-COCKTAIL
- Do pohára dáme kocku cukru (ak nemáme kockový cukor pridajte jednu lyžicu trstinového cukru) a navlhčíme ju niekoľkými kvapkami angostury. (ide o horký bitters-zmes byliniek, korienkov a korenín s alkoholom). Angosturu môžete nahradiť pár kvapkami extra horkého fernetu. Pridáme brandy a pomaly dolievame šampanské.

Recept-Cojito
- Do šejkru dáme všetky prísady vrátane niekoľkých lístkov mäty a drteného ľadu. Prešejkujeme, podávame v cocktailovom pohári. Zdobíme lístkami mäty. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Cuba-Libre
- Do vysokého pohára dáme kocky ľadu, ktorý prelejeme rumom. Citrón nakrájame na osminy, vytlačíme z nich šťavu a pridáme do pohára. Doplníme Coca Colou. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Cuban-Ginger
- Do long drink pohára dáme kocky ľadu, pridáme jablkový likér, rum, zázvorové pivo a zamiešame. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Culto-a-la-Vida
- Vo vysokom pohári rozpuste cukor v limetkovom džúse. Pridajte kocky ľadu, brusnicový džús a rum. Premiešajte. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Daiquiri
- Do šejkru vsypeme kocky ľadu, pridáme rum, limetkovú šťavu, cukrový sirup a všetko dobre premiešame. Zlejeme cez sitko do cocktailového pohára. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Daiquiri-Mulata
- Dajte všetky prísady do mixéru, pridajte drtený ľad, zapnite na 30 sekúnd. Podávajte v cocktailovom poháry. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Dark-and-Stormy
- Naplňte highball pohár po okraj kockami ľadu, a nalejte Rum a zázvorové pivo, ozdobte plátkom limetky. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-EL-PRESIDENTO
- Všetky ingrediencie nadávkujeme do šejkra, pridáme štyri kocky ľadu a jemne pretrasieme, aby sa všetky suroviny dobre premiešali. Na prípravu použijeme čerstvú pomarančovú šťavu zbavenú dužiny precedením cez barové sitko. Ak chcete dať drinku štýl nového trendu ako je na fotografii použite na dekoráciu penu pripravenú vo fľaši na šľahačku podľa nasledovného receptu (v takom prípade v šejkri premiešate iba rum a martiny, ostatné suroviny budú vo forme peny): 300 ml. pomarančovej šťavy 200 ml. Cointreau likér 3 plátky, resp. kávové lyžičky želatiny 1 bombička Na prípravu drinku sme použili Bacardi rum Reserva, ide o komplexnejší rum z výraznou chuťou a jemne zlatisto-hnedou farbou, ktorý zreje v dubových sudoch minimálne štyri roky, Cointreau je francúzsky likér z kôry pomarančov a Martiny extra dry (extra suché).

Recept-Fandango
- Všetky ingrediencie zmiešame v pohári s ľadom, nalejeme do vopred vychladeného pohára, ozdobíme jahodou a podávame. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Festival
- Do šejkru dáme kocky ľadu, Becherovku, rum, Disaronno, citronovú šťavu, miešame 10-20 sekúnd. Prelejeme do pohára plneného ľadovou drťou a dolejeme ananásovým džúsom. Ozdobíme kúskom ananásu. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-French-75
- Dáme gin, citrónovú šťavu a simple sirup do šejkra, pridáme ľad, prešejkujeme. Precedíme do šampanského pohára a dolejeme šampanským. Zdobíme cocktailovou čerešňou, alebo twistom z citrónovej kôry.

Recept-French-Connection
- Všetky prísady nalejte do old fasioned s kockami ľadu, jemne premiešajte. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Gibson
- Nalejte gin a suchý vermouth do miešacej nádoby s ľadom, poriadne premiešajte a zceďte do martini pohára. Ozdobte malou bielou cibuľkou, z ktorej ošúpete niekoľko vonkajších vrstiev. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Ginger-Mojito
- Začneme ako s mojitom. Vo vysokom long drink pohári rozdrvíme barmanskou paličkou lístky mäty spolu so šťavou z limetky a cukrom. Teraz pridáme plátky zázvoru a proces opakujeme, ale teraz už jemnejšie. Do pohára dáme kocky ľadu, prilejeme rum a doplníme zázvorovu limonádou, premiešame. Zdobíme sneťou mäty a plátkom zázvoru. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Golden-Cadillac
- Dajte všetky prísady do šejkra, prešejkujte a zceďte do vychladeného cocktailového pohára. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Golden-Dream
- Všetky ingrediencie nalejte do šejkra, pridajte ľad a prešejkujte. Zceďte do vychladeného cocktailového pohára. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Grasshopper
- Nalejte všetky ingrediencie do šejkra s kockovým ľadom, mierne prešejkujte a preceďte do vychladeného cocktailového pohára. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Harvey-Wallbanger
- Nalejte vodku a pomarančovú šťavu do highball pohára s kockami ľadu. Premiešajte a na vrch pomocou lyžičky dajte Galliano likér. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-Havana-Green
- Do pohára dáme limetku a cukor a spolu to rozdrvíme barmanskou paličkou. Naplníme rozdrveným ľadom, prelejeme Havana Club Especial-om a pridáme mätový likér, premiešame. Pohár doplníme s Havana Club Anejo 7 Anos. Zdobíme lístkami mäty. Použité z www.MaiTai.sk

Recept-HENNESSY-OLD
- Šejker naplníme ľadom (6 kociek), postupne pridáme všetky ingrediencie spolu s lístkami mäty a prešejkrujeme. Všetko naservírujeme aj s ľadom do vopred pripraveného pohára.

Recept-KIR-ROYALE
- Do pohára nalejeme likér a opatrne dolejeme šampanským.

Recept-LONG-ISLAND-ICED-TEA
- Pohár na long drink naplníme ľadom, pridáme všetky ingrediencie alkoholu, limetkovú šťavu a premiešame lyžičkou. Nakoniec dolejeme colu, aby zostala zachovaná sýtosť nápoja. Na ozdobu môžeme do pohára pridať mesiačiky limetky.

Recept-MARTINI-DRY
- Č.1 Pohár na miešanie naplníme ľadom. Pridáme vermuth. Dobre premiešame a tekutinu precedíme so iného pohára tak aby zostal iba ochutený ľad vermuthom. Prilejem gin, premiešame a precedíme do pohára na martini. Ozdobíme ponorenou zelenou olivou vďaka ktorej si drink udržuje korenistý nádych ginu. NEW TIP: MARTINI JAMES BOND 007 (3cl gin extra dry, 1cl Finlandia vodka, 0,5cl vermuth extra dry) Postup prípravy č.2 Č.2 Do šejkra vložíte ľad (6 kociek), pridáte gin, vermuth a poriadne pretrasiete. Získate zmes známu ako Bradford, následne ju precedíte do pohára na martini a ozdobíte ponorenou zelenou olivou.

Recept-MOJITO
- Spôsobov prípravy u každého barmana je iný, každý sa snaží zachovať si alebo pridať tú svoju maličkosť, ktorá tento drink bude vždy odlišovať od ostatných jeho osobnosťou. Do pohára vhodného na mojito pridáme 10 lístkov čerstvej mäty, polovicu limetky nakrájanej na mesiačiky, pridávam 2 lyžičky tristinového cukru El Cibao, pretože je veľmi jemný a rýchlo sa rozpúšťa, 1cl limetkového sirupu Monin na zjemnenie a zvýraznenie limetkovej chuti v kokteily a všetky ingrediencie následne rozdrvíme tak, aby sa uvolnila šťava a oleje z limetky a spojili sa s chuťou trstinového cukru. Vhodné je všetko nechať chvíľku odležať kvôli rozpusteniu cukru. Do pohára pridáme sekaný ľad (na Kube sa používa na prípravu Mojita celý ľad-sekaný), prilejeme biely rum Bacardi superior kvôli jeho ľahkosti, čerstvosti a nádychu ovocia s jemnou sladkosťou. Všetko dobre premiešame lyžičkou, následne pridáme ľad až po vrch pohára a dolejem sódou.

Recept-NETOPIER
- Do pohára nasypeme lyžicu cukru, prilejeme Bacardi rum a jemne dolejeme suchým šampanským.

Recept-SCREWDRIVER
- Do pohára vložíme ľad, pridáme vodku, čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu a rýchlo premiešame skrutkovačom.

Recept-SINGAPORE-SLING
- Do pohára vložíme ľad, prilejeme gin, limetkovú šťavu a sódu. Jemne premiešame miešatkom aby sa nám neuvolnili bublinky zo sódy a nápoj zostal svieži a dolejeme cherry brandy.

Recept-VOULEZ-VOUS
- Pohár naplňte ľadom, pridajte Pernod, čerstvo vytlačenú limetkovú šťavu a dolejte pohár sódou. Nakoniec pridajte papaya sirup, ktorý sa usadí na dno pohára a jemne všetko premiešajte tak aby sa všetky chute zmiešali. Navrch pridajte mesiačik limetky. Tip: po dopití drinku skúste zahryznúť do limetky a šťavou z nej ukončite pitie drinku.

Iné jedlá

Recept-Pomazanka-zo-syru-feta-s-medovym-dressingom
- Fetu rozmačkáme a zmiešame s jogurtom, olejom, octom a nadrobno posekanou chilli papričkou utrenou so soľou. Necháme odležať. Sherry paradajky nakrájame na polovičky, orestujeme na olivovom oleji s tymiánom, podľa chuti osolíme. Listový šalát natrháme na malé kúsky. Dresing pripravíme vymiešaním všetkých ingrediencí. Podávame kopček syru so sherry paradajkami a šalátom preliate dressingom. Použité z televízneho programu Kluci v akci.
Tvoj portál do sveta gastronómie, relaxu, ubytovania a zábavy 

O nás

Kontakty Gastromenu.sk

Zásady ochrany osobných údajov

Vstup pre klientov

 

 

 

Zostaň v spojeníNaši partneri
ranislav Brežák - Instagram Vinotéky & vinárne Trnava - Live Lionel penzión

Webmaster: » WGM, s.r.o. - all rights reserved