Eshop - Wineshop
Kontakty

TOP ponuka

Denné menu

Obedové menu

Trnava
1
2

On-line donáška
 


Rozhovor s excelentnou cukrárkou Veronikou Bušovou

Veronika Bušová, profesionálna cukrárka známa predovšetkým z televíznej obrazovky. Okrem toho však aj sympatická mamina päťročnej dcéry Ninky, vyštudovaná právnička i absolventka cukrárstva a manažmentu na prestížnej škole v New Yorku. V spolupráci s Tophoreca.sk nám ochotne poskytla rozhovor, kde čitateľom porozprávala nielen o svojej vášni k pečeniu a tvorbe dezertov, ale zaspomínala si aj na svoje detstvo a prezradila nám, čo je pre ňu dôležité pri výchove jej dcérky.

(v rozhovore s:
Petra Adamcová - z Tophoreca.sk)
Viem o vás, že ste vyštudovanou právničkou a pečenie bolo vždy vašou láskou a záľubou. Bolo to ťažké rozhodnutie - venovať sa profesionálne len cukrárstvu?

Som veľmi vďačná mojej rodine, že ma podporila v tom, vybrať si v živote pracovnú cestu, ktorá ma napĺňa. Cukrárske remeslo je rovnako ako aj právo, o štúdiu, práci a kreatíve. Kým právnik musí presne poznať zákon a pracovať so slovami, cukrár musí presne ovládať technické postupy a receptúry a zákazníkovi sprostredkovať zážitok chutí a zmyslov, ktoré v ňom rovnako vyvolávajú emócie. Myslím si, že dôležitá je aj motivácia, pretože práca, ktorú robíte vás musí baviť a mali by ste sa chcieť zdokonaľovať, byť zvedavý a kreatívny a napredovať, čo samozrejme bez úsilia a pokory nejde. Mám pred sebou ešte dlhú cestu, ale viem, že kráčam správnym smerom.

Láska k pečeniu u vás bola trochu aj geneticky daná, viedli vás starí rodičia a rodičia k pomoci v kuchyni alebo vás to tam ťahalo prirodzene?

Moja stará mama, ktorú sme volali Taminka, mala s dedkom záhradu, kde pestovali zeleninu, a už ako deti sme boli zvyknutí jesť sezónne, na záhrade vypestované plodiny. Čo sme neskonzumovali čerstvé sa bezodpadovo spracovalo na zimu či už zaváraním lebo sušením. Moji rodičia v tom dnes pokračujú a k zelenine pribudla aj malá farma so sliepkami, ovečkami, zajacmi a kravami. U nás doma sa neustále varí s úctou k surovinám a prírode, a je skvelé, že dcérka Ninka môže všetko od malička pozorovať a verím, že sa jej tak ako mne, budú najkrajšie spomienky z detstva spájať práve s obľúbeným jedlom od babinky, ktoré aj sama pomáhala pripraviť.
Nadanie a talent je veľkým bonusom, vy ste si však oboje doplnili štúdiom cukrárstva a reštauračného manažmentu na prestížnej škole v New Yorku. V čom vás toto štúdium obohatilo?

New York je kozmopolitné mesto so stretom snáď všetkých svetových kuchýň. Profesionálom poskytuje priestor vo forme fine dining až po street food, a to je rozmer, ktorý baví kuchárov a ťahá ich, aby ľuďom sprostredkovali to najlepšie, čo v daných krajinách kultúry a suroviny ponúkajú. Ja som rada, že som mohla byť pri tom. Gastronómia nie je len o jedle samotnom, ale hlavne o zážitku a musím povedať, že vo vytváraní zážitku Američania naozaj vynikajú. ICC ponúkalo program pastry arts, ktorý mi vyhovoval svojou intenzitou a tiež tým, že osnovy pokrývali komplexne všetky cukrárske techniky, a hlavne tu bola možnosť učiť sa od tých najlepších profesionálov v odvetví nielen formou štúdia ale hlavne stáží a praxe. Tak ako naznačujete v otázke, talent je dôležitý ale je treba s ním vedieť ďalej pracovať.

Dnes sa okrem spolupráce so známym obchodným reťazcom venujete aj teambuildingovým aktivitám a kurzom v oblasti cukrárskych techník. Aký je na Slovensku záujem o tieto služby?

Spolupráca s obchodným reťazcom je mojou srdcovkou, nakoľko mi dáva možnosť recepty posúvať ľuďom a vdýchnuť im tak život. Je iné, keď kuchári pracujú s normami v prevádzkach, ale keď recepty učíte ľudí, ktorí pečú ako hobby, a oni si ich obľúbia a vaše recepty zľudovejú, je to tá najkrajšia spätná väzba. Možnosti teambuildingov a kurzov sú momentálne v období pandémie obmedzené a aj predtým som sa skôr venovala školeniam cukrárskych techník v rámci gastro prevádzok, noriem pre konkrétne koncepty a tvorbe dezertov na mieru.

Ako vnímate posun v oblasti cukrárskych služieb u nás? Naše staré mamy často hovoria o tom, že veterníky a krémeše, aké sa piekli kedysi dnes už nedostanete nikde...

Myslím si, že dnes už to neplatí. Je dopyt po.. článok pokračuje na Tophoreca.sk

Od Tophoreca.sk pripravujeme aj

Téma Gastro
▫ Detské raňajky, výzva pre rodičov i deti
▫ Cviklové hodovanie
▫ Japonské jedlá milujú konzumenti na celom svete

Téma Cestovný ruch
▫ Hotel Pacai - keď sa spojí baroko s modernou
▫ Prejdite sa s nami po zaujímavých uliciach sveta
▫ Shiki Shima - najluxusnejší hotel na koľajniciach


Aktualizované: 09.01.2021
Autor: Petra Adamcová - Foto: Veronika Bušová Zdroj: Tophoreca.sk

Pizza & restaurant Halenár
TOP ponuka Pizza & restaurant Halenár
Ako to funguje? Na Gastromenu.sk si pri objednávaní (platí len pre registrovaných), šetríš kredit. Ten je v minimálnej hodnote 3%, kde pri každej objednávke, sa Ti pripisuje na tvoj účet....
23.01.2021
3704,5 tis


Pizza & restaurant Halenár
TOP ponuka Pizza & restaurant Halenár
Pri každej objednávke sa ti na účet v tvojom profile na Gastromenu.sk pripíše kredit. Ten potom môžeš kedykoľvek použiť a zlacniť si tým svoju ďalšiu objednávku. Momentálna naša...
17.01.2021
4528,4 tis

Dear Chocolate
TOP ponuka Dear Chocolate
Aj v tomto roku 2021 bude mojim dezertom kraľovať voňavá a hodvábne hladká čokoláda. Už som začala s experimentami, nakúpila nové pomôcky aj ingrediencie a postupne vám budem novinky...
12.01.2021
329,9 tis

Reštaurácia na Majeri
TOP ponuka Reštaurácia na Majeri
Objednaj si od nás v On-line donáške na Gastromenu.sk a ušetri 3 %. Pri každej objednávke si sporíš kredit, ktorý si môžeš kedykoľvek uplatniť a tým zlacniť svoje objednané jedlo /...
11.01.2021
995,8 tis