Denné menu

Obedové menu

Trnava
7

On-line donáška






 


Barbera sa nenechá zahanbiť, aj keď líčka má červené

Purpurovo červená, temná, intenzívna. Taká je charakteristická farba Barbery, jednej z najrozšírenejších talianskych odrôd. Nájdete ju takmer všade v Taliansku (najmä v regiónoch Emilia Romagna, Sardínia, Lombardia), dokonca i za hranicami (USA, Austrália). Svoje korene má však na severe Talianska, v Piemonte, a spolu s Nebbiolom, Arneisom, Dolcettom (a ďalšími) je jednou z autochtónnych odrôd tohto regiónu.

Prvé poznatky o nej pochádzajú vraj až zo 16. - 17. storočia (pravdepodobne používali predtým iný názov) a jej cesta bola tak trochu strastiplná.

V rozprávkovom svete ju možno prirovnať k Popoluške. Barbera bola v minulosti považovaná za podradné víno, ktorú si mohli dovoliť len chudobní a nevzdelaní ľudia. Často ju používali na zvýraznenie farby ostatných vín, až neskôr si získala status vínnej princeznej, s ušľachtilou sviežou vôňou, zamatovou chuťou a štýlom. Kedysi ju pestovali na odľahlých miestach vo viniciach, aby sa vytvoril priestor pre vzácne Nebbiolo. Ona však dokázala, vďaka presvedčeniu niektorých vinárov, že nemá čo závidieť takým ušľachtilým vínam, akými sú Barolo a Barbaresco. Takže si k piemontským vínnym skvostom môžeme pridať ešte jedno "B" - Barbera.

Keby mala Barbera ľudskú podobu, pravdepodobne by bola herečkou alebo političkou (prispôsobí sa akýmkoľvek podmienkam). Každopádne však obľubuje teplé, suché podnebie, veterné kúty a chudobné hlinité pôdy. Dozrieva neskoro, zbiera sa niekoľko dní (aj týždňov) po zbere Dolcetta a len tesne pred Nebbiolom, ktorého vinobranie začína niekedy v polovici októbra.

V zvieracej ríši by pravdepodobne bola chameleónom. Možno ju ochutnať ako jednoodrodové víno, mladé a svieže, vhodné na každú príležitosť. Ak sa jej však dostane viac pozornosti vo vinici, aj pri výrobe, Barbera sa dokáže zmeniť na štýlové víno so silným telom, komplexnou vôňou a nezabudnuteľnou chuťou a môžete ju skladovať aj 10-15 rokov. Niekedy zas býva súčasťou vín "cuvee", najmä v kombinácii s Nebbiolom alebo Dolcettom, ktorým dodáva (okrem farby) hodvábnu chuť a pomáha zjemniť triesloviny.

Našťastie sa však narodila do vínneho sveta a v jej rodnom regióne sa môžete stretnúť s niekoľkými názvami (vymenujem len niektoré): Barbera d’Asti DOCG, Barbera d‘Alba DOC, Langhe Barbera DOC. Vo všetkých typoch nájdete šťavnatú kyselinku, intenzívnu arómu čerešní a lesných plodov, jasnú, suchú, ovocnú chuť.
Kto obľubuje pikantnejšie vína, siahne po Barbera d’Asti DOCG od výrobcu Bernard Srl. Hrozno sa pestuje v okolí miest Asti a Alessandria. Víno musí obsahovať minimálne 90% odrody Barbera, má temnú rubínovo červenú farbu, často s oranžovými odleskami. Vo vôni zacítite čerešne, slivky, dopĺňajú ich tóny lesného ovocia. Ak víno zrelo v drevenom sude, objavia sa aj tóny sladkého drievka, vanilky, či tabaku. V chuti bývajú tieto vína veľmi intenzívne, teplé, plné, štruktúrované, so "svalnatým" telom.
Ak sa v rámci regiónu presuniete o pár kilometrov na juhozápad, smerom k mestečku Barolo a Barbaresco, tam si vychutnáte jemnejšiu, okrúhlejšiu Barbera d‘Alba DOC od výrobcu Bordone Giuseppe alebo Langhe Barbera DOC od výrobcu Ribote di Bruno Porro. Vizuálne sa veľmi nelíši od predchádzajúcej, farba je aj v tomto prípade purpurovo červená, temná. Ak nakloníte kalich vína k napísanému alebo vytlačenému textu, text cez víno prečítate len ťažko (ak vôbec). Vína mávajú väčšinou nádherný široký ovocný buket s nádychom čerešní, ku ktorému sa pridávajú kvetinové tóny fialiek a divej ruže. Mladé Barbery z tejto oblasti si zachovávajú svoju sviežosť, staršie a štruktúrovanejšie vína sú v chuti plnšie, obsiahlejšie, s výraznou kyselinou.

Máte doma Barberu a neviete čo k nej?

K jemnejším a stredným Barberám sú vhodné rôzne predjedlá, salámy, mladé a stredne zrelé syry. Taktiež nepohrdnú talianskou špecialitou "Lasagne alla bolognese", cestovinami s mäsovými omáčkami a mäsovým receptom. Barbera sa výborne hodí tiež ku grilovanému mäsu. Vďaka vyššiemu obsahu kyseliny nádherne prečistí chuťové poháriky po konzumácii mastného mäsa. Zrelšie a plnšie Barbery, ktoré zreli v sude, sa hodia k divine, k dusenému a pečenému mäsu a k zrelým syrom.

Ostáva len ochutnať a zistiť, ktorý druh Barbery vám "sedí" najlepšie.

Výber nechám na vás - Adriana Harandzová


Všetky vína si môžeš zakúpiť v našom Wineshop-e na Gastromenu.sk


◾ Prečítaj si aj o Proseccu od Adriany Harandzovej v jej staršom blogu na Gastromenu.sk Prosecco, mladé, svieže a voňavé

◾ O Adriane Harandzovej sa dozvieš viac na Gastromenu.sk v tomto blogu Prečo mi Piemont tak prirástol k srdcu?

Sleduj aj Adrianu Harandzovú na Facebooku

Sleduj aj Adrianu Harandzovú na Instagrame
Aktualizované: 09.04.2021
Autor: Adriana Harandzová
Zdroj: Foto: Adriana Harandzová

Adriana Harandzová blog Barbera sa nenechá zahanbiť, aj keď líčka má červené na Gastromenu.sk